Наприкінці 2016 року Антимонопольний комітет України застосував штраф у розмірі 3 015 000 грн за здійснення концентрації без отримання попереднього дозволу. Зазначений штраф є безпрецедентним, порівнюючи із звичайною практикою Комітету у сфері контролю за концентрацією, відповідно до якої розмір штрафів зазвичай коливався в межах 20 000 – 250 000 грн. Особливість справи також полягає у тому, що учасники концентрації здійснили її раніше та в інший спосіб, аніж вони зазначили у своїй заяві про надання дозволу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Така практика з боку сторін угоди в провідних юрисдикціях відноситься до так званого "gun jumping". Ключовим моментом справи є той факт, що група покупця призначила на посаду голови наглядової ради компанії-таргета особу, яка на цей момент вже обіймала керівну посаду в одній з компаній групи покупця. Такі дії були кваліфіковані АМКУ як набуття контролю над компанією-таргетом.
Варто відзначити, що АМКУ виявив порушення підчас розгляду заяви сторін, - через декілька місяців після призначення голови наглядової ради сторони подали до Комітету заяву про надання дозволу на придбання контрольного пакету акцій материнської компанії-таргета.
Нагадаємо, що у вересні 2015 року АМКУ затвердив Рекомендаційні роз'яснення щодо розрахунку штрафів за вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Підхід, визначений у Рекомендаційних роз'ясненнях, базується на формулі для розрахунку базових штрафів та коригуючих коефіцієнтах, а також враховує наявність обтяжуючих та пом'якшуючих обставин при вчиненні порушень. З огляду на зазначене, в подальшому очікується значне збільшення розміру штрафів у сфері контролю за концентрацією, прикладом чого, зокрема, є дана справа.
В той же час, АМКУ подовжив до 15 березня 2017 року програму амністії, запроваджену у вересні 2015 року. Відповідно до умов програми учасники концентрації, які здійснили концентрацію до 15 вересня 2015 року без дозволу та звернулись до АМКУ із заявою про порушення до 15 березня 2017 року, можуть розраховувати на фіксований розмір штрафу - 102 000 грн та відповідний дозвіл Комітету postfactum. Зважаючи на наш досвід, АМКУ повністю виконав свої обіцянки та надав велику кількість дозволів у рамках цієї програми. Багато наших клієнтів скористалися такою можливостю та звільнили себе від антимонопольних ризиків в Україні.
6 березня голова АМКУ, Юрій Терентьєв, на своїй сторінці у мережі Facebook нагадав, що термін дії програми закінчується 15 березня, що може означати, що Комітет не планує його подальше подовження. Тож, всі зацікавлені сторони ще мають декілька днів для того, щоб скористатися останньою можливістю подати заяву про вчинення порушення до АМКУ.