14 листопада 2022, 20:37

Актуальні зміни до законодавства у сфері закупівель. (Постанова №1260 від 09.11.2022 та постанова №1261 від 11.11.2022)

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кабінетом  Міністрів України прийнято Постанову № 1260 від 09.11.2022 та Постанову № 1261 від 11.11.2022, які мають усунути низку проблем під час проведення закупівель. 

Згідно з Постановою № 1261  «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» вносяться відповідні зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 224 від 20.03.2020.

Постанова № 1260 набула чинності 11.11.2022.

Відповідно до Постанови № 1260 Перелік товарів, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, доповнено наступними позиціями.

Обладнання та пристрої для фільтрування або очищення води*

Електрогенераторні установки*

Трансформатори (крім товарів цивільної авіації)*

Акумулятори електричні, включаючи сепаратори для них, прямокутної (в тому числі квадратної) або будь-якої іншої форми. Літій-іонні*

Електрична апаратура для комутації або захисту електричних кіл чи для приєднання до електричних кіл або в електричних колах (наприклад, вимикачі, перемикачі, роз’єднувачі, запобіжники плавкі, блискавковідводи, обмежувачі напруги, пристрої для гасіння стрибків напруги, штепсельні вилки і розетки та інші з’єднувачі, коробки з’єднання) для напруги понад 1 000 В*

Електрична апаратура для комутації або захисту електричних кіл чи для приєднання до електричних кіл або в електричних колах (наприклад, вимикачі, роз’єднувачі, перемикачі, реле, запобіжники плавкі, пристрої для гасіння стрибків напруги, штепсельні вилки і розетки, патрони для ламп та інші з’єднувачі, коробки з’єднання) для напруги не більш як 1 000 В; з’єднувачі для оптичних волокон, волоконно-оптичних джгутів або кабелів*

Електрична апаратура для комутації або захисту електричних кіл чи для приєднання до електричних кіл або в електричних колах (наприклад, вимикачі, роз’єднувачі, перемикачі, реле, запобіжники плавкі, пристрої для гасіння стрибків напруги, штепсельні вилки і розетки, патрони для ламп та інші з’єднувачі, коробки з’єднання) для напруги не більш як 1 000 В; з’єднувачі для оптичних волокон, волоконно-оптичних джгутів або кабелів*

Пульти, панелі, розподільні щити*

Ізолятори*

* Для віднесення товарів, зазначених у цьому підрозділі, до товарів, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування на додану вартість, повинно бути подано документи про відповідність, передбачені технічними регламентами, дія яких поширюється на такі товари, та нанесено на товар знак відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення, визначеними у таких технічних регламентах, або подано повідомлення Міненерго про введення в обіг таких товарів, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів.

Аби розібратися, кого саме стосуються внесені зміни, повертаємось до тексту Постанови № 224 від 20.03.2020, щоб нагадати, за яких підстав замовники здійснюють закупівлі окремих товарів (на закупівлю робіт / послуг дія Постанови № 224 не поширюється) з оподаткуванням ПДВ за нульовою ставкою (а також із звільненням від плати ввізного мита). 

Преамбула Постанови № 224 містить посилання на пункт 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та пункт 9-15 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України

Пунктом 71 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу передбачено, що тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні підстави вказані в пункті  915 Прикінцевих та перехідних положень Митного кодексу.

Отже, постачання вказаних товарів (а також і інших, що зазначені у переліку Постанови 224), здійснюється без оподаткування ПДВ та сплати ввізного мита. Звертаю увагу, що хоча в тексті йдеться про товари, які необхідні для  здійснення заходів, спрямованих на боротьбу з пандемією COVID-19, але не це є їх виключною характеристикою.  

Як зазначено у примітці*, щоб віднести товар до таких, що операції з постачання товару звільняються від оподаткування ПДВ (та сплати ввізного мита), необхідна наявність документа про відповідність технічним  регламентам, що поширюються на такі товари (з нанесенням на товар знака відповідності технічним регламентам згідно з правилами та умовами його нанесення), або ж подано повідомлення Міненерго про введення в обіг таких товарів, стосовно яких не виконано вимоги технічних регламентів. 

Тобто для того, щоб постачання товару здійснювалося без оподаткування ПДВ, товар має відповідати необхідним технічним регламентам або ж стосовно нього має бути подано повідомлення Міненерго про введення в обіг таких товарів, стосовно яких не виконано вимоги технічних регламентів.

Від оподаткування ПДВ (та сплати ввізного мита) звільняються всі операції з постачання таких товарів, при цьому не має значення, чи придбаває їх заклад охорони здоров’я, що надає допомогу хворим на COVID-19, чи будь-яка інша установа, яка не має жодного стосунку до COVID-19 та до боротьби з ним). 

Як я вже зазначала, таке звільнення згаданих товарів від оподаткування ПДВ та сплати ввізного мита здійснюється на будь-якому етапі їх постачання, а не тільки під час їх закупівлі кінцевим споживачем. 

Нагадаю також, що безпідставне включення постачальниками до ціни товару, що був предметом публічної закупівлі, суми ПДВ, завдає збитків державі.

Замовник, закуповуючи товари із Переліку з Постанови 224, не має права відмовитись від застосування оподаткування з нульовою ставкою, так само, як і постачальник не має права встановлювати ціну на товар з ПДВ. 

Постачання вказаних товарів із звільненням від оподаткування ПДВ відбувається з часу включення їх до відповідного Переліку, а саме з 11.11.2022. 

Також Кабміном прийнято Постанову № 1261 від 11.11.2022, згідно з якою внесено зміни до пункту 3 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178. 

Постанова № 1261  набула чинності 12.11.2022. 

Зміни до пункту 3 особливостей полягають у тому, що положення пункту 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону не застосовуються замовниками у разі здійснення закупівлі товару, включеного до Переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 20.03.2020

Нагадаю, що у пункті 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено вимогу про дотримання ступеня локалізації виробництва окремих найменувань товарів. 

Вважаю, що це дійсно прекрасні новини, які істотно полегшать життя замовникам. 

Отже, при закупівлі товарів, що включені до Переліку, затвердженого Постановою № 224 від 20.03.2022, не сплачується ввізне мито, не сплачується ПДВ та не враховуються вимоги щодо локалізації виробництва товарів. 

Вітаю нас усіх із гарними новинами та дякую Кабінету Міністрів України та Мінекономіки за оперативність. 

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати