07 лютого 2018, 17:11

5 кроків Верховного Суду назустріч суспільству

Опубліковано в №6 (608)

Ігор Касьянов
Ігор Касьянов «Грамацький і Партнери, АФ» юрист

«Юридична Газета» продовжує серію публікацій есе за результатами студентського конкурсу з розробки нових медійних компонентів для комунікаційної стратегії оновленого Верховного Суду. Партнерами заходу виступили Democracy Reporting International та Асоціація розвитку суддівського самоврядування.



Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В умовах тотального перезавантаження судової системи України та формування нових державних інституцій неабияк важливо забезпечити ефективну комунікацію органів судової влади з суспільством. Очевидно, що незважаючи на ефективну та успішну роботу новопризначених суддів, які виправдають сподівання українського народу, без довіри населення до судової системи всі досягнення зводяться майже нанівець.

Всім без винятку відомо, що для масштабних проектів (особливо тих, які будуть успішними в майбутньому) необхідний чіткий план дій. Такий план, безсумнівно, має вся судова реформа: від створення Верховного Суду як нової інституції та проведення кропіткого конкурсу кандидатів на посади суддів до модернізації інформаційної платформи та забезпечення населення зрозумілою і доступною інформацією. Крім того, задля досягнення успіху такий план потребує «мікропланів» або «підпланів» своїх структурних елементів. При цьому велике значення має спрощення його структури та запобігання нагромадженню незрозумілих схем.

Таким чином, пропоную до вашої уваги 5 простих кроків Верховного Суду України до подолання бар’єру «правосуддя-населення».

КРОК 1. Створення Єдиної системи вхідної документації Верховного Суду

Часто трапляються ситуації, коли невчасне відстеження руху справи між судами може призвести до певних наслідків. Зазвичай ці наслідки мають негативний характер. Це також стосується заяв про перегляд судових рішень у ВСУ. Однак сьогодні, коли Верховний Суд України виконує функції касаційної інстанції, це питання набуває ще більшої актуальності.

На мою думку, отримання інформації в телефонному режимі з інформаційного відділення суду є застарілим методом з двох причин: по-перше, потреба в людському ресурсі, тобто в персоналі; по-друге, подекуди значні затрати часу.

Тому доцільно вести мову про створення Єдиної системи вхідної документації Верховного Суду. Ця система була б кшталт подібна до тієї, якою володіє персонал інформаційних відділів суду у формі пошукового вікна на веб-сайті «Судова влада». Не потрібно навіть вигадувати «велосипед», він вже існує. Тобто будь-яка особа, яка володіє номером справи чи номером провадження, найменуванням сторони тощо, змогла б відстежити інформацію безпосередньо в декілька кліків.

Головним нововведенням системи було б розширення функціонала, а саме з відображенням такої інформації: щодо надходження позовних заяв, апеляційних чи касаційних скарг; щодо подання інших процесуальних документів (заяв, клопотань, пояснень); щодо надходження до суду та вибуття із суду справ з відмітками про дату й час останнього; щодо часу і дати судового засідання, колегії та ін.

Головною перевагою запуску такої системи є швидкість доступу до дійсних відомостей, які містилися б в Єдиній системі.

За таких обставин, виконавши Крок 1, ми зможемо забезпечити оперативне інформування населення та його представників про рух справ та вчинення будь-яких дій щодо них, а головне – інформація завжди буде актуальною на час її перевірки.

КРОК 2. Оновлення веб-сайту Верховного Суду

Враховуючи останні зміни до процесуальних кодексів України, актуальним є питання оновлення веб-сайту Верховного Суду. Так, на головній сторінці сайту необхідно створити посилання на сторінки 4-х касаційних судів. На таких сторінках публікуватиметься остання судова практика, оглядові листи, роз’яснення з актуальних правових питань. Крім того, задля спрощення доступу до правової інформації громадян без правничої освіти слід застосовувати візуальні інструменти, висвітлені у Кроці 5. Також потрібно окремо визначити розділ Великої палати Верховного Суду України.

Окрім того, до функціоналу нового веб-сайту Верховного Суду обов’язково потрібно додати розділ електронних запитів, на кшталт того, який існує на веб-сайті Судової влади будь-якого апеляційного суду та суду першої інстанції. Як свідчить практика, у разі тривалої затримки справи в канцелярії суду, тобто затримки відправлення матеріалів після розгляду справи до нижчих інстанцій, електронний запит часто стає у нагоді для пришвидшення такого процесу.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» надає строк для відповіді у 5 днів, тому можна сподіватися, що впродовж цього строку проблема буде вирішена. Враховуючи, що повноваження Верховного Суду значно розширюються, а потік справ збільшується, вищевикладена проблема може стати нагальною для громадян, які потребуватимуть негайних дій для захисту свої прав, навіть незважаючи на те, що новими процесуальними кодексами встановлений строк для повернення справ після касаційного розгляду протягом 10 днів після їх розгляду. Це пов’язано з тим, що у разі надходження великої кількості справ не буде технічної можливості забезпечувати такі строки для повернення матеріалів справи.

Також оновлений сайт Верховного Суду обов’язково повинен мати розділ «Робота у ВС», в якому слід опубліковувати всі актуальні пропозиції роботи. Потрібно, щоб прозорий та відкритий конкурс був не тільки для судді ВС, але й для їхніх помічників, секретарів судових засідань та ін., щоб кожен охочий мав можливість реалізувати своє право на зайняття вакантних посад.

КРОК 3. Активна комунікація за допомогою соціальних мереж

Як свідчить статистика, сформована на основі соціального опитування та опублікована на веб-сайті Центру протидії корупції, в Україні судовій системі не довіряють близько 80% громадян. Відомо, що ефективним способом налагодження довіри між людьми є створення контакту та постійного спілкування.

Так, цікавим і корисним може бути досвід Національного антикорупційного бюро України в комунікації з населенням за допомогою сторінок у соціальній мережі Facebook (за останніми оцінками, населення оцінює діяльність НАБУ позитивно та більшість громадян довіряє цій «агенції»). Викладаючи актуальні новини про всі значущі та резонансні справи (розгляд кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів за касаційними скаргами кримінальним касаційним судом), про заходи, що проводяться за участю суддів Верховного Суду, вдасться створити комунікацію з суспільством. Важливо також забезпечити якнайшвидше реагування на коментарі громадян у соціальних мережах, щоб не викликати враження байдужості та ще більшу недовіру населення.

Таким чином вдасться підвищити довіру населення до Верховного Суду та всієї судової системи.

КРОК 4. Просвітницька робота з населенням та молоддю

Верховний Суд як найвища судова інстанція не може стояти осторонь від правового виховання населення (особливо молоді). Організація майстер-класів з правових питань, лекцій, конкурсів для студентів-правників – все це основа комунікацій судової гілки влади з суспільством. Чим більше майбутніх правників буде залучено до цієї діяльності, тим вагомішим буде вклад у майбутню довіру до Верховного Суду.

Як на мене, Верховний Суд повинен відігравати помітну роль у формуванні правової свідомості населення, в тому числі молодих людей, із залучення останніх до своєї діяльності.

КРОК 5. Нетрадиційні форми надання правової інформації

Люди не люблять читати великі громіздкі тексти з юридичною термінологією. І часто не тому, що вони байдужі до своїх прав, а тому що ці тексти для них незрозумілі.

Сьогодні актуальним є створення простих схем, інфографіки з найбільш актуальних та розповсюджених питань, які допомагають візуалізувати незрозумілі громіздкі потоки інформації. Громадяни зможуть використовувати веб-сайт ВС не цілях лише з метою отримання інформації щодо своїх прав, а також для підвищення своєї правосвідомості.

Безперечно, створення такого контенту вимагатиме більше людського ресурсу, однак в майбутньому такі витрати будуть виправдані обізнаним населенням, яке знатиме, яким чином захищати свої права.

Зазначені 5 кроків розвитку зовнішньої комунікації є лише стрижнем для її становлення та функціонування. Однак я впевнений, що маючи чіткий план та постійно йдучи назустріч визначеній меті, ми побудуємо ефективний та надійний зв’язок судової влади з українським населенням, якого ми чекаємо вже понад 25 років незалежності України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати