Поняття «криптовалюти» навіть сьогодні для більшості українців залишається невідомим. Хоча вперше термін «криптовалюта» почали використовувати після появи платіжної системи «Біткойн», яка була розроблена ще у 2009 р. Безперечно, найбільшу цікавість та привабливість для інвестування криптовалюта набула у 2016-2017 рр., коли «Біткойн» виріс у ціні (до долара США) у десятки разів. Найімовірніше, саме такий ріст збільшив відсоток активного майнінгу криптовалют в Україні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Наразі з’являється все більше можливостей у повсякденному житті використовувати криптовалюту як розрахункову одиницю, адже існує реальна можливість купувати товари та сплачувати за послуги шляхом перерахування криптовалюти. Проте Україна досі залишається країною, де правові аспекти майнінгу зовсім не врегульовані, а у влади скоріше виникають запитання не про те, «як розібратися» та закріпити юридичну позицію, а «як заробити» на тому, що з’явилася нова мережа для інвестування громадянами.
Сьогодні на державному рівні ми маємо роз’яснення Державної служби спеціального зв’язку про відсутність необхідності отримання ліцензії для майнінгу криптовалют та встановлений Державною службою статистики КВЕД майнінгу – 64.19 «Інше грошове посередництво» (хоча щодо цієї позиції досі є певні сумніви стосовно правильності визначення службою процесу майнінгу, а отже, і коду КВЕДу).
Одним із кроків для законодавчого закріплення майнінгу в Україні є зареєстрований 27.09.2018 р. у Верховній Раді законопроект №9083 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами в Україні» (далі – Законопроект). У пояснювальній записці до Законопроекту зазначено, що він повинен започаткувати законодавче забезпечення сучасних технологій в країні. Мова йде про те, що легалізація криптовалют буде здійснюватися шляхом законодавчого закріплення принципів оподаткування операцій з віртуальними активами. Також у цьому Законопроекті вже можна знайти визначення таких понять як «майнінг» та «криптовалюта».
Питання, які зазвичай першочергово цікавлять інвесторів, пов’язані з оподаткуванням тієї чи іншої сфери бізнесу. Отже, базовою нормою Законопроекту є встановлення для підприємств на перехідний період (до кінця 2024 р.) 5% податку на виведення криптовалюти у фіат (реальні гроші) або на купівлю товарів та послуг. Також Законопроектом пропонується оподатковувати прибутки та доходи від операцій, пов’язаних з віртуальними активами, податком на доходи фізичних осіб (18%), а саме:
- прибуток від операцій з віртуальними активами як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу віртуальних активів (обміну їх на валютні цінності), та витратами на їх придбання або майнінг;
- доходи від операцій з продажу віртуального активу в повному обсязі у разі відсутності документального підтвердження витрат на їх придбання.
Враховуючи стрімкий розвиток технологій у світі, питання законодавчого врегулювання майнінгу криптовалют в Україні є дуже актуальним, оскільки інвестори, які вважають цей напрямок бізнесу перспективним, не здійснюватимуть великі внески в його розвиток, доки законодавець чітко не окреслить правила гри на ринку криптовалют в Україні.
Отже, спроби врегулювати цей процес з юридичної позиції, роз’яснити та полегшити його можна назвати позитивною ініціативою влади. Однак залишається відкритим питання про те, чи не призведе це до ситуації «навпаки».