29 травня 2020, 12:27

Обличчя діджиталізації. Огляд функціоналу онлайн-сервісу «Дія»

Опубліковано в №10 (716)

Катерина Максимчук
Катерина Максимчук «Pavlenko Legal Group» юрист

Цифрова трансформація. Діджиталізація. Держава у смартфоні. Ці терміни, що лаконічно описують процеси впровадження цифрових технологій в усіх сферах суспільного життя, нині на вустах мільйонів українців.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наприкінці 2019 р. на International IT Forum у Запоріжжі Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров оголосив сміливі плани Мінцифри на наступні 4 роки. Зокрема, Міністерство має на меті перетворити Україну на смарт-державу, зробивши абсолютно всі публічні послуги доступними для громадян та бізнесу в онлайн-форматі, а також досягти зростання частки ІТ‑сектору у ВВП України до 10%.

У такому контексті не викликає подиву той факт, що саме неологізм «діджиталізація» був обраний словом 2019 р. (за версією словника сучасної української мови «Мислово»). До речі, у попередні роки на п'єдестал «слова року» потрапляли терміни «томос» (2018 р.), «безвіз» (2017 р.), «корупція» (2016 р.), «кіборги» (2014 р.) та «Євромайдан» (2013 р.). Беззаперечно, всі згадані вище слова з різних причин мають виключну значущість для українського суспільства.

Говорячи про цифрову трансформацію України у предметній площині, не можна оминути увагою проект «Цифрова держава», який курує Міністерство цифрової трансформації України. Маючи на меті викорінити зайву бюрократію шляхом об'єднання всіх державних відомств в єдину онлайн-систему, в межах вказаного проєкту Мінцифра запустила Портал «Дія», який заслужено можна назвати «обличчям» діджиталізації України.

Що ж містить у собі «Дія»? Цей онлайн-сервіс є інформаційно‑телекомунікаційною системою, яка організаційно та функціонально складається з реєстру адміністративних послуг, електронного кабінету, мобільного додатку, а також інших підсистем і програмних модулів.

«Дія» на нормативному рівні

Основні питання функціонування Порталу «Дія», зокрема, функціональні можливості та суб'єкти Порталу, зміст інформації на ньому та порядок її внесення визначені Положенням про Єдиний державний вебпортал електронних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1137 від 04.12.2019 р.

Зі змісту вказаного Положення вбачається, що Портал «Дія» призначений для реалізації права кожного на доступ до електронних адміністративних та інших публічних послуг, звернення до державних органів, підприємств, установ та організацій, отримання інформації з національних електронних інформаційних ресурсів, а також для проведення моніторингу та оцінки якості послуг.

Чим корисний Портал «Дія» на практиці?

Наразі Портал «Дія» — це, передусім, мобільний додаток із цифровими документами, а також портал, що дозволяє користувачам отримати деякі публічні послуги в електронному форматі через кабінет громадянина. Окрім того, в межах «Дії» функціонує портал цифрової освіти та портал для допомоги малому і середньому бізнесу.

Електронний кабінет доступний будь-якому громадянину України за умови наявності у нього електронного цифрового підпису. Після короткої процедури ідентифікації користувач кабінету отримує доступ до інформації з національних електронних інформаційних ресурсів (тобто реєстрів, кадастрів, класифікаторів), а також низки адміністративних послуг в онлайн-форматі.

Станом на середину травня 2020 р. для користувачів електронного кабінету громадянина на Порталі «Дія» доступний такий функціонал та відомості:

  • Перегляд консолідованої інформації з державних реєстрів про бізнес — у кабінеті відображаються відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про ФОП та КВЕДи, зв'язані юридичні особи та громадські формування; про нерухоме майно та землю — кабінет містить інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про об'єкти, що перебувають у власності особи, а також наявні обтяження; про рухоме майно — відомості про транспортні засоби, типи обтяжень та наявні штрафи.
  • Державна реєстрація фізичної особи підприємцем. Функціонал Порталу передбачає можливість проведення державної реєстрації ФОП, внесення змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, а також проведення реєстраційних дій щодо припинення підприємницької діяльності шляхом покрокового заповнення відповідних форм заяв про державну реєстрацію. Безперечно, зазначена онлайн-послуга є зручним механізмом для економії часу, що зазвичай витрачається на бюрократичні процедури, пов'язані з проведенням реєстраційних дій.
  • Реєстрація статусу безробітного. Актуальне наповнення Порталу «Дія» передбачає можливість подання заяви на отримання допомоги по безробіттю в онлайн-форматі та подальшої комунікації з працівниками центрів зайнятості в дистанційному режимі.
  • Підписання та перевірка документів, підписаних за допомогою ЕЦП. Особливо зручна та корисна функція для юристів у період дії карантинних обмежень. Функціонал Порталу дозволяє накласти власний електронний цифровий підпис на будь-який документ, а також перевірити ЕЦП, накладений на документи контрагента. При цьому процедура накладення ЕЦП за допомогою функціоналу «Дії» є конфіденційною, оскільки зміст документа, що підписується, не зберігається на Порталі.

Ключові завдання Порталу «Дія»:

  • надання публічних послуг онлайн з використанням інформа­ції з національних електронних інформаційних ресурсів (тобто реєстрів, кадастрів, класифікаторів);
  • створення і функціонування електронного кабінету користувача та забезпечення доступу до інформації з національних електронних інформаційних ресурсів;
  • формування цифрових образів документів, які особа може пред'являти (надавати) на смартфоні через мобільний додаток «Дія»;
  • проведення опитувань щодо ініціатив, проектів у різних сферах суспільного життя;
  • подання електронних звернень через вебпортал;
  • забезпечення розгляду звернень громадян та адміністративних справ (справ, які розглядають суб'єкти владних повноважень з метою прийняття рішень індивідуальної дії, спрямованих на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та обов'язків особи, а також захисту її прав);
  • сплата адміністративного збору за надання адміністративних послуг, штрафів за адміністративні правопорушення, державного мита, інших платежів; здійснення розрахунків за інші публічні, зокрема житлово-комунальні, послуги;
  • забезпечення користувачів інформацією про перебіг та результати надання послуг, розгляду звернень та адміністративних справ у режимі реального часу;
  • отримання користувачами результатів надання електронних послуг, розгляду звернень та адміністративних справ;
  • подання користувачами скарг за результатами надання послуг, розгляду звернень та адміністративних справ, забезпечення оскаржувача інформацією про перебіг та результати розгляду скарги в режимі реального часу, а також отримання ним зазначених результатів;
  • захист даних (у тому числі персональних) Порталу «Дія» від несанкціонованого доступу, знищення, модифікації.

Ідентифікація особи через додаток у смартфоні

Як вже було зазначено, інформаційно‑телекомунікаційна система «Дія» включає не лише вебпортал, але й мобільний додаток. «Дія» у смартфоні містить електронні версії документів, що відображають відомості з відповідних реєстрів, внесені під час оформлення оригіналу певного документа.

Справжність електронних документів можна перевірити будь-яким смартфоном, на якому встановлений мобільний додаток «Дія». З цією метою для кожного документа в додатку створюється унікальний тимчасовий ідентифікатор у формі QR‑коду, під час наведення на який камери смартфона з'являється спливаюче вікно з підтвердженням даних або сповіщенням про їх відсутність.

Вже у травні 2020 р. користувачі мобільного додатку «Дія» зможуть користуватися такими документами:

1. Е‑Посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію ТЗ та поліс страхування.

Цифрове посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу стали першими оцифрованими документами, доступними для перегляду за допомогою додатку «Дія». Варто зазначити, що Україна увійшла у список 10 країн світу, які запровадили таку послугу.

Особа, яка у встановленому законодавством порядку отримала посвідчення водія та/або свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, після проходження ідентифікації за допомогою ЕЦП або BankID може користуватися цифровим відображенням цих документів у мобільному додатку «Дія».

Однак електронні версії свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу в додатку «Дія» сьогодні відображаються виключно в ідентифікованих користувачів додатку, які є власниками автомобілів. Наразі власники транспортного засобу можуть пред'являти на смартфоні е‑посвідчення та е‑свідоцтво без додаткового пред'явлення документів, виготовлених на бланках, а також без документа, що посвідчує особу.

Відповідно до норм п. 7 Порядку, застосування електронного посвідчення водія та електронного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №956 від 23.10.2019 р., поліцейський проводить перевірку достовірності пред'явлених особою електронних документів за допомогою технічних засобів, зокрема, з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR‑коду) та відомостей з єдиної інформаційної системи МВС.

2. Е‑паспорти.

З 22.04.2020 р. у додатку «Дія» відображаються електронні версії паспорта громадянина України у формі картки, а також паспорта для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм. Таким чином, всі громадяни України, які мають так звану ID‑картку та/або біометричний закордонний паспорт, автоматично можуть користуватися їх електронними версіями.

Водночас можливість отримання «цифрової альтернативи» паспорта не передбачена для власників паспортів-книжечок зразка 1994 р. Щоправда, наразі електронна версія паспорта для виїзду за кордон є валідною виключно для випадків, що передбачають ідентифікацію особи на території України, оскільки використання цифрового документа за кордоном потребує окремого визнання його дійсності іншими країнами.

Додатково варто зауважити, що з нормативної позиції, застосування електронних паспортів за допомогою мобільного додатку «Дія» є експериментальним проектом, який координує Міністерство цифрової трансформації.

Відповідно до норм Порядку застосування електронних паспортів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №278 від 15.04.2020 р., цифрові версії паспортів можна пред'являти протягом періоду реалізації експериментального проекту замість паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон у таких випадках:

  • перевезення пасажирів повітряним, залізничним транспортом (у межах держави);
  • надання послуг поштового зв'язку;
  • проведення банківських операцій;
  • підтвердження віку під час придбання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів;
  • надання послуг з медичного обслуговування;
  • пред'явлення на вимогу працівника правоохоронного органу документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
  • надання готельних, телекомунікаційних, бібліотечних, медичних послуг;
  • пред'явлення на вимогу уповноваженої особи під час відвідування адміністративних будівель;
  • надання адміністративних послуг;
  • повернення сплачених за товар коштів;
  • участь у виборах, всеукраїнських та місцевих референдумах.

При цьому юридичні та фізичні особи мають право застосовувати у своїй діяльності е‑паспорти також в інших випадках, за умови виконання вимог вказаного вище Порядку.

Користуючись електронними документами, необхідно мати на увазі, що жоден з цифрових документів, доступних для перегляду в «Дії», не є альтернативою «паперових» та «пластикових» оригіналів, оскільки електронні версії лише відображають відомості з відповідних реєстрів, які заповнюються під час оформлення оригіналу певного документа.

Замість висновку слід зауважити, що актуальний функціонал «Дії» досі не дозволяє назвати цей онлайн-сервіс інструментом, який значно полегшує життя представників юридичної спільноти. Водночас розвиток Порталу «Дія» є достатньо стрімким, релізи нових функцій відбуваються майже щотижня. Зокрема, за червень-липень Міністерство цифрової трансформації планує оцифрувати послуги державної реєстрації товариств з обмеженою відповідальністю, отримання дозволів на початок підготовчих робіт та будівництва, реєстрації місця проживання дитини, реєстрації потужностей операторів ринку. Таким чином, маємо надію на своєчасне розширення функціоналу «Дії», коректну роботу його онлайн-послуг та сервісів, а також на продовження цифрової трансформації України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати