03 вересня 2013, 11:28

Електронні гроші в Україні

Особливості правового регулювання

Опубліковано в №35-36 (377-378)

Юлія Янюк
Юлія Янюк «Evris» старший юрист

На сьогодні у зв’язку з розвитком інтернет­технологій застосування електрон­них грошей набуває дедалі більшої ваги. Вони є популярним, доступним та зручним засобом платежу у відносинах C2C («споживач» – «споживач») і B2C («бізнес» – «споживач»). Електронні гроші використовуються при оплаті товарів в інтернет­магазинах та/або оплаті послуг компаніям, які приймають такі платежі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для проведення розрахунків електронними грішми частіше за все платник не ідентифікує себе (аналогічно зі здійсненням оплати готівкою), оскільки використовує лише реквізити отримувача коштів. Водночас, електронні гаманці можуть бути персоніфікованими або корпоративними.

Економічна природа і правова сутність електронних грошей є достатньо новою, унаслідок цього в світі існують різні підходи до регулювання їх випуску та обліку. У деяких країнах вони можуть бути частиною банківської системи або мати окремий обіг (емітуватися небанківськими установами).

Зокрема, у Європейському Союзі було прийнято спеціальну Директиву 2009/110/ЄС від 16 вересня 2009 р. (далі – Директива ЄС), що регулює єдиний ринок електронних грошей та розвиток цієї галузі.

В Україні регулювання відносин, що пов’язані з електронними грошима, здійснюється загальним та спеціальним законодавством, а саме:

1)      Цивільним кодексом України № 435­IVвід 16.01.2003 р.;

2)      Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346­IIIвід 5.04.2001 р. (далі – Закон про платіжні системи);

3)      Постановою Правління Національного банку України «Про здійснення операцій з використанням спеціальних платіжних засобів» № 223 від 30.04.2010 р.;

4)      Постановою Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно­правових актів Національного банку України з питань регулювання випуску та обігу електронних грошей» № 481 від 04.11.2010 р., що затверджує Положення про електронні гроші (далі – Постанова 481).

 

1. Природа електронних грошей

Директива ЄС містить рекомендацію про те, що законодавством «доцільно ввести чітке визначення електронних грошей, нейтральне з технологічної точки зору… Наведене визначення має бути достатньо широким, щоб уникнути затримки в провадженні технологічних нововведень та охопити не тільки всі види електронних грошей, наявні на сучасному ринку, а також і ті продукти, які можуть з’явитися в майбутньому».

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати