29 травня 2020, 10:55

е‑Government в Україні: слабкі місця

Опубліковано в №10 (716)

Юлія Федченко
Юлія Федченко «IBC Legal Services» юрист

e‑Government або «електронне урядування» — один із сучасних інструментів, покликаний запровадити дієвий та прозорий механізм публічного управління в нашій державі. Запровадження електронного урядування в Україні є важливим кроком до європейської інтеграції та розвитку інформаційного суспільства загалом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Протягом останніх років впровадження та розвиток електронного урядування дещо змінили свої масштаби в позитивному напрямку. Сьогодні Україна є активним користувачем технологій у цьому напрямку. Важливими залишаються кілька чинників, які безпосередньо впливають на такий розвиток та які часто виступають рушійною силою в запуску того чи іншого проекту, що являє собою безпосередньо державне електронне управління. На таких чинниках зупинимося детальніше.

Насамперед, необхідність залучення компетентних професіоналів для створення та подальшої підтримки на високому рівні технологій електронного урядування та сумісності таких технологій між собою. Також залишається проблемою підтримка безпеки всіх даних, включаючи персональні, що містять в собі технології.

Зокрема, якщо говорити про персональні дані, то вони є окремим об'єктом дослідження, який являє собою доволі проблемне питання. Адже ті платформи, які вимагають авторизації користувачів, містять персональні дані осіб, а відсутність достатнього кіберзахисту інформації може призвести до несанкціонованого її збору, що спричинить відмову користувачів від такого ресурсу. Сьогодні все більше суперечок з'являється навколо доцільності реєстрації громадян на таких платформах та їх використання через «добровільне» надання доступу до своїх персональних даних. Хтось вважає, що це своєрідний контроль, який користувач дозволяє самостійно, натискаючи клавішу «Я погоджуюся з Правилами та умовами користування…». Не менш важливим чинником є стабільність та актуальність нормативно-правової бази, яка матиме посилання на роботу ресурсів, що передбачено електронним урядуванням.

Також достатньо складно виявити, які саме послуги та в якій сфері матимуть практичне значення для населення, а також які саме категорії громадян будуть безпосередньо споживачами таких послуг. Державі складно обрати продукт, який зацікавить та змусить добровільно користуватися такими платформами. Ще складніше довести такий продукт до фінального стану, який передбачався початковим проектом. Адже часто інтернет-сайти, додатки або інші платформи працюють не на 100% й таким чином втрачають свою мобільність і простоту використання населенням. Зараз майже всі органи державної влади мають свої офіційні інтернет-сайти. Однак багато з них не мають повноти інформації, що передбачається відповідними розділами, які там містяться. Частота оновлення такої інформації також є нерегулярною.

Проте обмеженість доступу до інтернету не тільки через фінансовий аспект, але й через територіальний, ставлять під сумнів електронне урядування. Також великою проблемою залишається складність користування ґаджетами людьми похилого віку, які становлять велику частину населення України.

Також з появою онлайн-сервісу державних послуг «Дія» суспільство зіштовхнулося з тим, що певні категорії населення, здебільшого старшого віку, не можуть повноцінно використовувати цей ресурс, оскільки немає технічної можливості відобразити документи (наприклад, паспорт старого зразка). Можливо, в майбутньому це стане предметом вдосконалення, адже у такому випадку це дійсно спростить життя особам, які використовуватимуть такий сервіс.

Хоча Україна не є державою, яка займала б перші місця серед країн світу за високим рівнем свого оцифровування, сьогодні проекти, які представляє уряд, заслуговують на увагу та у разі їх повного та дієвого впровадження зможуть вважатися такими, що спростять і зроблять більш прозорою діяльність усієї держави.

Підсумовуючи, варто зазначити, що е‑урядування є важливою перспективою розвитку дієвої, прозорої та підконтрольної громадянам державної влади. Задля ефективного функціонування електронного урядування, а також з метою цільового та активного використання всіх переваг від нього необхідно мінімізувати всі чинники, які негативно впливають на розвиток цих технологій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати