27 березня 2023, 20:43

До яких інновацій краще готуватися юридичному ринку вже зараз?

Опубліковано в №1–2 (759–760)

Катерина Лихопека
Катерина Лихопека «Міллер» помічниця старшого юриста

Jun. column


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розуміння останніх тенденцій та інновацій на ринку — одна із запорук успішності будь-якого бізнесу. Юридичний бізнес теж не стоїть на місці і постійно підсилюється технологіями: це особливо було помітно під час локдауну, коли весь діловий світ був змушений відповідати на нові виклики і перелаштовувати процеси. Сьогодні запропонувати клієнтам більше — значить мати неабияку перевагу в порівнянні з конкурентами, і це стосується, в тому числі, ринку юридичних послуг. Українські юристи вже влучно починають випробовувати нове відкриття.

Одним із останніх яскравих прикладів є чат-бот зі штучним інтелектом ChatGPT, який стрімко здобув популярність у світі, а тепер доступний і в Україні. ChatGPT, звісно, поки що не настільки обізнаний в праві та не допоможе вам написати позовну заяву, проте написати деякі її частини — легко!

ChatGPT

Варіант договору про конфіденційність від ChatGPT

(Для перегляду натисніть на зображення)

Заяви, договори, статути комерційних і некомерційних організацій уже можна віддати «на підряд» штучному інтелекту. Тобто уже зараз ця технологія здатна доволі швидко допомогти юристам та зменшити їх навантаження: адже написання статутів для компаній може займати багато часу.

Загалом юридичні інновації можна поділити за певними критеріями:

→ Бот-юрист / онлайн-сервіс

Робот, який може замінити комунікацію «юрист — клієнт». Працює це так: робот ставить уточнюючі запитання і врешті видає готовий результат для клієнта. Можна навести приклад стартапу «Консультант», який стосується саме надання онлайн-консультацій. У користувачів є вибір: можна скористатися юридичними послугами фахівця на аутсорсі або замовити їх у бота. Раніше з усіх питань стосовно реєстрації торговельних марок можна було звернутись до сервісу PatentBot, що ставив уточнюючі запитання стосовно інтелектуальної власності та був одним із найвідоміших у світі. Проте через війну власники боту вирішили припинити свою діяльність, тож зараз це — доволі перспективна ніша для співпраці юристів та ІТ-розробників, до якої можна долучитись та створити щось нове. У вирішенні спірних питань довкола фінансових послуг і порушень відповідного законодавства допоможе сервіс FinSkarga, створений для спрощення подання скарг. Платформа дає змогу подати скаргу, слідкувати за процесом її вирішення та навіть поспілкуватися з представниками фінансових установ безпосередньо всередині сервісу.

FinSkarga

Сервіс FinSkarga

(Для перегляду натисніть на зображення)

→ Автоматизація документів

Автоматизація документів (для покращення документообігу на підприємстві). Одним із українських найперспективніших стартапів вважається EasyDoc. Це платформа, яка дає змогу працювати з великою кількістю документів та має багато переваг над звичним нам Google. Все, що потрібно: завантажити шаблони документів, додати контрагентів, натиснути кнопку — і документ створено! Ще одним прикладом сервісу для автоматизації документів є AXDRAFT. Це платформа для юридичних документів, яка реалізує весь життєвий цикл контрактів: від створення шаблону до виконання, погодження та підписання.

→ Допомога юристу

Керувати великою компанією юристів нелегко, проте ІТ-галузь створює рішення і для оптимізації внутрішніх процесів юридичних компаній. Наприклад, сервіс JusNote, який автоматично моніторить судові справи і процесуальні документи, слідкує за перевищенням запланованих витрат з бюджету, а також дає змогу налаштувати ефективну роботу юристів при веденні різних проєктів і опрацюванні документів.

Jusnote

Сервіс JusNote

(Для перегляду натисніть на зображення)

Big data уже давно працює для вирішення аналітичних задач, у тому числі юридичних. Здійснити фінансовий та ринковий аудит, конкурентну розвідку та перевірити контрагентів, дізнатись, чи є борги у тієї чи іншої фізичної та юридичної особи, чи перебуває компанія у процесі припинення та до яких судових справ її залучено, можна на сервісі YouControl, уже добре відомому не тільки юристам та підприємцям, але й журналістам та громадським активістам. На основі відкритих даних з понад 180 джерел сервіс генерує досьє на ФОПів та компанії, відстежує зміни та візуалізує зв’язки.

Юристам також варто звикати й до проведення судових засідань онлайн, що вже під час карантину та воєнного стану стало буденністю для багатьох адвокатів та їх клієнтів. Воно й не дивно: Zoom, Teams, Easycon та ВКЗ прийшли на заміну звичним судовим засіданням і мінімізують шлях адвоката до суду.

Legal tech в Україні та світі і зараз продовжує розвиватись в усіх напрямах. В Україні є й спільноти, які мають на меті покращити механізми правосуддя та доступ до нього. Однією з таких є Kyiv Legal Hackers, учасники якої — юристи, ІТ-спеціалісти й учені — досліджують та розробляють рішення на межі права і технологій.

Legal Hackers проводять зустрічі, семінари та хакатони, під час яких виявляють проблеми юридичної практики та перспективи їх вирішення за допомогою технологій.

Слідкувати за новинами таких спільнот сьогодні — це спосіб тримати руку на пульсі, щоб швидко адаптуватися до змін і використовувати best practice для розв’язання повсякденних завдань, заощаджуючи власні ресурси. Крім цього, чи треба казати, що залучення останніх технологій створює додатковий вау-ефект і сприяє найкращим враженням від вашої роботи в середовищі клієнтів та партнерів. Тож будьте сміливі та певні того, що цифрові помічники можуть стати в пригоді навіть у такій консервативній галузі, як юриспруденція.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати