15 листопада 2017, 16:27

Діджиталізація юридичних послуг: що на нас чекає?

Опубліковано в №46 (596)

Олег Шевцов
Олег Шевцов «Alexandrov‑IT Lawyers» керуючий партнер

«Ми всі дуже недооцінюємо найбільшу технологічну революцію, яка відбувається саме зараз. Подібні перехідні етапи нечасто траплялися в історії людства. Думаю, не більше ніж 3 рази за останні 3 тис. років. Виклик, який зараз стоїть перед нами, настільки величезний, що жоден уряд, жоден бізнес сам по собі не здатний з ним впоратися. Нам потрібно працювати спільно», – Джек Ма.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Важко не погодитися з одним із найбільших вдалих бізнесменів світу. Сьогодні кожен з нас відчуває розвиток технологій. Створюються «фішки», які стають трендами. Ще 5 років тому ми не знали, що можливо використовувати автомобіль не заправляючи його переробленою нафтою, а сьогодні є чіткі дати відмови від випуску автомобілів із двигунами внутрішнього згорання найбільших автовиробників. Зараз той час, коли хлопець, який їде на героскутері, виглядає звичніше, ніж той, що їде на «архаїчному» скейті.

Разом з «фішками» технологічний процес сприяє розвитку інновацій, які допомагають бізнесу та людині в повсякденних питаннях. Зокрема, це різноманітне програмне забезпечення, що вирішує питання економії часу. Погодьтеся, що все більше зустрічей проводиться онлайн, все більше питань з контролюючими органами вирішуються дистанційно. Ми вже не можемо уявити подорож на автомобілі без попередньої побудови маршруту в навігаторі та не вистоюємо у двогодинній черзі для сплати платежів.

Найкращий приклад розвитку технологій – це автовиробники. Сьогодні можна на пальцях перерахувати марки автомобілів, що збираються вручну. Конвеєрне виробництво вирішує масу питань. Воно пришвидшує процес збирання, мінімізує ризики допуску похибок у процесі виробництва та приносить додатковий прибуток для власників.

Також подібні тенденції помітні в юридичній галузі. Боти допомагають готувати стандартні позови, реєструвати торгові марки, надають первинні консультації тощо. Загалом, сьогодні вже помітно, як боти замінюють надання стандартних послуг. Консерватори все ще звертаються до «живих» юристів, проте молоде покоління активно користується такими ботами навіть просто з цікавості. Безперечно, IT-рішення будуть вдосконалюватися та поступово вирішувати все більш складні питання. Однак скільки часу на це потрібно? Моя особиста думка, що програми або взагалі не зможуть запропонувати унікальні рішення, або зроблять це щонайменше через 10 років.

Ще одним вектором розвитку юридичного ринку є так звані «юридичні біржі». Такі біржі – це певний сайт, на якому кожен охочий може обрати юридичну компанію чи юриста та звернутися до нього за допомогою. Знову ж таки, сьогодні на таких платформах формуються прості запити, які не потребують унікальних рішень, однак, можливо, що саме таким буде майбутній юридичний ринок.

Наразі є декілька моментів, які унеможливлюють повноцінну заміну звичної роботи юридичних компаній подібними сервісами. По-перше, чимало замовників юридичних послуг залишаються консерваторами, їм необхідне особисте «живе» спілкування з юристом, в якого він замовляє послугу. По-друге, постає питання щодо конфіденційності під час роботи з онлайн-юристом. По-третє, здається сумнівним, що на такі платформи підуть запити, які вимагають унікальних рішень.

Тепер розглянемо тенденції та будемо намагатися зрозуміти, чи є перспективи таких платформ.

Щодо «живого» спілкування. Беззаперечно, це важливий чинник для багатьох. Під час «живої» зустрічі можна отримати первинне враження щодо надійності юриста, вміння підтримати розмову та побачити рівень його професіоналізму. Однак тут потрібно розуміти, що сьогоднішня молодь майже не спілкується віч-на-віч. Для комунікації їм комфортніше використовувати різноманітні месенджери, відео комунікатори, читати відгуки тощо… Зважаючи на зазначене, логічно, що коли їм необхідно буде замовити юридичну послугу, вони не наполягатимуть на особистій зустрічі, а оберуть компанію/юриста за його рейтингом на сайті.

Щодо конфіденційності. Кожна справа, яка потребує вирішення юридичних питань, потребуватиме аналізу документів. Дуже часто такі документи є конфіденційними. Саме тут постає питання стосовно захисту наданих даних. Впевнений, що під час замовлення послуги онлайн між замовником і виконавцем може бути підписано договір про нерозголошення конфіденційної інформації, який може бути скріплений електронним цифровим підписом для уникнення роботи з папером. Проте чи впевненні ви, що програмне забезпечення юриста, до якого ви звертатиметеся, має належний рівень захисту? Чи впевнені, що документи, які направлятимуться для аналізу, потраплять виключно до адресата? Це лише кілька питань, які залишаються невирішеними у процесі роботи з онлайн-юристами. Водночас чимало запитів не потребують такого рівня конфіденційності, а отже, можуть бути вирішенні онлайн.

Щодо унікальних запитів. Зазначена проблема в аспекті розвитку платформ все ж таки більше лежить у психологічній площині. Як показує практика, найчастіше за вирішенням унікальних питань звертаються або за рекомендаціями, або до загальновідомих експертів. Погодьтеся, що ви не будете ремонтувати свій Tesla на невідомій СТО. Сьогодні «юридичні біржі» мають вигляд вищезгаданих СТО, однак згодом, я впевнений, вони отримуватимуть унікальні запити.

Питання ботів та «юридичних бірж» наразі є досить актуальним. Вони працюють, приносять прибуток і полегшують життя як юристам, так і замовникам юридичних послуг. Проте важко стверджувати, що розвиток юридичного ринку стоїть саме за цими напрямками. Можливо, завтра буде запропонований кращий варіант, який повністю змінить наше ставлення до юридичних послуг.

Трансформація юридичного ринку відбувається дуже швидко. Ще кілька років тому юристи не вирішували питань, пов’язаних із кібератаками, майнінгом, виходом на ICO, розробкою систем захисту IP/IT активів тощо. Сьогодні ми бачимо, що питання захисту IP та IT-активів стають ключовими для розвитку бізнесу. Звичайно, юристи повинні знати, як працювати з такими активами.

Експертний висновок

Декілька років тому ігнорування технологічного прогресу могло вплинути на розвиток бізнесу і на отримання профіту. Наразі питання стоїть вже набагато жорсткіше. Той, хто не приділятиме достатньо уваги розвитку технологій, буде змушений піти з ринку. Юридичний ринок не є винятком. Всі питання, що можуть бути стандартизовані – будуть стандартизовані. Боти повністю замінять юристів, які виконують «технічну» роботу. Як швидко це станеться? Вважаю, що така трансформація відбудеться не більше ніж через 5 років. Інше питання, скільки часу необхідно, щоб програмне забезпечення змогло вирішувати унікальні питання.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати