З початку повномасштабного вторгнення рф та початку мобілізації в Україні дедалі більше компаній хочуть забронювати своїх військовозобов’язаних працівників на період воєнного часу. Особливо широко бронювання поширилося серед IT-компаній, які відчувають гостру потребу у кваліфікованих спеціалістах через наявність довгострокових проєктів, до яких такі працівники можуть бути залучені, а також, у зв’язку зі складністю знайти їм заміну ІТ-спеціалісту, що так само тягне за собою ймовірні збитки для компанії та втрату ділової репутації.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У цій статті ми розглянемо усі аспекти бронювання працівників IT-сфери, а також можливі ризики та труднощі, з якими можуть зіткнутися компанії при бронюванні ІТ-працівників.
Насамперед розглянемо підстави, за наявності яких, підприємство матиме право здійснювати бронювання своїх військовозобов’язаних працівників.
1. Підприємству визначаються мобілізаційні завдання, у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань;
2. Підприємство займається виробництвом товарів, виконанням робіт та надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ або інших військових формувань;
3. Підприємство є критично важливими для функціонування економіки, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
1. Законодавство визначає мобілізаційне завдання як окремі вимоги мобілізаційного плану щодо номенклатури, обсягів виробництва потрібної продукції, утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань, а також затверджені у встановленому порядку першочергові заходи мобілізаційної підготовки, які доводяться для виконання до центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а також, органів місцевого самоврядування.
Де отримати такі мобілізаційні завдання?
Для отримання мобілізаційного завдання потрібно звернутися до відповідного органу виконавчої влади, державного органу чи органу місцевого самоврядування.
2. Ще однією підставою для бронювання працівників підприємства є факт виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань. Для відповідності цьому критерію необхідно мати чинні договори, укладені зі Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями (наприклад, з окремими бригадами, військовими частинами тощо) на виконання робіт/надання послуг тощо. Поширеними видами послуг, які можуть надаватися IT-компаніями для ЗСУ є, наприклад, ліквідація результатів кібератак, розробка програмного забезпечення, проведення тестування програмного забезпечення тощо. Варто також зазначити, що здійснення благодійної діяльності, як-от надсилання донатів, проведення благодійних зборів для здійснення закупівель на потреби ЗСУ, не буде приводом для здійснення бронювання, оскільки здійснюється не на підставі договору.
3. Останньою підставою для здійснення бронювання підприємством працівника є визнання такого підприємства критично важливим.
Такий спосіб бронювання є найбільш затратним по часу, однак, ІТ-компанії часто здійснюють бронювання своїх працівників саме так, оскільки нерідко визнання підприємства критично важливим є «ключем» до отримання підстав для здійснення бронювання.
Бронювання підприємством працівників підприємства на підставі визнання такого підприємства критично важливим включає два етапи:
1. Визнання підприємства критично важливим;
2. Бронювання працівника.
Для того, аби визнати підприємство критично важливим необхідно відповідати умовам, визначеним законодавством, а саме Порядком та критеріями визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період від 27 січня 2023 №76. Загалом перелік критеріїв містить сім таких умов, однак, для того, аби визнати підприємство критично важливим необхідно, що воно відповідало трьом із семи критеріїв. Найпоширенішими критеріями визнання критично важливими для ІТ-компанії є:
1) критерій №5 — у підприємства немає заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
2) критерій №6 — середня заробітна плата застрахованих осіб-працівників підприємства за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р.;
3) критерій №7 — підприємство є резидентом Дія.City.
Деякі аспекти щодо бронювання
Заява про бронювання працівників ІТ сфери зазвичай подається до Міністерства цифрової трансформації України.
Законодавство передбачає, що кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50% кількості військовозобов’язаних підприємства на дату подання списку. Однак законодавець також передбачив, що у разі наявності аргументованої потреби кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може перевищувати 50% кількості військовозобов’язаних підприємства на дату подання списку. Водночас варто зазначити, що органи, які здійснюють бронювання доволі часто відмовляють у бронюванні працівників, які не вписуються у 50 % ліміт, навіть за наявності обґрунтування.
Ще однією поширеною перепоною на шляху до бронювання є застарілі військово-облікові дані особи, яку підприємство бажає забронювати, або ж взагалі відсутність таких даних, найчастіше такими даними є ВОС (Військово-облікова спеціальність). Для оновлення таких даних особі необхідно звернутися до ТЦК та СП в якому вона перебуває на військовому обліку.