Кілька років тому в українській судовій практиці зародилась абсурдна схема блокування веб-сайтів. Вона будується на тому, що в момент відвідання сайту у користувачів начебто виникають майнові права інтелектуальної власності. Далі в кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді накладається арешт на «майнові права інтелектуальної власності, які виникають у користувачів мережі Інтернет при використанні веб-сайтів, шляхом зобов'язання інтернет-провайдерів закрити доступ до веб-сайтів».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Накладення такого арешту порушує вимоги кримінального процесу, свободу вираження поглядів та свободу отримання та поширення інформації. Істинне бажання правоохоронців — заблокувати веб-сайт — видно відразу, бо формулювання про майнові права інтелектуальної власності є юридичною нісенітницею. Тим не менш, слідчі судді арештовують «майнові права», а по факту блокують веб-сайти, не маючи на те законних підстав, повноважень, доказів необхідності блокування та розуміння того, як працюють веб-сайти. Такі арешти трапляються все частіше, тому ця схема небезпечна для всього українського інтернету.