З розвитком технологій та впровадженням інновацій з'являється все більше інститутів, які кидають виклики правовій спільноті. Сфера технологій віртуальної реальності (VR), що наразі активно розвивається та обговорюється на вітчизняному й міжнародному ринках, станом на сьогодні не є врегульованою в Україні. Водночас зростання популярності VR‑технологій породжує безліч питань, пов'язаних з правом інтелектуальної власності. Зокрема, визначення об'єктів авторського права, які виникають у зв'язку з використанням технологій віртуальної реальності, та режимів їх правової охорони.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Що таке віртуальна реальність?
В загальному розумінні, віртуальна реальність — це ілюзія дійсності, тобто світ, який створюється технічними засобами та передається людині через відчуття (зір, слух, дотик та ін.). Тобто віртуальна реальність повністю відтворює і симулює фізичне оточення людини за допомогою звукових та візуальних програмних засобів, а також таких пристроїв як шолом або окуляри, рукавички та джойстики з вбудованими гіроскопічними системами й технологіями 3D-, HDMI-графіки.
З технічної позиції, віртуальна реальність є засобом симуляції певних дій людини в межах інтерфейсу, наданого певним програмним продуктом. Пристрої, що впливають на всі наявні у людини органи чуття та імітують взаємодію з віртуальним середовищем, називаються системами віртуальної реальності. Достатньо часто віртуальну реальність асоціюють саме з індустрією розваг, тобто з іграми. Однак віртуальна реальність створює безліч можливостей для розвитку різних галузей (освіти, науки, спорту, медицини, архітектури та мистецтва).