04 квітня 2018, 16:11

У світі green energy

Опубліковано в №14 (616)

Віталія Каргова
Віталія Каргова «ADER HABER» радник

За даними Міжнародного енергетичного агентства, відновлювана енергетика обігнала вугільну, і за сукупною встановленою потужністю наразі є найбільшим джерелом енергії в світі. Також не відстають від світових трендів великі глобальні гравці: новий центр обробки даних компанії Google буде отримувати енергозабезпечення від ВДЕ; корпорація Microsoft планує до кінця 2018 р. перевести половину своїх дата-центрів на споживання «зеленої» енергії; корпорація Apple створила «сонячні ферми»; Amazon будує вітроенергетичні станції, а Facebook у своєму центрі обробки даних використовує гідроелектростанцію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У свою чергу станом на кінець 2016 р. всі відновлювані джерела енергії зайняли понад 30% світової встановленої енергетичної потужності й 23% – від загального світового виробництва електроенергії.

Відповідно до опублікованого «Глобального звіту про стан відновлюваної енергетики REN21 2017» (GSR), глобальний енергетичний перехід відбувається високими темпами.

За останній рік прослідковується тенденція введення рекордних нових потужностей на відновлюваних джерелах енергії, враховуючи потребу в менших інвестиціях з огляду на якість технологічного процесу й здешевлення будівництва. Тобто собівартість електроенергії фотоелектричної та вітрової енергетики досить швидко падає, а дані, зафіксовані в Данії та Нідерландах, вказують на те, що офшорна вітроенергетика Європи наближається до своєї мети по виробництву електроенергії, а до 2025 р. може стати дешевшою, ніж вугільна енергетика.

Позитивним моментом є те, що з огляду на скорочення споживання вугілля, а також зростання потужностей відновлюваної енергетики та підвищення енергоефективності, у 2016 р. глобальні викиди вуглекислого газу промисловості й енергетики на викопному паливі залишалися стабільними, попри 3-відсоткове зростання світової економіки й збільшення попиту на енергію.

Раніше існувала думка, що як атомна енергетика, так й енергетика на викопному паливі, є незамінними для забезпечення країн необхідним електропостачанням. Однак, згідно з дослідженнями, у травні 2016 р., в один із днів, 80-мільйонна Німеччина на 95% забезпечила себе виключно відновлюваною енергетикою; у США м. Аспен вже активно використовує альтернативні джерела, а Сан-Франциско до 2025 р. планує повністю перейти на «зелену» енергію. Щоб досягти цієї мети, влада міста ввела новий закон, згідно з яким всі житлові будинки повинні бути обладнані сонячними панелями або оснащені опалювальною системою на основі сонячної енергії.

Відповідно, відбулося зростання кількості міст, регіонів, країн і великих корпорацій, що ставлять перед собою 100%-і цільові показники в галузі відновлюваної енергетики для уникнення та запобігання глобальному потеплінню. Крім того, вже більше 34 корпорацій приєдналися до RE100 – глобальної ініціативи підприємств, прихильних до енергопостачання своєї діяльності за рахунок 100% відновлюваної електроенергії.

Глобальним трендом є також доступність відновлюваної енергетики не лише для багатих країн. Наразі успішно реалізуються великі проекти і в менш розвинених країнах. При цьому в багатьох випадках відновлювана електроенергія є найменш витратною альтернативою.

Серйозні зміни відбуваються і в транспортному секторі. Так, багато країн стали розвивати електромобілі, електротаксі, а також будувати необхідну інфраструктуру для зарядки електромобілів, стимулюючи їх придбання. Тому можна зробити висновок, що світ семимильними кроками наближається до повної енергетичної незалежності.

На жаль, наша країна поки не в повній мірі наздоганяє світові тренди, проте можна відзначити інтерес іноземних інвесторів та лібералізацію законодавства, що у свою чергу має підвищити й закріпити позиції України в рейтингу Doing Business.

Наостанок для роздумів: якщо Україна розмістить сонячні панелі на території, рівній площі трьох таких міст, як Київ, то ми зможемо забезпечити всю нашу країну електроенергією на 100%.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати