Спецобов'язки для учасників ринку електроенергії: що змінилося
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Покладення спеціальних обов'язків (ПСО, початково походить від англійського public service obligations, скорочено PSO) запроваджено Законом України «Про ринок електричної енергії» та має повну назву «покладення спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії». Невиключний перелік та механізм ПСО передбачено розділом ХІІІ Закону України «Про ринок електричної енергії».
Найбільш значущий соціальний ефект і вплив на ринку електричної енергії має спецобов'язок із надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (механізм «ПСО для населення»), передбачений Положенням про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженим постановою Кабінету міністрів України №483 від 05.06.2019 р. (далі — Положення про ПСО). Його метою є уникнення негативного впливу впровадження ринку електричної енергії у вигляді різкого підвищення ціни на електроенергію для побутових споживачів.
Зараз, незважаючи на те, що окремі елементи ринку електричної енергії запрацювали з 01.01. 2019 р., а в повному обсязі ринок розпочав роботу з 01.07. 2019 р., побутові споживачі не відчули впливу будь-яких факторів нового ринку, адже оплата вартості електроенергії здійснюється за тарифами, встановленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ще в 2015 р., що почали діяти з 2017 р. (при споживанні до 100 кВт-год тариф становить 90 коп./кВт-год; вартість електроенергії, спожитої понад 100 кВт-год, становить 1,68 грн/кВт-год).
До Положення про ПСО неодноразово вносилися зміни з метою збалансувати інтереси учасників ринку та побутових споживачів, адже у ланцюжку учасників ринку, задіяних для виконання вказаних обов'язків, є державні виробники електроенергії (атомна та гідрогенерація), що зобов'язані продавати значний обсяг виробленої електроенергії для потреб населення поза ринковими механізмами і за мінімальними цінами.
Механізм ПСО для населення на ринку електричної енергії не є унікальним явищем. Аналогічний за своєю сутністю механізм було запроваджено в жовтні 2015 р. на ринку газу, і зараз він продовжує діяти для побутових споживачів до 01.08. 2020 р., а для виробників теплової енергії — до 01.05. 2021 р.
Навіщо потрібен механізм ПСО
Механізм ПСО передбачає покладення державою спеціальних обов'язків на окремих учасників ринку з метою досягнення певної мети — захисту загальносуспільних інтересів. Наприклад, захисту населення від стрімкого підвищення цін на електроенергію або підтримки виробників електроенергії з відновлюваних джерел з метою впровадження проєктів «зеленої» генерації тощо. Застосування державою таких застережних заходів має на меті компенсувати негативні наслідки впровадження нових ринкових правил у сфері електроенергетики.
Застосування механізму ПСО передбачене як виключення, а не як правило, для вразливих учасників або сфер на початку дії нового ринку. Тому запроваджені в рамках ПСО механізми повинні мати тимчасовий характер із поступовим зменшенням їхнього впливу на учасника чи сферу в ході поступової адаптації до правил та механізмів функціонування ринку електричної енергії. Так, Постанова Кабінету міністрів України, якою затверджено Положення про ПСО, діє до 31.12. 2020 р., хоча, враховуючи практику функціонування механізму ПСО на ринку газу, його дія може бути продовжена.
Чому потрібні зміни до механізму ПСО
Моделі механізму ПСО поділяють на товарну та фінансову. Фінансова модель передбачає механізм фінансових компенсацій за електроенергію, що продається на ринкових умовах. Можливість впровадження такого механізму розглядалася ще до повномасштабного впровадження ринку електричної енергії, однак при затвердженні Положення про ПСО 05.06. 2019 р. була обрана товарна модель як така, що передбачає менше корупційних ризиків.
Отже, згідно з Положенням про ПСО, в Україні запроваджено товарну модель механізму ПСО, що передбачає продаж встановленого обсягу електричної енергії за фіксованими цінами, що нижчі за ринкові.
За діючим механізмом ПСО, НАЕК «Енергоатом» зобов'язано продавати 80% електроенергії за ціною орієнтовно 57 коп. за кВт-год., а ПрАТ «Укргідроенерго» — 35% електроенергії за ціною орієнтовно 67 коп. за кВт-год. Однак, згідно з коментарями в. о. міністра енергетики О. Буславець, така ціна в частині атомної генерації не покриває вартість палива, операційні витрати, зарплати, майбутні витрати на зняття з експлуатації блоків атомних станцій. Фінансова модель ПСО дозволить виправити цю ситуацію.
Крім того, практика функціонування товарного механізму ПСО показала, що можливості для маніпуляцій на ринку електричної енергії все ж залишаються. Скажімо, часом електроенергія закуповувалася недобросовісними учасниками ринку як для побутових споживачів (за цінами, що нижчі за ринкові), а фактично продавалася промисловим споживачам за цінами, що значно вищі від закупівельних. Такі дії призвели до недоотримання «Гарантованим покупцем» прибутку і отримання надприбутків недобросовісними учасниками ринку.
Вказані порушення, маніпуляції, а також низка інших факторів створили на ринку електроенергії України кризову ситуацію з платежами. Покладення на державну атомну і гідрогенерацію обов'язків із продажу електроенергії за фіксованими низькими цінами та неналежний рівень розрахунків за цю електроенергію значно погіршують фінансовий стан самої генерації, а також платіжну дисципліну на ринку електроенергії загалом. З метою зменшити вплив таких кризових явищ 20.05. 2020 р. були внесені зміни до діючого механізму ПСО.
Останні зміни до спецобов'язків
Серед основних змін до Положення про ПСО необхідно виокремити наступні:
- обсяг обов'язкового продажу «Гарантованому покупцю» електричної енергії, виробленої на АЕС, зменшено з 85% до 80% прогнозованого обсягу відпуску;
- ГАЕС виведено з механізму ПСО;
- продаж до 5% прогнозованого відпуску електроенергії АЕС за двосторонніми договорами на спеціальних сесіях електронних аукціонів;
- оприлюднення на веб-сайті постачальника універсальних послуг (далі — ПУП) інформації про обсяги купівлі електричної енергії у «Гарантованого покупця» та фактичний продаж її побутовим споживачам;
- оприлюднення на веб-сайті «Гарантованим покупцем» інформації про фактичні обсяги проданої електричної енергії для задоволення потреб побутових споживачів у розрізі продажу постачальникам універсальних послуг та продажу електричної енергії за двосторонніми договорами;
- «Гарантованому покупцю» надано право купувати/продавати електричну енергію за двосторонніми договорами, укладеними за результатами електронних аукціонів (згідно з примірною формою договору аукціонного комітету Міненерго, строк продажу — не більше місяця, ціна продажу — не менше ціни купівлі на електронних аукціонах у рамках механізму ПСО, скасовано обмеження на продаж «Гарантованим покупцем» електроенергії за ціною вище 75% ціни у години максимального навантаження).
Крім того, внесено зміни до Примірного договору про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (додаток 2 до Положення про ПСО), зокрема:
- вартість послуг розраховується на підставі наданих ПУПом прогнозованих обсягів споживання електроенергії побутовими споживачами та прогнозованої ціни продажу електроенергії «Гарантованим покупцем» ПУПу з подальшим коригуванням на фактичні дані;
- змінено порядок складання та обміну актами приймання-передачі послуг, а саме: на першому етапі ПУП повинен скласти акт приймання-передачі послуг на підставі фактичних обсягів задоволення потреб побутових споживачів та фактичної ціни в розрахунковому періоді та надіслати його «Гарантованому покупцю» з накладенням КЕП; «Гарантований покупець» протягом двох робочих днів надсилає відмову або підписаний КЕПом акт (за відсутності зауважень). На другому етапі ПУП надсилає «Гарантованому покупцю» паперові примірники підписаного зі своєї сторони акта, які «Гарантований покупець» повинен протягом трьох робочих днів підписати та повернути примірник постачальнику;
- уточнено процедуру остаточних розрахунків: різниця між прогнозованою та фактичною вартістю наданої ПУПом послуги сплачується/повертається однією зі сторін до кінця місяця, наступного за розрахунковим, у зв'язку з чим договір доповнено обов'язком постачальника здійснювати повернення коштів у повному обсязі, а також відповідальністю за порушення цього зобов'язання (пеня 0,1% платежу, що прострочений, та штраф 7% зазначеного платежу за прострочення понад 30 днів);
- договір доповнено правом «Гарантованого покупця» вимагати перегляду проведених розрахунків.
Чому європейська спільнота незадоволена
Враховуючи існуючий дисбаланс платежів на ринку електроенергії, одним із засобів його подолання енергетична спільнота визначає заміну діючого товарного механізму ПСО на фінансову модель. 21.05. 2020 р. секретаріат Енергетичного співтовариства направив Міненерго лист, в якому звертається увага на те, що запроваджені зміни не передбачають переходу від товарної моделі ПСО до фінансової, на чому наполягає Енергетичне співтовариство. У відповідь Міненерго повідомило, що механізм ПСО, ухвалений Кабінетом міністрів 20.05. 2020 р., є терміновим рішенням, ухваленим з метою подолання кризових явищ на ринку, і водночас тимчасовим рішенням, що буде діяти до моменту запровадження фінансового механізму ПСО. Запровадження фінансової моделі ПСО потребуватиме внесення Верховною Радою змін до Податкового кодексу. Без цих змін перейти на нову модель ПСО неможливо.
Як зміниться ПСО
Зараз Міненерго повідомляє, що проєкт фінансового механізму ПСО, погоджений із секретаріатом Енергетичного співтовариства, доопрацьовується і готується до ухвалення. Подробиці функціонування фінансової моделі поки невідомі, однак загалом зазначається, що вона дасть державним енергогенеруючим підприємствам змогу всю свою електроенергію продавати на ринку і отримувати за неї конкурентну ціну.
Як зазначає в. о. міністра енергетики О. Буславець, фінансовий механізм ПСО дозволить «Енергоатому» стати повноцінним учасником ринку та вибудувати свою торгову стратегію для того, щоб максимально на цьому заробляти та знайти максимальний ринок збуту для базової потужності, яка в більшому обсязі споживається великими промисловими підприємствами.
У новій моделі фінансового ПСО не передбачається залучення «Гарантованого покупця» в обсязі, передбаченому товарним механізмом. «Гарантований покупець» обґрунтовує, що модель товарного ПСО зарекомендувала себе як дієва, механізм її реалізації через окремого незалежного суб'єкта (ред.: мається на увазі «Гарантований покупець») робить ринок конкурентним, прозорим та клієнтоорієнтованим. Водночас «Гарантований покупець» застерігає, що без належної підготовки та обговорення імплементація фінансової моделі ПСО може мати катастрофічні наслідки як для учасників ринку, так і для всіх споживачів електричної енергії.
Агентство уряду США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках «Проєкту енергетичної безпеки» надало свої пропозиції щодо механізму функціонування фінансової моделі ПСО. Зокрема, пропонується покласти ПСО на ПУПів та державних виробників, в результаті чого ПУПи надаватимуть послугу для забезпечення населення доступною електроенергією та отримуватимуть компенсацію від виробників (ред.: різницю між ринковою та фіксованою вартістю електроенергії для населення(див. схему фінансової моделі ПСО)). USAID також визначає необхідність виконання переліку передумов для уникнення «передчасного» переходу до фінансового ПСО, щоби уникнути очевидного провалу.
(натисніть на зображення для перегляду)
Які ще спецобов'язки існують на ринку електричної енергії
Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає наступний перелік спеціальних обов'язків:
- забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії;
- виконання функцій постачальника універсальних послуг;
- виконання функцій постачальника «останньої надії»;
- надання послуг із забезпечення розвитку генеруючих потужностей;
- підвищення ефективності комбінованого виробництва електричної та теплової енергії.
Цей перелік не є вичерпним, адже для забезпечення загальносуспільних інтересів Кабінет міністрів України може покладати на учасників ринку інші спеціальні обов'язки з дотриманням норм Закону України «Про ринок електричної енергії».
Висновки
Впровадження ринкових механізмів в електроенергетиці потребує застосування підтримуючих заходів для окремих категорій учасників ринку або окремих сфер. Вказані заходи імплементовані через механізм покладення спеціальних обов'язків на окремих учасників ринку електричної енергії, одним із яких є спецобов'язок із надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів. З часу запровадження ПСО для населення неодноразово змінювалося в пошуках оптимального механізму. Останні зміни, внесені до Положення про ПСО, мають на меті зменшити вплив кризових явищ на ринку електроенергії, однак учасники ринку визнають, що ця модель є перехідною від товарної до фінансової моделі ПСО.