14 липня 2020, 11:57

Консолідація активів та конкуренція на ринку електроенергії

Опубліковано в №14 (720)

Михайло Гурін
Михайло Гурін «Everlegal» старший юрист

Ринок електричної енергії був одним з ринків, на яких з початку 2019 р. спостерігалась найбільша активність у сфері M&A. Проте через низку політичних та економічних факторів кількість закритих у 2020 р. угод може зменшитись.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Запровадження нової моделі ринку електроенергії

Протягом 2019 р. спостерігалося збільшення кількості учасників ринку (ліцензіатів). За інформацією Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП), у минулому році загальна кількість учасників ринку, які отримали ліцензії в сфері електроенергетики, збільшилась на 730 суб'єктів, або на 87% порівняно з 2018 р. Таке збільшення було обумовлене переважно наступними факторами:

  • відповідно до вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», який обумовив впровадження нової моделі ринку електроенергії, мали бути розділені функції постачання та розподілу електроенергії. На виконання вказаних вимог були створені 25 компаній, що здійснюють постачання електричної енергії, а функція розподілу електроенергії залишилась за обленерго. Загалом протягом 2019 р. кількість постачальників електроенергії збільшилась на 377, або на близько 142% порівняно з 2018 р.;
  • нова модель функціонування ринку електроенергії передбачає також здійснення нового виду діяльності — трейдерської. У 2019 р. було видано 17 ліцензій на здійснення такої діяльності;
  • протягом минулого року на 335 збільшилась кількість компаній, які отримали ліцензії на виробництво електроенергії. Основну частину з них склали компанії, які виробляють енергію з відновлюваних джерел. Поясненням такого стрімкого збільшення учасників ринку може бути те, що 2019 р. був останнім, протягом якого виробники енергії з відновлюваних джерел могли укласти договори постачання електроенергії за «зеленим» тарифом.

Злиття та поглинання

Минулий рік був для України одним з найуспішніших у сфері M&A. Орієнтовна вартість угод, інформація по які була оприлюднена, перевищила 2,3 млрд доларів США. У сфері енергетики було закрито близько 15% від загальної кількості таких угод. Одними з найбільш помітних стали придбання компанією ДТЕК контрольних пакетів акцій АТ «Одесаобленерго» та ПрАТ «Київобленерго», а також придбання американським інвестиційним фондом VR Capital Group частки в проєктах альтернативної енергетики, реалізованих групою ICU, загальною потужністю близько 226 МВт.

Поряд з цим, впровадження нової моделі ринку електроенергії, збільшення кількості суб'єктів ринку та зазначені вище трансакції у сфері M&A суттєво не вплинули на рівень конкуренції.

По‑перше, новий ринок електроенергії не в повній мірі забезпечив дотримання тих принципів, заради яких він створювався, зокрема, недискримінаційного ціно- та тарифоутворення, що відображає економічно обґрунтовані витрати, при цьому структура попереднього ринку суттєво не змінилася.

По‑друге, частка електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел, залишається досить незначною та за результатами 2019 р. складає близько 4% від загальної кількості виробленої в країні електроенергії. А отже, основні угоди в цій сфері не мають значного впливу на стан конкуренції на ринку.

По‑третє, Антимонопольний комітет України не встановив негативного впливу концентрації у вигляді придбання компанією ДТЕК контрольних пакетів акцій АТ «Одесаобленерго» та ПрАТ «Київобленерго» на ринки розподілу та постачання електричної енергії, а для нівелювання потенційних ризиків для моделі повномасштабного ринку електричної енергії були запроваджені відповідні обов'язки покупця.

Як і в минулі роки, основними гравцями ринку залишаються державні компанії «Енергоатом» та «Укргідроенерго», а також виробники електроенергії з викопних видів палива. Так, за інформацією НКРЕКП, у 2019 р. найбільшу частку ринку за обсягом постачання електричної енергії непобутовим споживачам у розрізі власників постачальників за вільними цінами займали група компаній ДТЕК з часткою 40,9%, група компаній ТОВ «Енергопоставка» з часткою 10,9% та ТОВ «Енерго Збут Транс» з часткою 7,6%.

Аналіз поточного стану

Варто зазначити, що з початку 2020 р. активність у сфері злиття та поглинання на ринку електроенергії почала дещо зменшуватись. Основними факторами, що призвели до цього, можна вважати:

  • політичні: недостатньо прогнозована останнім часом державна політика у сферах «зеленої» енергетики, банківського сектору, кадрових призначень;
  • економічні: після запуску нової моделі ринку електричної енергії в липні минулого року було прийнято низку рішень, які дещо змінили принципи ціноутворення на ринку. Наприклад, державні компанії «Енергоатом» та «Укргідроенерго» були зобов'язані постачати левову частку виробленої енергії державному підприємству «Гарантований покупець» за цінами, що не є ринковими. Частка такої енергії складала від 60% до 90% для «Енергоатому» та від 20% до 35% — для «Укргідроенерго» (рішення уряду з цього питання приймались декілька разів протягом року). Враховуючи, що «Енергоатом» та «Укргідроенерго» сукупно виробляють близько 60% енергії в Україні, майже половина виробленої електроенергії була виключена з процесу вільного формування ціни. ДП «Гарантований покупець», яке також викуповує електроенергію у виробників енергії з відновлюваних джерел за «зеленим» тарифом, зобов'язане реалізувати її за обмеженими цінами, що з часом призвело до виникнення значної заборгованості перед постачальниками. Станом на початок червня 2020 р. розмір такої заборгованості оцінювався у 20 млрд гривень. Питання шляхів погашення такої заборгованості наразі є одним з найбільш актуальних у профільному середовищі;
  • COVID‑19: стрімке розповсюдження коронавірусу та глобальне запровадження карантинних заходів не могло не вплинути на настрої інвесторів. З початку запровадження карантину бізнес-активність дещо знизилась.

Сподіваємось, що найближчим часом політичні та економічні питання, пов'язані з ринком енергетики, будуть вирішені, що надасть позитивний сигнал потенційним інвесторам та дасть змогу відновити попередній рівень бізнес-активності у сфері укладення угод злиття та поглинання на ринку електричної енергії.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати