22 квітня 2020, 16:17

Інвестиції в газовидобувну галузь: три шляхи для інвестора

Опубліковано в Лідери ринку. Рейтинг юридичних компаній України 2019

Артем Петренко
Артем Петренко виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України

Економіка України суттєво залежить від імпорту природного газу, нафти та моторних палив, на закупівлю яких щороку витрачається понад 10 млрд доларів США. Україна зацікавлена в максимальному заміщенні імпорту вуглеводнів, оскільки ці дії матимуть значний позитивний ефект на економічне зростання та гарантуватимуть її стале енергозабезпечення. Для залучення нових гравців на ринок газовидобутку наша країна пропонує три шляхи співпраці – інвестори мають можливість обрати найоптимальніший для них варіант.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1. Спеціальний дозвіл на користування надрами

Надра належать Українському народу і можуть надаватися у користування лише за наявності спеціального дозволу на користування надрами. Такий дозвіл видає Державна служба геології та надр України на різний строк залежно від виду користування (розвідка і розробка, видобування, розвідка, розробка з подальшим видобуванням) та максимальною площею до 500 км2. Проведення діяльності на ділянці надр регулюється додатками до спеціального дозволу, а весь видобутий газ належить компанії з обов’язком сплати рентних платежів.

За загальним правилом, спеціальні дозволи повинні надаватися на аукціоні, але практика минулих років показувала, що ліцензії зазвичай можна було придбати поза аукціоном. Завдяки тиску бізнес-середовища та зусиллям профільних асоціацій нещодавно був усунутий останній неприродний позааукціонний механізм надання нових нафтогазових ділянок у користування. Відтоді всі нові площі надаються виключно через прозорі та конкурентні торги на електронній платформі ProZorro.Продажі.

За результатами тогорічних 5 раундів електронних аукціонів інвестори придбали 19 нафтогазових ділянок, держбюджет поповнився на 358 млн грн, що майже вдвічі перевищує стартову ціну лотів. Продаж спеціальних дозволів на онлайн-аукціонах зарекомендував себе як прозорий механізм розподілу нафтогазоносних надр. Галузь очікує на продовження такої практики в майбутньому.

2. Укладання угоди про розподіл продукції

УРП – це угода, відповідно до якої одна сторона (держава) доручає іншій стороні (інвестору) проводити пошук, розвідку та видобування корисних копалин на певній ділянці надр протягом визначеного проміжку часу, а інвестор зобов’язується виконати роботи власним коштом з наступною компенсацією витрат та отриманням плати у вигляді частини прибуткової продукції.

На відміну від спеціального дозволу, процедура укладання УРП є набагато складнішою. Ділянка надр надається у користування за результатами проведення конкурсу, який організовує Міжвідомча комісія за участю профільних міністерств та установ, що аналізує заявки компаній та обирає серед них найкращу. Після цього запускається процедура узгодження проекту угоди, базуючись на конкурсній заявці переможця, яка має тривати до року.

Інвестор має право розпоряджатися не усією видобутою продукцією, а лише частиною за вирахуванням частки держави. Проекти УРП прямо захищені від негативних змін законодавства, рентні ставки значно нижчі ніж звичайні, а спори можуть розглядатися в іноземних арбітражах. Саме тому в умовах політичної нестабільності проекти УРП показали найбільшу зацікавленість серед великих гравців.

У 2019 р. Україна виставила 13 блоків на конкурси з укладання угод про розподіл продукції, переможці 9 конкурсів вже затверджені. За результатами їх проведення на український ринок вдалося залучити двох великих іноземних гравців: канадську компанію Vermilion Energy та американську Aspect Energy. У 2020 р. стали відомі назви компаній, які подали заявки для участі у трьох конкурсах УРП. Серед переможців –іноземні інвестори з Великої Британії та Центральної Європи. Наступний етап - переговорний процес щодо узгодження текстів угод між державою та інвесторами, що має ознаменуватися підписання угод.

3. Співпраця з діючими користувачами надрами

В Україні існують сотні законсервованих газових свердловин, які були пробурені ще в часи СРСР та не були введені у промислове використання через різноманітні причини. Такі свердловини належать державі, але знаходяться на ліцензійних площах інших надрокористувачів. Співпраця між приватними та державними компаніями є перспективною для збільшення видобутку. Зокрема, одна з найбільших приватних газовидобувнихкомпаній – Полтавська газонафтова компанія – за результатами 2019 р. змогла збільшити видобуток газу більше ніж на 50%, в тому числі завдяки проведенню капітального ремонту ліквідованих та законсервованих свердловин, які перебувають на балансі НАК «Надра України» та АТ «Укргазвидобування».

Окрім того, минулого року компанія Укргазвидобування розпочала прозорий процес пошуку іноземних партнерів для розробки її виснажених родовищ із застосуванням міжнародних юридичних інструментів – сервісних контрактів з інтенсифікації (PEC). За результатами отриманих пропозицій переможцем проекту стала румунська компанія Expert Petroleum. У перші п"ять років підприємство зобов’язалося інвестувати близько 1 млрд грн в інтенсифікацію, буріння свердловин і розвиток інфраструктури на виснажених родовищах УГВ в Західній Україні.

Сьогодні Україна, як ніколи, готова залучати міжнародний капітал та сучасні технології в газовидобувну індустрію. Ми вже побачили інтерес з боку досвідчених міжнародних гравців і сподіваємося, що цьогоріч він значно збільшиться.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати