Очікувалося, що 2018 р. відзначиться реалізацією низки змін на ринку енергетики. Проте багато очікувань щодо реформування галузі не виправдалися та перейдуть у наступний 2019 р.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
ГАЗ
Однією зі значущих подій 2018 р. стало позитивне для України рішення Стокгольмського арбітражу у спорі між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Газпром». Однак, на жаль, НАК «Нафтогаз України» не вдалося домогтися внесення змін до чинного контракту з ПАТ «Газпром» на транзит газу (зокрема, в частині заборони передачі виконання зобов’язань за договором третім особам без письмової згоди іншої сторони (п. 13.8)). Загалом, це означає неможливість реалізації відокремлення діяльності з транспортування природного газу від НАК «Нафтогаз України» до майбутнього оператора газотранспортної системи (ПАТ «Магістральні газопроводи України») за обраною Урядом моделлю OU («ownership unbundling») до 01.01.2020 р. Нагадаємо, що 01.07.2016 р. Уряд прийняв рішення (див. Постанову Кабінету Міністрів України №496 від 01.07.2016 р.) про затвердження Плану реструктуризації НАК «Нафтогаз», відповідно до розпочатої у 2015 р. реформи газового ринку. Це мало забезпечити відокремлення діяльності з транспортування природного газу та його зберігання (закачування, відбір), що відповідає вимогам Третього енергетичного пакету Європейського Союзу.
ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА
Лібералізація ринку
14.03.2018 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила низку підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для реалізації нової моделі ринку, визначеної в Законі України «Про ринок електричної енергії» №2019-VIII від 13.04.2017 р., а саме такі Постанови: «Про затвердження Правил ринку» (№307), «Про затвердження Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» (№308), «Про затвердження Кодексу системи передачі» (№309), «Про затвердження Кодексу систем розподілу» (№310), «Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії» (№311) та «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (№312).
Відновлювана енергетика
У червні 2018 р. сталося тектонічне зрушення: покладено початок законотворчої роботи з реформування системи стимулювання «зеленої» енергетики. Зокрема, було зареєстровано «Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» №8449 від 07.06.2018 р. та сім альтернативних законопроектів. Зазначені законопроекти спрямовані на заміну нинішньої системи стимулювання («зеленого» тарифу) на аукціонну модель, за якою квоти на продаж електроенергії з використанням відновлюваних джерел енергії за спеціальними цінами будуть пропонуватися для придбання учасниками торгів на редукціонах (торгах на пониження).
Обґрунтуванням запропонованих законодавчих змін, окрім іншого, є високий рівень «зеленого» тарифу (особливо тарифу для сонячних електростанцій), що створює надлишкове цінове навантаження для споживачів, яке надалі стрімко зростатиме з введенням в експлуатацію нових електростанцій, як зазначено у пояснювальній записці до законопроекту №8449.
П’ятого грудня було зареєстровано ще один законопроект №8449-д, за яким проведення пілотного редукціону планується здійснити не у 2019 р., а у 2020 р. Навіть попри це, проведення редукціону у такий строк видається не дуже реалістичним, беручи до уваги той факт, що порядок проведення редукціонів повинен бути розроблений на підставі прийнятого закону та затверджений Кабінетом Міністрів України. Водночас перехід до системи аукціонів, яка з різним ступенем успішності вже була реалізована в багатьох країнах ЄС, більшість експертів галузі вважають незворотною необхідністю, адже дія «зеленого» тарифу (feed-in tariff) виправдана лише на початкових етапах розвитку відновлюваної електрогенерації.
RAB-тариф
Запровадження стимулюючого тарифоутворення, яке є надважливим чинником для здійснення модернізації мереж та іншого технологічного устаткування розподільчих компаній, у 2018 р. не відбулося, незважаючи на існування законодавчого регулювання (в тому числі затверджену НКРЕКП ставку 12,75%). Було б доцільно запровадити стимулююче регулювання до приватизації розподільчих компаній, що має суттєво підвищити їхню інвестиційну привабливість та, вірогідно, бюджетні надходження від приватизації.
***
Також з-поміж визначальних подій 2018 р. варто відзначити підписання «Угоди про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи» між ДП «НЕК «Укренерго» та європейською мережею операторів системи передачі електричної енергії ENTSO-E, яка уможливить синхронізацію об’єднаної енергосистеми України з європейською, що збільшить експортні й імпортні можливості України, та членство України в Міжнародному агентстві з відновлювальних джерел енергії (IRENA) – сприятиме розвитку міжнародного співробітництва України у сфері відновлюваних джерел енергії та залученню додаткових інвестицій у розвиток альтернативної енергетики.