23 березня 2020, 14:02

Як перевірити забудовника: поради від юриста

Опубліковано в №6 (712)

Володимир Копоть
Володимир Копоть «Kopot Lawyers, ЮФ» керуючий партнер, керівник сервісу Monitor.Estate — онлайн сервіс юридичної перевірки нерухомості

2019 р. ознаменувався знаковою подією — саморуйнуванням будівельної піраміди під назвою «УКРБУД». Багато хто з читачів скаже, що це був надійний забудовник, забудовник від держави, забудовник, який будував понад 40 об'єктів… Однак варто скептично поставитися до будь-якого забудовника, без ярликів, і все ж таки перевірити, з якими документами вони виходять на будівництво та продають квартири своїм клієнтам. У цій статті я хотів би розставити правильні акценти.

  • Дані про учасників будівництва (підрядник, проектувальник, замовник, продавець). Потрібно наперед знати, які юридичні особи використовуються для провадження господарської діяльності. Хто бенефіціари, де зареєстрована компанія. Зрештою, який у неї статутний капітал. Не зайвим буде перевірити реєстр судових рішень на предмет участі компанії у кримінальних справах.
  • Право підпису уповноваженої особи. Перед тим як укладати угоду з продавцем слід переконатися, хто ця особа або яка його представляє. Якщо дані підписанта збігаються з даними державного реєстру юридичних осіб, то це дуже добре. Однак якщо підписує договір уповноважена особа, то необхідно перевірити довіреність (її текст, строк дії та чи не анульована вона).
  • Дозвіл на будівельні роботи та ліцензії на будівельні роботи. Це основоположний документ, без якого заборонено провадити будівельну діяльність. В цьому документі вказуються всі дійові особи, а також вид будівництва, який декларує забудовник.
  • Експертний висновок. Метою цього документа є визначення якості проектних рішень шляхом виявлення відхилень від вимог до міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі до доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями й інших маломобільних груп населення, санітарного та епідеміологічного добробуту населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, енергозбереження та енергоефективності, кошторисної частини проекту будівництва. Цей документ є завершальним етапом розробки проектної документації.
  • Містобудівні умови та обмеження. Цей документ визначає комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
  • Технічні умови на підключення до комунікацій. Це комплекс документів, який визначає умови та вимоги до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, що повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (враховуючи потреби забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- та газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод і телекомунікацій.
  • Право користування земельною ділянкою та її цільове призначення. Останнє у списку, але не останнє за рівнем важливості — це правова основа користування та використання земельної ділянки. Інвестор/покупець має перевірити, у чиїй власності земельна ділянка, на якій підставі підрядник здійснює забудову, чи відповідають наміри забудовника цільовому призначенню земельної ділянки.

Якщо після перевірки всіх вищезазначених пунктів ви все ж таки наважилися купувати у того чи іншого забудовника, не соромтеся відправити договір на придбання/інвестування квартири або майнових прав на неї юристу. Отже, для того щоб бути впевненим, що квартиру вам продає не шахрай або недобросовісний забудовник, потрібно дотримуватися основ перевірки забудовника. З переліку наданих ним документів кожен інвестор/покупець зможе переконатися у надійності забудовника і серйозності його намірів закінчити будівництво у строки, а не загравати зі своїми клієнтами зі словами: «Документи у процесі оформлення».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати