Нестабільність ринку протягом останніх років змушує постачальників шукати нові інструменти захисту та звертатись до забутих і перевірених часом. Пандемія, війна і, відповідно, хитка економіка спонукають всіх гравців на ринку підстелити соломку завчасно, щоб убезпечити свої фінансові показники та надати поштовх ринку. Банківська гарантія може стати саме тією соломкою, яка здатна задовольнити потребу у безперервній роботі з контрагентом, не обтяжуючи бізнес додатковими операційними діями, але водночас забезпечуючи спокій щодо оплати товару, послуг або робіт. З погляду покупця, ця система вигідна для виходу на нові ринки, розширення свого бізнесу та продовження роботи з поточними постачальниками без використання кредитів або позик.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Що таке банківська гарантія та для чого вона бізнесу
Банківська гарантія (БГ) — це фінансовий інструмент, за яким банк гарантує виплату Бенефіціару (Компанії, на користь якої надається гарантія) суми заборгованості Принципала (Компанії, зобов'язання якої забезпечуються гарантією) у разі порушення домовленостей між ними. Отже, банк, як посередник, заздалегідь надає можливість постачальнику не турбуватись щодо фінансової спроможності контрагента сплатити необхідну суму у майбутньому. Варто зазначити, що банківська гарантія застосовується на етапі, коли заборгованості ще немає і використовується як попереджувальний засіб. У разі, якщо Принципал виконує всі зобов'язання перед Бенефіціаром, послуги банку з виплати не надаються.
Передумови випуску Банківської гарантії
Для того, щоб запровадити такий інструмент у стандартну роботу Компанії, необхідно бути готовим всебічно. Насамперед потрібно розуміти, що знадобиться залученість декількох відділів Компанії: фінансів, логістики, продажів та, звісно, юридичного. Активні дії варто вчиняти тільки тоді, коли всі залучені пропрацюють зі свого боку можливість застосування інструмента, який забезпечує роботу на умовах відтермінування та постоплати. Найчастіше остаточне рішення щодо використання банківської гарантії приймається Комерційним і Фінансовим Директорами таабо Директором Товариства. Що стосується відповідальності інших відділів команди, то її варто прописати у достатньо чіткій Інструкції. Це має бути внутрішній документ, з яким будуть ознайомлені всі залучені особи та у котрому можна розділити наступні сфери відповідальності:
- погодження комерційних умов (сума, період, строки оплати);
- погодження тексту БГ та відповідної Додаткової угоди до основного Договору між контрагентами;
- координація отримання БГ, підписання Додаткової угоди з контрагентом та відправлення оригіналів та копій на відповідальних осіб;
- збереження оригіналу БГ та ведення відповідного реєстру;
- погодження змін до БГ у разі такої потреби;
- припинення дії БГ, перевипуск або випуск на додаткову суму, чи іншим банком-гарантом тощо;
- контроль за актуальністю дії БГ.
На що звернути увагу юристу
Якщо ви виступаєте на стороні Бенефіціара, щоб скористатися цим інструментом, вам варто почати з базових умов. Основними умовами банківської гарантії є термін її дії, загальна сума виплат, порядок дій Принципала для застосування БГ, а також сама форма документа.
Форма банківської гарантії є паперова й електронна, Бенефіціару варто попередньо визначити для себе, яка саме з форм буде ефективнішою та надійнішою, враховуючи бізнес-процеси всередині самої Компанії.
1. Умовно, якщо електронний документообіг у Компанії досі не запроваджено, можливо, паперовий формат і подальше зберігання, використання буде кращим рішенням для такої Компанії. Проте, варто зазначити, що при випуску банківської гарантії на папері, важливо зберегти саме оригінал документа, адже для її використання необхідно буде надати банку цю гарантію та супровідні документи.
2. Якщо ж ви обираєте електронну форму, то маєте бути готові у разі використання гарантії надіслати банку SWIFT-повідомлення або вимогу надання коштів, підписану за допомогою КЕП, для підтвердження свого права на користування такою гарантією. Ба більше, у тексті (або колонтитулах) документа повинно бути посилання на засіб електронного підпису та печатки (за наявності), який використовується для створення та/або перевірки електронного підпису та печатки. При цьому зазначений у тексті БГ підписант має збігатися з підписантом, який наклав електронний підпис. Подання та отримання електронної БГ здійснюється відповідно до положень Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» і вимог, що зафіксовані безпосередньо в тексті БГ.
Окрім строку дії та загальної суми, текст банківської гарантії має містити таку інформацію:
- реквізити сторін;
- реквізити Договору, до якого надається гарантія; та
- положення, що БГ забезпечує виконання зобов’язань Принципала за основним Договором між контрагентами;
- на яку зі сторін покладаються витрати, пов’язані з випуском гарантії (зазвичай це відповідальність Принципала);
- положення, що гарантія є чинною з дати її видачі банком-гарантом;
- перелік супровідних документів для вимоги виплати коштів;
- інші положення відповідно до комерційних домовленостей всіх залучених сторін (Банку, Принципала і Бенефіціара).
Супровідні документи для вимоги виплати коштів можуть містити копії/оригінали повністю або частково неоплачених видаткових накладних, рахунків або інших документів згідно з положеннями гарантії. Тому ми рекомендуємо уважно ознайомитися з проєктом банківської гарантії до її випуску: чи правильно вказані супровідні документи по тексту, чи маєте ви надати копії або оригінали таких документів і чи супроводжується загалом ваша угода відповідними супровідними документами.
До правильно оформленої банківської гарантії варто також зафіксувати в Договорі або відповідній Додатковій угоді обов’язок Принципала надати такий фінансовий інструмент. Ба більше, в Договорі чи Додатковій угоді до такого Договору рекомендуємо зазначити зобов’язання Принципала погодити з вами текст БГ і форму її отримання. Зазначимо, що банківська гарантія випускається банками-резидентами України відповідно до вимог Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №639. Проте в процесі реалізації цього інструменту варто врахувати операційні та інші нюанси.
Протягом всього терміну дії гарантії сторони за домовленістю можуть ініціювати зміни до її тексту. Змінити можна такі положення, як строк дії або загальну суму Банківської гарантії. У разі будь-яких змін, ми рекомендуємо фіксувати їх також у Додаткових угодах до Договору.
Вибір гаранта
Іншим чинником, до якого потрібно підійти відповідально, це вибір банку. Перед формуванням зобов’язань, рекомендуємо окреслити вашому контрагенту умови вибору банку-гаранта, щоб бути впевненим, що ваша банківська гарантія видана надійною фінансовою установою. Серед численних пропозицій на фінансовому ринку варто обрати не тільки банк з найвигіднішою ціною послуги, а й з достатньо високим рейтингом. На сайті Міністерства фінансів України ви можете знайти рейтинги надійності банків-резидентів України з метою обрання найбільш відповідного. До того ж перед початком співпраці фінансова установа має підлягати процедурі Due Diligence. Банк потрібно перевірити на наявність санкцій або інших обмежень, що можуть повпливати надалі на виконання ним своїх зобов’язань. Зокрема, варто звернути увагу на санкції Ради національної безпеки і оборони України (згідно з Законом України «Про санкції»), Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів Сполучених Штатів Америки (OFAC) та Європейської комісії Європейського Союзу.
Отримання виплати від Гаранта
У разі, коли умови Договору з контрагентом все ж були порушені та Компанія хоче отримати виплату від банку, необхідне буде залучення всіх відповідальних функцій Компанії. Для безпосереднього отримання коштів потрібно зібрати пакет документів, який було погоджено у тексті банківської гарантії, та вивірити його разом з сумою, на яку оформлюється запит. Пакет документів завжди містить лист-вимогу, у якій Бенефіціар зазначає свій намір, суму та перелік супровідних документів. Ми рекомендуємо контактувати з банком одразу, як тільки з’являється намір використання БГ та не відкладати цей процес у довгий ящик, адже, як показує практика, банк, найімовірніше, міститиме коментарі до поданих документів, що може вимагати повторних зусиль та додаткового часу.
З огляду на досвід нашої індустрії, банківська гарантія є працюючим та надійним інструментом. Запроваджуючи такий підхід у своїй роботі, ви матимете можливість убезпечити свою організацію від фінансових ризиків, безнадійної дебіторської заборгованості та довгих судових процесів.