18 липня 2023, 15:08

НБУ взяв на контроль всі грошові перекази по картках: чого варто боятися?

Марія Руденко
Марія Руденко «Stron Legal Services» помічник юриста

До недавніх пір мережею ширилась інформація про те, що НБУ зобов’язав банки звітувати щотижня про безготівкові перекази між фізичними та юридичними особами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Підставою для таких тверджень став лист НБУ № 25-0005/38228 від 1 червня 2023 року. Відповідно до цього листа зі звітної дати, що є наступним понеділком після дня отримання цього листа, банки-еквайри подають інформацію щодо наступних операцій:

  • переказу коштів здійснених за допомогою електронних платіжних засобів із метою проведення оплати товарів та/або послуг в інтернеті (сервіс інтернет-еквайрингу);
  • здійснення переказів із рахунку на рахунок із використанням реквізитів ЕПЗ (сервіс Р2Р-переказів – переміщення коштів з однієї картки на іншу за допомогою спеціальних платформ, банківських програм або сервісів);
  • здійснення переказів із використанням реєстру платежів/ЕПЗ (сервіси «С2А» та/або «А2С» - перекази з карток на розрахунковий рахунок компанії або виплати з рахунку компанії на картки клієнтів).

Однак зазначений лист відповідно до офіційного роз’яснення НБУ не стосується фізичних осіб. Запитувані дані не передбачають збору інформації, персональних даних фізичних осіб.

З метою посилення нагляду з грудня 2022 року НБУ на періодичній основі отримує узагальнену інформацію від банків-еквайрів виключно щодо суб’єктів господарської діяльності, надавачів платіжних послуг – юридичних осіб, які користуються послугами банків з електронної комерції.

Вказаний лист є листом-нагадуванням та має на меті звернути увагу на необхідність своєчасного і коректного надання інформації. Аналіз такої узагальненої інформації дав змогу Нацбанку виявити проблематику використання послуг банків, у тому числі електронної комерції, з метою обслуговування тіньового ринку, зокрема обслуговування діяльності нелегального грального бізнесу.

За заявою НБУ, він продовжує здійснення перевірок низки банків та небанківських фінансових установ, діяльність яких може містити ознаки порушення законодавства України у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та у сфері платіжного законодавства.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати