10 березня 2020, 16:04

Змови на торгах: що про них варто знати?

Опубліковано в №5 (711)

Дмитро Корабльов
Дмитро Корабльов юрист торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua

Тема змов на торгах, здавалося б, вже давно всім відома, але водночас вона не втрачає своєї актуальності. Нещодавно до мене звернулися кілька клієнтів з питаннями на кшталт «навіщо Антимонопольний комітет мене опитує, я ж не монополіст» або «чи можна на перший раз відбутися попередженням». Тому я думаю, що всім учасникам ринку закупівель корисно буде знати, як викривають змови, хто несе відповідальність і чим такі дії загрожують компанії?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Почнемо з теорії. Змови — це антиконкурентні узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення або обмеження конкуренції. Вчинення таких дій забороняється і тягне за собою відповідальність. Варто зауважити, що об'єктом розгляду змов можуть бути не лише процедури в системі Prozorro, а також аукціони, конкурси, до того ж навіть у сфері, де держава не бере участі. Органом, під регуляцію якого підпадають такі дії, є Антимонопольний комітет України (АМКУ).

За вчинення змов передбачається відповідальність — штраф у розмірі до 10% річної виручки відповідача (увага, всієї виручки суб'єкта за рік). Окрім штрафу для осіб, які вчинили таке порушення, передбачається заборона протягом 3‑х років перемагати в торгах у ProZorro, а також шалені репутаційні втрати. Строк давності за подібні порушення — 5 років з моменту вчинення. Тому жодних попереджень «для першого разу» не передбачено.

Також слід зазначити, що окремим порушенням є кожна процедура, в якій була змова. Тобто штрафують за всі доведені порушення. Відповідачем є кожен, хто бере участь у змові. Однак для того щоб бути притягнутим до відповідальності, не обов'язково вигравати в закупівлі. Навіть у разі скасування торгів учасників можуть оштрафувати.

Існує два види змов. Класична, де є реальний гравець і технічний. Тобто двоє учасників домовляються між собою: «Разом приходимо на тендер, ти програєш, а я виграю». Також є зворотна змова, коли учасники просто ділять закупівлі між собою. Другий спосіб важче виявити й довести. Однак не потрібно забувати, що АМКУ має достатньо серйозні повноваження щодо запитування інформації, а також можливість проводити виїзні перевірки.

Були часи, коли більшість учасників системи Prozorro і деякі юристи вважали, що змови — це тільки відкриті торги, а допорогові закупівлі не підпадають під відповідальність. Нещодавня практика АМКУ спростовує таке твердження. Варто зауважити, що комерційні торги також можуть підпадати під регуляцію Антимонопольного комітету України.

Як і в будь-якому порушенні, у справах про змови мають бути ознаки. Нижче наведений частковий перелік антиконкурентних узгоджених дій у вигляді спотворення результатів торгів:

 • ідентичні документи чи їх частини;
 • синхронність дій у часі;
 • переплутали печатки/підписи;
 • спільна IP‑адреса, офіс, засіб зв'язку;
 • спільні засновники, керівники, працівники, нотаріуси тощо;
 • відсутність перемог;
 • постійна спільна участь одних і тих же учасників;
 • спільні принтери/сканери;
 • відмова від перемоги;
 • послідовні порядкові номери;
 • родинні зв'язки;
 • надання фінансової допомоги один одному та наявність сталої господарської взаємодії;
 • спільна підготовка кошторисної документації або однакова система обчислення.

Водночас деякі ознаки не можуть слугувати самостійним доказом. Вони мають бути наявні у сукупності з іншими. В межах розслідування Комітет має право надсилати вимоги (лист від АМКУ, на який обов'язково потрібно відповісти) до будь-яких організацій та установ. Ненадання відповіді карається штрафом у розмірі до 1% річної виручки.

Нижче надається частковий перелік тих, кому може надійти вимога стосовно учасників торгів у системі Prozorro:

 • учасники торгів (у тому числі конкуренти);
 • ДП «Прозоро» і майданчики системи Prozorro;
 • Податкова та Пенсійний фонд;
 • замовник;
 • мобільні оператори та інтернет-провайдери;
 • банки, нотаріуси;
 • органи Мін'юсту.

Слід зазначити, що перелік цих суб'єктів у кожній справі визначається залежно від обставин кожного конкретного випадку.

Звичайно, рішення АМКУ можна оскаржити в судовому порядку. Теоретично. Однак на момент написання цієї статті опубліковано понад 1200 рішень АМКУ з такого виду порушень, з яких оскаржувалося більше ніж 160, але успішно — менше ніж 10. Тобто ймовірність виграшу дуже низька.

В результаті змови на торгах настають негативні наслідки, які можуть навіть «вбити» бізнес. Чи варто це робити задля швидких і короткострокових прибутків? Також не забуваємо про негативний вплив таких дій на конкуренцію для учасників ринку — це уповільнення розвитку, а для держави — відсутність економії. Саме тому такі порушення у країнах з ринковою економікою вважаються найбільш важкими, за що передбачається така серйозна відповідальність, іноді — кримінальна.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати