Тема змов на торгах, здавалося б, вже давно всім відома, але водночас вона не втрачає своєї актуальності. Нещодавно до мене звернулися кілька клієнтів з питаннями на кшталт «навіщо Антимонопольний комітет мене опитує, я ж не монополіст» або «чи можна на перший раз відбутися попередженням». Тому я думаю, що всім учасникам ринку закупівель корисно буде знати, як викривають змови, хто несе відповідальність і чим такі дії загрожують компанії?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Почнемо з теорії. Змови — це антиконкурентні узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення або обмеження конкуренції. Вчинення таких дій забороняється і тягне за собою відповідальність. Варто зауважити, що об'єктом розгляду змов можуть бути не лише процедури в системі Prozorro, а також аукціони, конкурси, до того ж навіть у сфері, де держава не бере участі. Органом, під регуляцію якого підпадають такі дії, є Антимонопольний комітет України (АМКУ).
За вчинення змов передбачається відповідальність — штраф у розмірі до 10% річної виручки відповідача (увага, всієї виручки суб'єкта за рік). Окрім штрафу для осіб, які вчинили таке порушення, передбачається заборона протягом 3‑х років перемагати в торгах у ProZorro, а також шалені репутаційні втрати. Строк давності за подібні порушення — 5 років з моменту вчинення. Тому жодних попереджень «для першого разу» не передбачено.
Також слід зазначити, що окремим порушенням є кожна процедура, в якій була змова. Тобто штрафують за всі доведені порушення. Відповідачем є кожен, хто бере участь у змові. Однак для того щоб бути притягнутим до відповідальності, не обов'язково вигравати в закупівлі. Навіть у разі скасування торгів учасників можуть оштрафувати.
Існує два види змов. Класична, де є реальний гравець і технічний. Тобто двоє учасників домовляються між собою: «Разом приходимо на тендер, ти програєш, а я виграю». Також є зворотна змова, коли учасники просто ділять закупівлі між собою. Другий спосіб важче виявити й довести. Однак не потрібно забувати, що АМКУ має достатньо серйозні повноваження щодо запитування інформації, а також можливість проводити виїзні перевірки.
Були часи, коли більшість учасників системи Prozorro і деякі юристи вважали, що змови — це тільки відкриті торги, а допорогові закупівлі не підпадають під відповідальність. Нещодавня практика АМКУ спростовує таке твердження. Варто зауважити, що комерційні торги також можуть підпадати під регуляцію Антимонопольного комітету України.
Як і в будь-якому порушенні, у справах про змови мають бути ознаки. Нижче наведений частковий перелік антиконкурентних узгоджених дій у вигляді спотворення результатів торгів:
- ідентичні документи чи їх частини;
- синхронність дій у часі;
- переплутали печатки/підписи;
- спільна IP‑адреса, офіс, засіб зв'язку;
- спільні засновники, керівники, працівники, нотаріуси тощо;
- відсутність перемог;
- постійна спільна участь одних і тих же учасників;
- спільні принтери/сканери;
- відмова від перемоги;
- послідовні порядкові номери;
- родинні зв'язки;
- надання фінансової допомоги один одному та наявність сталої господарської взаємодії;
- спільна підготовка кошторисної документації або однакова система обчислення.
Водночас деякі ознаки не можуть слугувати самостійним доказом. Вони мають бути наявні у сукупності з іншими. В межах розслідування Комітет має право надсилати вимоги (лист від АМКУ, на який обов'язково потрібно відповісти) до будь-яких організацій та установ. Ненадання відповіді карається штрафом у розмірі до 1% річної виручки.
Нижче надається частковий перелік тих, кому може надійти вимога стосовно учасників торгів у системі Prozorro:
- учасники торгів (у тому числі конкуренти);
- ДП «Прозоро» і майданчики системи Prozorro;
- Податкова та Пенсійний фонд;
- замовник;
- мобільні оператори та інтернет-провайдери;
- банки, нотаріуси;
- органи Мін'юсту.
Слід зазначити, що перелік цих суб'єктів у кожній справі визначається залежно від обставин кожного конкретного випадку.
Звичайно, рішення АМКУ можна оскаржити в судовому порядку. Теоретично. Однак на момент написання цієї статті опубліковано понад 1200 рішень АМКУ з такого виду порушень, з яких оскаржувалося більше ніж 160, але успішно — менше ніж 10. Тобто ймовірність виграшу дуже низька.
В результаті змови на торгах настають негативні наслідки, які можуть навіть «вбити» бізнес. Чи варто це робити задля швидких і короткострокових прибутків? Також не забуваємо про негативний вплив таких дій на конкуренцію для учасників ринку — це уповільнення розвитку, а для держави — відсутність економії. Саме тому такі порушення у країнах з ринковою економікою вважаються найбільш важкими, за що передбачається така серйозна відповідальність, іноді — кримінальна.