Дозволені вертикальні узгоджені дії — первинна суть конструкції правової норми
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Узгодженими діями, відповідно до Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі — Закон), є укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб'єктів господарювання. Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону, узгоджені дії, що призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, є антиконкурентними узгодженими діями.
Незважаючи на загальну заборону антиконкурентних узгоджених дій, ст. 8 Закону допускає вертикальні узгоджені дії щодо постачання чи використання товарів, тобто дії, в яких беруть участь два або більше суб'єктів господарювання, які в межах таких узгоджених дій діють на різних рівнях ланцюга виробництва або постачання.
Перелік таких винятків міститься в ч. 1 ст. 8 Закону. Відповідно до зазначених норм, допускаються узгоджені дії, якщо один учасник таких дій (постачальник) стосовно іншого учасника (покупця) встановлює обмеження на:
- використання поставлених ним товарів чи товарів інших постачальників;
- придбання в інших суб'єктів господарювання або продаж іншим суб'єктам господарювання чи споживачам інших товарів;
- придбання товарів, які за своєю природою або згідно з торговими та іншими чесними звичаями у підприємницькій діяльності не належать до предмета угоди;
- формування цін або інших умов договору про продаж поставленого товару іншим суб'єктам господарювання чи споживачам.