Практика органів Антимонопольного комітету України (далі — АМКУ) у 2020 р. продовжила демонструвати послідовний тренд: справи стають все складнішими та масштабнішими, штрафи — вищими, правовий інструментарій відомства — ширшим. Антиконкурентні узгоджені дії (далі — АУД) та зловживання монопольним становищем (далі — ЗМС), які вважаються найтяжчими порушеннями конкуренційного законодавства, традиційно перебувають у фокусі уваги відомства. 2020 р. не став винятком та відзначився низкою як резонансних розслідувань АМКУ, так і судових процесів за позовами про визнання рішень АМКУ щодо кваліфікації АУД та ЗМС недійсними.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У цій статті наводиться вибірковий аналіз судової практики щодо оскарження рішень АМКУ про АУД та ЗМС, фінальна крапка в яких була поставлена у 2020 р., а також рішень АМКУ про визнання зазначених вище порушень, прийнятих в 2020 р., які дозволяють зрозуміти сучасні тренди та тенденції правозастосування.
Судові процеси
Успішне оскарження рішення АМКУ про АУД між ТОВ «Рош Україна» та дистриб'юторами: постпродажні механізми мотивування дистриб'юторів не є порушенням самі по собі
02.08.2018 р. АМКУ прийняв рішення №377-р у справі №143-26.1 3/224-14/142-26.13/65-13/291-12 (далі — справа «Рош»), яким встановив, що умови договорів, укладених між ТОВ «Рош Україна» та його дистриб'юторами (ТОВ «БаДМ», ТОВ «Бізнес Центр Фармація» і ПрАТ «Альба Україна»), призвели до необґрунтованого завищення вартості лікарських засобів (далі — ЛЗ) виробництва компанії «Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд», реалізованих через процедури державних або публічних закупівель протягом 2012–2016 рр. АМКУ визнав, що ТОВ «Рош Україна» та його дистриб'ютори вчинили АУД, які стосуються встановлення цін на ЛЗ виробництва компанії «Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд», що реалізуються через процедури державних або публічних закупівель, та наклав штрафи в сукупному розмірі понад 18 млн грн.