Останнім часом практика надання послуг у сфері дотримання вимог законодавства (compliance) стала одним із популярних напрямів роботи юридичних фірм. Особливо це стосується галузі антимонопольного права, де закони є доволі складними, а практика – надзвичайно широкою й потребує специфічних знань і тривалого досвіду. При цьому антимонопольне законодавство (незалежно від юрисдикції) передбачає значні розміри штрафних санкцій, а недотримання антимонопольних вимог завдає значної матеріальної та репутаційної шкоди порушникам. Усе це змушує компанії звертатися за юридичною консультацією до фахівців у сфері антимонопольного права для забезпечення правової впевненості у відповідності їхніх дій антимонопольному законодавству.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У той же час впровадження українськими компаніями такої політики є ще не досить розвиненим. Тому ми хочемо представити досвід, який може стати у пригоді для того, щоб зменшити можливі антиконкурентні ризики для компаній та запобігти значним штрафам за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також підтримати позитивну репутацію компанії.
Забезпечення дотримання антимонопольних вимог: основні моменти
Яким чином забезпечити відповідність дій антимонопольному законодавству – насправді непросте питання. Тому і конкурентні відомства в різних країнах, і міжнародні організації намагаються сприяти бізнесу в цьому, надаючи відповідні рекомендації та стимулюючи бізнес до впровадження такої політики. Впровадження дійсно ефективної політики забезпечення відповідності законодавству потребує комплексного підходу, що включає як управлінські, так і організаційні заходи в межах усієї компанії. Найсвіжіший і практичний приклад вирішення цього питання дає Міжнародна торговопромислова палата, яка запропонувала Посібник з дотримання вимог у сфері антимонопольного законодавства (ICC Antitrust Compliance Toolkit), основні ідеї якого ми розглянемо нижче.
Дотримання вимог як частина корпоративної етики
Це перший практичний крок для запровадження політики дотримання вимог антимонопольного законодавства – усвідомити необхідність здійснення попереднього аналізу тих дій і рішень, що можуть становити ризики. Зазвичай переважна більшість компаній звертається або до внутрішнього юридичного відділу, або до зовнішніх радників лише у випадку, коли такі ризики найочевидніші. Проте така практика залишає потенційні ризики минулих дій і не дозволяє в майбутньому запобігти їх повторенню. Лише проведення попереднього аналізу на основі якомога ширшого розуміння спектру можливих причин виникнення таких ризиків дозволяє вважати ефективними заходи із забезпечення відповідності. І не лише бажання уникнути штрафу повинно бути причиною їх запровадження, а, скоріше, бажання порядності й стабільності бізнесу, усвідомлення відповідальності компанії перед суспільством і розуміння спільності нашого майбутнього. Запровадження таких заходів сьогодні є невід’ємною складовою високої правової культури компанії.