Під час розслідування справ про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції органи Антимонопольного комітету України (АМКУ) можуть проводити опитування споживачів. Практика свідчить, що їх результати найчастіше використовуються органами АМКУ у справах, що стосуються порушення ст. 4 «Неправомірне використання позначень», ст. 6 «Копіювання зовнішнього вигляду виробу» та ст. 15-1 «Поширення інформації, що вводить в оману» Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» (далі — Закон про недобросовісну конкуренцію).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Метою проведення опитувань у рамках розслідувань щодо порушення ст. 4 та 6 Закону про недобросовісну конкуренцію є з’ясування органами АМКУ думки споживачів щодо ступеня схожості, зокрема, комерційних найменувань, торгових марок, упаковок товару або їх зовнішнього вигляду. Водночас у справах щодо порушення ст. 15-1 Закону про недобросовісну конкуренцію органи АМКУ за допомогою опитувань з’ясовують характер сприйняття споживачами певної інформації, поширеної відповідачем (у т.ч. в рекламі), та її вплив на поведінку споживачів.
Законодавче регулювання відсутнє?
Попри те, що органи АМКУ часто проводять опитування споживачів, на законодавчому рівні такий інструмент нерегламентований. Відсутні й внутрішні методичні рекомендації АМКУ, які встановлювали б хоча б мінімальні вимоги до проведення таких опитувань. Підставою для проведення АМКУ та його територіальними органами опитувань споживачів є, насамперед, ст. 35 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі — Закон про економічну конкуренцію), а також положення інформаційного листа АМКУ «Про проведення досліджень ринків» № 60/01 від 25.04.2012 р. (далі — Інформаційний лист).