24 лютого 2020, 18:19

Нова модель ринку електроенергії: як це вплине на конкуренцію?

Опубліковано в №4 (710)

Вероніка Зарубицька
Вероніка Зарубицька «АМБЕР, ЮК» адвокат

На виконання зобов'язань України щодо Третього енергетичного пакета ЄС у квітні 2017 р. був прийнятий закон «Про ринок електричної енергії», яким з 01.07.2019 р. запроваджується нова модель ринку. Передбачається ліквідація єдиного покупця та продавця електроенергії — Енергоринку, натомість продаж електричної енергії за новими правилами відбувається на підставі двосторонніх угод між виробниками електроенергії з однієї сторони та постачальниками або споживачами з іншої. Нова модель ринку електроенергії включає низку сегментів: ринок двосторонніх договорів (позабіржова торгівля), ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг (біржі з продажу електроенергії). Законом запроваджені норми Третього енергетичного пакета ЄС, в тому числі щодо питання поділу компаній за напрямками розподілу та передачі електроенергії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нова модель ринку електроенергії розподіляє компанії на такі, що генерують електроенергію, які її транспортують, а також продають безпосередньо споживачу. Відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії означає, що відтепер обленерго не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам. Постачання електроенергії виділяють в окремий бізнес. На думку аналітиків, це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.

Експерти вважають, що впровадження конкурентного ринку електроенергії має поліпшити механізм руху коштів від споживача до виробника, а отже, виробник зможе краще планувати свої наступні грошові потоки на підставі прямих довготермінових контрактів, що дозволить збільшити інвестиції в оновлене обладнання. Зрозуміло, що у зв'язку з постійним зростанням обсягів споживання електричної енергії цей сектор економіки потребуватиме серйозного інвестування.

Концепція нової моделі ринку полягає в тому, що система має закуповувати найдорожчу електроенергію в останню чергу, тому виробники змагатимуться як за ціну, так і за обсяг. Відповідно, нова модель ринку передбачає його функціонування на конкурентних засадах, тоді як окремі позиції підлягатимуть державному регулюванню. Зокрема, тарифи на послуги з передачі електричної енергії, тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, «зелені» тарифи, інші тарифи та ціни в межах забезпечення функціонування ринку електроенергії відповідно до Закону «Про ринок електричної енергії».

Позабіржова торгівля електроенергією за двосторонніми договорами передбачає, що електроенергія купується на підставі довгострокових контрактів, які укладаються безпосередньо між виробниками та споживачами електроенергії.

На етапі «за добу до доби постачання» Закон передбачає організацію централізованого ринку. Ринок «на добу наперед» виступає сегментом ринку електроенергії, на якому здійснюється її купівля-продаж на наступну за днем проведення торгів добу за вільними конкурентними цінами. На внутрішньодобовому ринку купівля-продаж електроенергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електричної енергії.

Запровадження таких інструментів як ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок забезпечує альтернативний доступ на ринок для тих, хто не уклав довгострокові контракти, а також відіграє важливу роль у процесі ціноутворення, в тому числі у процесі укладення довгострокових контрактів та кореляції попиту. Безперервний внутрішньодобовий ринок організований з метою забезпечення хеджування (страхування від небалансів). Учасники таких ринків вбачаються більш захищеними, оскільки можуть розраховувати на додаткові гарантії виконання їхніми контрагентами своїх фінансових зобов'язань.

Такі інструменти як балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг передбачені для цілей забезпечення достатніх обсягів електричної енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії, споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.

05.06.2019 р. уряд постановив проводити торги електричною енергією в межах нової моделі ринку на «Українській енергетичній біржі» та зобов'язав створити аналогічний майданчик на базі «Prozorro. Продажі». Станом на сьогодні учасники ринку та аналітики порівнюють ефективність кожного з майданчиків. Варто зазначити, що запроваджена ринкова модель передбачає регулювання мінімальної участі НКРЕКП на централізованому ринку для забезпечення достатнього рівня ліквідності.

Апологети законодавчої ініціативи щодо впровадження нової моделі ринку електричної енергії вважають, що енергетика має бути демонополізована і механізми побудови конкурентного ринку, закріплені у прийнятому Законі, обов'язково матимуть наслідком зниження тарифів. Адже ми маємо споживати українську електроенергію, але за цінами, які в умовах здорової конкуренції повинні бути визначені на справедливому та адекватному рівні, прийнятному для споживачів. Завдяки впровадженню механізмів та інструментів, закріплених у Законі, на ринку електроенергії мають бути створені сприятливі умови для розширення кола постачальників та здійснення інвестицій. За приблизними підрахунками експорт електроенергії із запровадженням нової моделі ринку повинен зрости в чотири рази до 2030 р.

Сьогоднішні тенденції свідчать про те, що ринок дійсно починає змінюватися внаслідок впливу чинників попиту і пропозиції. Водночас не варто забувати, що чималу роль у формуванні нинішніх ринкових цін відіграють кліматичні умови, адже з настанням холодів ціни на електроенергію зростають.

Фактично, з моменту запуску нової моделі ринку ціна на електроенергію почала поступово знижуватися як в ОЕС України, так і на Бурштинському енергоострові. Це умовна територія, на якій розташовані електричні мережі Бурштинської електростанції, разом з прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Бурштинський енергоострів, на відміну від решти електромереж України, під'єднаний до електромереж країн ЄС і дозволяє експортувати українську електроенергію за кордон. Хоча на території Бурштинського енергоострова відсутні великі промислові підприємства, там широко представлений малий і середній бізнес та різноманітні об'єкти інфраструктури.

Восени 2019 р. ціна 1 кВт електроенергії на Бурштинському енергоострові знизилася на 15% у порівнянні із ситуацією станом на момент запуску нової моделі енергоринку, а в ОЕС України за той самий період вона знизилася на 20%. Такі показники свідчать на користь того, що механізми та інструменти, запроваджені в Законі «Про ринок електричної енергії», дійсно працюють.

Що стосується імпорту електроенергії, то необхідно звернути увагу на те, що в умовах сьогоднішніх цін він має той чи інший ступінь збитковості, залежно від країни імпорту, проте він є об'єктивно збитковим у будь-якому випадку. Наразі всі імпортери продають електричну енергію в сегменті «ринок на добу наперед». Такий продаж виявляється для них економічно невигідним. Деякі імпортери відмовляються від законтрактованих обсягів продажу та зупиняють свій імпорт. За таких обставин на перший план на ринку електроенергії виходять національні виробники. Сьогодні на «ринку на добу наперед» дешевшу електроенергію може купити кожен непобутовий споживач: від дрібного кіоску до великого промислового підприємства.

Що стосується ринку електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел, то тут ситуація виглядає інакше, адже реальна конкуренція між виробниками електроенергії у ВЕД почнеться із закінченням епохи «зелених» тарифів і запровадженням аукціонів. Наразі триває розробка та прийняття норм законодавства, що регулюватиме ці процеси. Відтоді стануть зрозумілими нові правила гри, яких чекають всі учасники цього ринку.

Серед ризиків впровадження нової моделі ринку електричної енергії є здійснення учасниками ринку антиконкурентних узгоджених дій з метою утримання цін на високому рівні, а також гра держави на боці монополій. Однак якщо оцінити роботу ринку електричної енергії за останні пів року, то за результатами моніторингу ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку за 2019 р. (починаючи з липня) вбачається, що наприкінці року кількість активних учасників ринку зросла до 338 у порівнянні з 259 у липні; збільшилася ліквідність ринку «на добу наперед», кількість пропозицій на продаж зросла, що призвело до конкуренції з боку продавців електричної енергії; середньозважена ціна купівлі-продажу електроенергії знизилася на 24,61% (інформація із сайту www.oree.com.ua).

Отже, сподіваємося, що належна імплементація нової моделі ринку електричної енергії та відповідальне ставлення учасників ринку до своїх обов'язків все ж таки відкриє споживачам можливість обирати найбільш вигідні для себе пропозиції на цьому ринку і сприятиме виведенню ціни на електроенергію на адекватний рівень, прийнятний для всіх учасників ринку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати