21 лютого 2022, 15:56

Найбільші штрафи АМКУ за 2021 рік

Ольга Кологрива
Ольга Кологрива «Pavlenko Legal Group» юрист

У разі виявлення порушень конкурентного законодавства передбачається застосування штрафних санкцій. Відповідно до ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», залежно від виду порушень, передбачені такі штрафи, що розраховуються у відсотках від доходу (виручки) від обсягів реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф:

  • штраф у розмірі до 10% доходу (виручки) суб’єкта господарювання;
  • штраф у розмірі до 5% доходу (виручки) суб’єкта господарювання;
  • штраф у розмірі до 1% доходу (виручки) суб’єкта господарювання.

Якщо доходу (виручки) немає або відповідач на вимогу органів Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ, Комітет), голови його територіального відділення не надав відомостей про розмір доходу (виручки), то розмір штрафу, залежно від вчиненого порушення, може становити в розмірі до 20 тис., 10 тис. або 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. В кожному окремому випадку розмір штрафу варіюється залежно від обставин справи, поведінки суб’єкта господарювання та наслідків порушення, адже кожен випадок має свої особливості.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пропонуємо розглянути найбільші штрафи АМКУ за 2021 рік.

 За антиконкурентні узгоджені дії – 4722 млн грн

30.03.2021 р. АМКУ оштрафував 169 компаній, що торгують паливом через АЗС (у тому чисті ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта») за антиконкурентні узгоджені дії на ринку світлих нафтопродуктів у 2015-2017 рр., передбачені п. 1 ст. 50 та ч. 3 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Це найбільший штраф в історії АМКУ на ринку автомобільного пального. Згідно з рішенням Комітету, 99% від усієї суми штрафу припали на ПАТ «Укрнафта» (2,369 млрд грн) і ПАТ «Укртатнафта» (2,298 млрд грн), оскільки на відміну від багатьох інших юридичних осіб, що входять до складу групи, тільки ці дві юридичні особи мають реальні активи.

Як уточнив АМКУ, в межах розпочатої у 2016 р. справи було встановлено, що на автозаправних станціях одночасно встановлювалися однакові ціни на пальне, незалежно від бренду АЗС та регіону. Також виявлено значну кількість типових, здебільшого однакових договорів купівлі-продажу нафтопродуктів та майна, оренди АЗС, матеріальної допомоги тощо. Крім того, встановлено, що фізичні особи, які обіймали посади директора, засновника, підписанта, бухгалтера, менеджера тощо, часто змінювали одна одну і працювали одночасно у кількох товариствах-учасниках узгоджених дій, при цьому склад юридичних осіб-учасників постійно змінювався. Додатково Комітет встановив, що оператори АЗС (у тому числі ПАТ «Укрнафта») закуповували у ПАТ «Укртатнафта» світлі нафтопродукти за цінами вищими, ніж аналогічне імпортне пальне.

Однак голова правління ПАТ «Укрнафта» вважає, що АМКУ порушив законодавство, оштрафувавши ПАТ «Укрнафта» на 10% від усього річного доходу, а не від доходу на відповідному ринку, а саме доходу від діяльності мереж АЗС, де комітет побачив порушення. Компанія вирішила оскаржити право Комітету використовувати під час розгляду справ матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні та подала скаргу до НАБУ. В листопаді 2021 р. Шостий апеляційний адміністративний суд відмовив у задоволенні скарги АМКУ на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі ПАТ «Укрнафта».

Водночас Комітет подав касаційну скаргу. 17.01.2022 р. Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду відмовив АМКУ у відкритті касаційного провадження на постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 23.11.2021 р. у справі за позовом ПАТ «Укрнафта» до АМКУ щодо протиправності дій під час використання матеріалів НАБУ у процесі розгляду справи АВІАС. Наразі розгляд судових справ призупинено у зв’язку з призначенням експертиз. При цьому Комітет продовжує боротися за своє рішення в господарському суді м. Києва.

 За антиконкурентні узгоджені дії – 775, 48 млн грн

29.04.2021 р. Комітет визнав дії ДП «Держвуглепостач», ПАТ «Центренерго», ТОВ «ДТЕК Трейдінг», АТ «ДТЕК Дніпроенерго», АТ «ДТЕК Західенерго», ТОВ «ДТЕК Східенерго», а також ПРАТ «Черкаське хімволокно» неправомірними у завищенні граничних цін на енергетичне вугілля для потреб ТЕС і ТЕЦ у 2016-2019 рр., що призвело до обмеження конкуренції на ринку генерації електроенергії. Також Комітет визнав порушення в діях Міністерства енергетики та вугільної промисловості, що полягає у створенні учасникам ринку умов для антиконкурентних узгоджених дій.

У процесі розслідування справи Комітет встановив, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості рекомендувало державним підприємствам підвищити граничний рівень цін вугільної продукції для потреб ТЕС і ТЕЦ у період 2016-2019 рр. до відповідного рівня. Така інформація підтверджується протоколами нарад з питань визначення граничної ціни на вугілля. При цьому АМКУ зазначив, що в нарадах брали участь постачальники понад 80% усього енерговугілля для теплової генерації та їхні представники, які споживають понад 95% цього ресурсу, що використовується для потреб цієї галузі.

Сьогодні семеро учасників ринку енерговугілля оскаржують рішення АМКУ в судах. У позовах компаній зазначено, що підставою для визнання недійсним рішення АМКУ є ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», відповідно до якої рішення відомства може бути скасоване з таких причин: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи та які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. За позовами «ДТЕК Трейдінг», «ДТЕК Східенерго», «ДТЕК Західенерго» суд відкрив провадження у справі, для «ДТЕК Дніпроенерго» суд залишив позовну заяву без руху. Відповідні ухвали опубліковані в Єдиному реєстрі судових рішень.

 За зловживання монопольним становищем – 283,6 млн грн

21.12.2021 р. АМКУ прийняв рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції щодо групи компаній – ТОВ «Інтерстарч Україна», ПрАТ «Дніпровський КПК» та ПрАТ «Інтеркорн», підпорядкованих групі Roshen Europe BV, та наклав штраф за зловживання монопольним становищем на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та глюкозних сиропів.

Як повідомила пресслужба компанії «Інтерстарч Україна», підприємства з групи компаній Roshen Europe BV заявили, що рішення АМКУ є «безпідставним і необґрунтованим» та спрямоване виключно на політичне переслідування колишнього кінцевого бенефіціарного власника товариств. У компанії наголосили, що АМКУ не досліджував взаємозамінність патоки крохмальної кукурудзяної з іншими видами патоки, виробленої з іншої сировини (наприклад, пшениці), та зосередив свою увагу лише на продукції товариств. Також наголошується, що ПрАТ «Дніпровський КПК» та ПрАТ «Інтеркорн» є переробниками сировини, які не здійснюють реалізацію патоки третім особам та жодним чином не впливають на формування цін.

Проте за даними АМКУ у 2018-2020 рр. група компаній у складі ПрАТ «Дніпровського КПК», ПрАТ «Інтеркорн» та ТОВ «Інтерстарч Україна» була єдиним виробником патоки на території України та найбільшим і найпотужнішим учасником ринку з частками 65,49% (у 2018 р.), 93,86  (у 2019 р.) та 79,75% (у 2020 р.). При цьому в АМКУ повідомляють, що конкурентами групи компаній Roshen протягом 2018-2020 рр. були імпортери з порівняно невеликими частками. Також група є єдиним виробником крохмалю кукурудзяного на території України з частками 74,26% (у 2018 р.) та 96,79% (у 2019 р.). Компанії з групи Roshen Europe BV оскаржуватимуть рішення АМКУ в суді, оскільки вважають, що це рішення було прийняте з порушенням процедури розгляду справи.

 За виконання рішення АМКУ не в повному обсязі - 274,20 млн грн

17.03.2021 р. АМКУ наклав штраф на тютюнового дистрибʼютора ТОВ «Тедіс Україна» за виконання рішення Комітету №551-р від 16.12.2016 р. не в повному обсязі, за ознаками вчинення порушення, передбаченого п. 4 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Наразі компанія оскаржує штраф у Господарському суді міста Києва, який відкрив провадження у справі. Відповідна ухвала опублікована в Єдиному реєстрі судових рішень. До цього товариство вже було двічі оштрафоване АМКУ. Перший штраф у розмірі 431 млн грн компанія отримала у 2016 р. за зловживання монопольним становищем на загальнодержавному ринку дистрибуції сигарет. Протягом 2016-2020 рр. рішення оскаржувалося в судовому порядку, а штраф у повному обсязі був сплачений лише у 2021 р.

Другий штраф був накладений у жовтні 2019 р. за антиконкурентні узгоджені дії на суму 3,4 млрд грн. Водночас АМКУ наклав штрафні санкції на такі компанії: «Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн», «Філіп Морріс Україна», «Імперіал Тобакко Продакшн Україна», «Імперіал Тобакко Юкрейн», «Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна», «А/Т Тютюнова компанія «В.А.Т.- Прилуки», група тютюнових компаній JT International.

У лютому 2021 р. Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу компанії ТОВ «Тедіс Україна» та визнав недійсним рішення АМКУ у частині, що стосується компанії. Також Північний апеляційний господарський суд скасував штраф у 450 млн грн для ПрАТ «А/Т Тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки», яка належить British American Tobacco. Згодом Північний апеляційний господарський суд скасував штрафи на понад 920 млн грн для групи тютюнових компаній JT International. У квітні Верховний Суд України скасував штраф для British American на 80 млн грн.

 За антиконкурентні узгоджені дії - 105,3 млн грн

15.12.2021 р. АМКУ виніс рішення у справі №145-26.13/84-21, що стосувалася антиконкурентних узгоджених дій семи компаній: ТОВ «САП Україна», ТОВ «Бріг-рітейл», ТОВ «Агелес», ТОВ «Беной», «НТТ дата бізнес солюшнс», ТОВ «Інфопульс Україна» і ТОВ «Сапран Україна». Мова йде про змову на закупівлях програмного забезпечення SAP на загальну суму майже 500 млн грн протягом 2016-2019 рр. Закупівлі оголошували такі державні установи: АТ «КБ «ПриватБанк», ДП «НАЕК «Енергоатом», ПАТ «Укргазвидобування», філія ГІОЦ ПАТ «Укрзалізниця», Національний банк України, Банкнотно-монетний двір НБУ, ДП «Поліграфічний комбінат «Україна».

В результаті розслідування АМКУ встановив, що ТОВ «САП Україна» надавало спеціальний статус партнерам, завдяки якому в торгах та аукціонах могли брати участь лише компанії, які мали партнерські угоди. Учасники торгів систематично вчиняли антиконкурентні узгоджені дії шляхом прийняття формальної участі у торгах для забезпечення кворуму, погодження цінових позицій та підготовки документів одними учасниками торгів для інших учасників, а також інші обставини, які свідчать про узгодження поведінки під час підготовки та участі у торгах. АМКУ визнав таку поведінку антиконкурентними узгодженими діями з метою спотворення результатів торгів, як передбачено п. 4 ч. 2 ст. 6 та п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Найбільший штраф дістався ТОВ «САП Україна» – 75 млн грн. Наразі інформація щодо намірів компаній оскаржувати рішення АМКУ в суді відсутня.

Загалом, кожен випадок має свої особливості, в кожній справі є нюанси, які Комітет бере до уваги, ухвалюючи рішення щодо розміру штрафів. Також варто зазначити, що незважаючи на значні розміри штрафів, які Комітет накладає на порушників, показник сплачених штрафів завжди менший, ніж сума їх накладення. Значна кількість рішень АМКУ оскаржується в суді. Певна частина штрафів не сплачується, оскільки у процесі тривалого судового розгляду компанії-порушники мають можливість вивести всі свої активи або ініціювати процедуру банкрутства, а деякі – взагалі ліквідуватися.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати