Передумовою ефективного функціонування економіки України, як і будь-якої іншої країни, є наявність розвиненої конкуренції в кожній її галузі. Закон України «Про захист економічної конкуренції» передбачає обставини, які несуть загрозу нормальній конкуренції в економіці. Такі обставини включають, серед іншого, антиконкурентні узгоджені дії суб'єктів господарювання. Ст. 6 Закону містить перелік таких дій, передбачаючи, що вони заборонені та тягнуть за собою відповідальність їх учасників.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Антимонопольний комітет України активно бореться із зазначеними порушеннями Закону. Проект «Концепції державної політики розвитку та захисту економічної конкуренції в Україні», який було схвалено Антимонопольним комітетом України 28.12.2018 р., визначає подальші кроки та завдання Комітету, спрямовані на ефективне запобігання, виявлення і припинення найбільш поширених видів антиконкурентної поведінки, включаючи узгоджені дії суб'єктів господарювання.
Водночас, незважаючи на загальну заборону антиконкурентних узгоджених дій, Закон все ж таки встановлює винятки, коли такі дії можуть бути дозволені Комітетом або Кабінетом Міністрів України. Варто зазначити, що підходи щодо умов допустимості антиконкурентних узгоджених дій, які прописані в Законі, є схожими до підходів, закріплених у конкурентному законодавстві ЄС. Однак незважаючи на зобов'язання національного законодавця імплементувати нормативно-правові акти ЄС щодо правил конкуренції, досі існують деякі відмінності між критеріями, які застосовує у своїй практиці АМКУ та Європейська Комісія.