08 липня 2019, 14:23

Міжконтинентальний антимонопольний фронт

Опубліковано в №28-29 (682-683)

Олександр Дякулич
Олександр Дякулич «Arzinger» радник практики антимонопольного права
Маріанна Бек
Маріанна Бек «Arzinger» юрист

Глибокі мотиви


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Розвиваючи швидкість до 60 км/год., китайський тигр визнаний найшвидшим у світі тигром. Однак, як часто трапляється в нашому житті, унікальне опиняється під загрозою утиску або знищення. Чи можна назвати подібними тренди, які останнім часом спостерігаються в американській ринковій площині щодо найбільшого техгіганта Піднебесної?

Сьогодні Huawei — звукове поєднання, яке 32 роки тому просто сподобалося засновнику Женю Чженфею, ексофіцеру ЗС КНР — справедливо можна назвати китайським телекомтигром. Нещодавній період видався для теххижака дещо турбулентним: з міркувань національної кібербезпеки у серпні 2018 р. Конгрес США запровадив 2‑річне імпортне ембарго на телекомобладнання компанії, а вже у травні 2019 р. було впроваджено заборону торгівлі з Huawei та 68 пов'язаними компаніями. За прикладом США, обмежувальні заходи запровадили Австралія та Нова Зеландія. Як альтернатива, щоб не випасти з ринку 5G мережі у Великобританії, Huawei намагається підписати угоду про недопущення шпигунства. Як результат, співпрацю з Huawei припинили Google, Intel, Qualcomm, Xilinx, Broadcom та Microsoft. Серед перших наслідків — відкладення випуску моделі ноутбука MateBook.

Схід — справа делікатна

Незважаючи на торгові перипетії, Huawei залишається світовим флагманом з виробництва телекомобладнання з ринковою часткою 29%. До того ж, маючи широкий ціновий асортимент смартфонів та 27% китайського ринку, компанія навіть без доступу на зайнятий американський ринок посіла друге місце у світі на ринку виробництва смартфонів з часткою 14,6% (після Samsung, вперше випередивши Apple). Аналізуючи дані за 1‑й квартал 2019 р., можемо констатувати, що в погоні за часткою світового ринку смартфонів Huawei впевнено дихає у спину Samsung з рахунком 17:21 відповідно. У 2018 р. дохід Huawei склав 107 млрд доларів США (вперше перевищивши 100‑мільярдну позначку), а чистий прибуток — майже 9 млрд доларів США, зрісши на 20% і 25% відповідно, якщо порівнювати з 2017 р. Такий він — загадковий східний телекомтигр.

just FRAND

Станом на сьогодні жодне антимонопольне відомство світу не порушувало справ проти Huawei. Натомість саме Huawei, починаючи з 2011 р., ініціативно намагається боротися як через наднаціональні конкурентні відомства, так і через національні суди з монополістами на суміжних ринках проти зловживання монопольним становищем (ЗМС) шляхом недотримання справедливих, розумних та недискримінаційних умов (fair, reasonable and non-discriminatory terms — FRAND terms) ліцензування патентів, суттєвих для стандартів телекомтехнологій (патенти на брендові методи та процеси, які входять у стандартизовану телекомтехнологію; standard-essential patent — SEP).

Статистика антимонопольних Huawei-ініціатив така:

  • Розгляд судами першої та другої інстанцій Китаю у 2011–2013 рр. двох справ проти компанії IDC щодо ЗМС шляхом встановлення завищених ліцензійних зборів за використання технології 3G для мобільних телефонів і нав'язування придбання додаткових товарів та обов'язкового ліцензування технологій 2G, 3G та 4G для мобільних телефонів, а не всіх технологій на FRAND-умовах. Результати: припинення порушення і компенсація збитків у розмірі 3 млн доларів США; ліцензійний патент визначається в ліцензійному договорі, а розмір ліцензійного збору не повинен перевищувати 0,019% від ціни продажу відповідних технологій.
  • Розгляд Європейською комісією протягом 2012–2014 рр. скарги проти компанії InterDigital щодо ЗМС шляхом встановлення завищених ліцензійних зборів за використання технології 3G для мобільних телефонів. Результат: Huawei відкликала скаргу у зв'язку з переговорним врегулюванням претензій.
  • Розгляд судами трьох інстанцій Великобританії з 2017 р. і до сьогодні справи проти компанії Unwired Planet щодо ЗМС шляхом встановлення завищених ліцензійних зборів за використання технологій 2G‑GSM, 3G‑UMTS та 4G‑LTE для мобільних телефонів. Результат: триває розгляд Верховним судом Великобританії касаційної скарги Huawei.

Отже, як бачимо, Huawei відвойовує FRAND-підхід на суміжних ринках.

Автомобільна відповідь

Після другої хвилі обмежень 05.06.2019 р. Державна адміністрація регулювання ринку Китаю (SAMR) наклала на китайсько-американського виробника Changan Ford штраф у розмірі 24 млн доларів США (4% доходу за 2018 р.) за цінову змову з дилерами на території міста Чунцін щодо встановлення мінімальної ціни перепродажу та умов ексклюзивності протягом 7 років.

Цей блискавичний жест можна розцінити як флешбек подій грудня 2016 р., коли Китай на фоні ескалації напруги у відносинах із США наклав на китайсько-американського автовиробника SAIC‑GM штраф у майже еквівалентному розмірі 29 млн доларів США за цінову змову з дилерами Cadillac, Chevrolet та Buick щодо встановлення мінімальної ціни перепродажу, обумовлену припиненням поставок популярних моделей, накладенням штрафів та затримкою виплати продажної комісії у місті Шанхай. Окрім того, на території Шанхаю будується завод Tesla вартістю 5 млрд доларів США.

Здається, Китай випустив погрозливий трейлер антимонопольного блокбастера для американських автовиробників китайської осілості, який щоразу вмикається під час посилення торгової напруги між Китаєм і США. Отже, спостерігаємо, як вплине нещодавно відкритий міжконтинентальний антимонопольний фронт на загальний перебіг торгового протистояння двох лідерів світових економік.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати