Питання економічної конкуренції та ознаки її порушення турбує бізнес вже не один рік. З моменту прийняття Законів «Про захист економічної конкуренції» та «Про захист від недобросовісної конкуренції» юристи та представники бізнесу час від часу звертаються до Антимонопольного комітету за роз'ясненнями. Адже нікому не хочеться сплачувати штрафи, не розуміючи об'єктивності їх накладення. Також підіймається тема щодо економічної концентрації бізнесу: які критерії дозволяють виявити, що певна частина ринку зосереджена в одних руках?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Звертаючись до Закону «Про захист економічної конкуренції», звернемо увагу на ключове визначення — що таке «контроль», а точніше якими є його ознаки. Це вирішальний вплив однієї чи кількох пов'язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб'єкта господарювання (далі — СГ) чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб (зокрема, завдяки корпоративним правам та суміщенню посад). Корпоративні права можуть належати як різним суб'єктам господарювання (в тому числі фізичним особам-підприємцям), так і фізичним особам.
Однак як визначити, що вони пов'язані між собою? Тут на допомогу прийде Податковий кодекс України (визначення «пов'язаних осіб» — п. 14.1.159 ст. 14). Відповідно до його критеріїв, суб'єкт господарювання повинен володіти чи управляти (користуватися) часткою (паєм, акціями) у статутному капіталі в розмірі більше ніж 50%. Два суб'єкти господарювання безпосередньо або через інших осіб повинні мати по 50% голосів у вищому органі управління іншого суб'єкта господарювання.
Фізична особа може володіти корпоративними правами в ролі бенефіціарного власника, який так і називається — контролер. Незалежно від того, чи формально йому належить СГ, він має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи. Цей вплив може бути як прямим, так і опосередкованим (наприклад, через іншу фізичну або юридичну особу). Спільно з пов'язаними особами їхня частка володіння у СГ має становити 25% або більше статутного капіталу чи права голосу в юрособі (акцій). Саме такі критерії містяться в Законі «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» для визначення «кінцевого бенефіціарного власника (контролера)».
Також варто звернути увагу на суміщення посад. У СГ можуть бути одні й ті ж особи на посадах керівників. Слід зазначити, що на умови та економічні результати діяльності гравців ринку можуть впливати особи (юридичні чи фізичні), які представляють інтереси інших. Тобто бути такою собі проміжною ланкою для впливу. На них можуть не бути оформлені підприємства, але вони тісно пов'язані з тими, хто має на них корпоративні права.
Які критерії нам підкажуть про такий зв'язок?
Якщо одна і та сама особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами в кожній такій юридичній особі в розмірі 20% і більше, то можна вважати, що ви вийшли на того, хто може здійснювати опосередкований вплив. З таких зв'язків можуть утворюватися цілі ланцюги.
При цьому якщо особа володіє чи управляє (користується) часткою (паєм, акціями) у статутному капіталі в розмірі більше ніж 25%, то вона вже має інший статус — не просто пов'язана, а має вирішальний вплив на СГ. Якщо вона прямо чи опосередковано володіє сама або з іншими часткою в розмірі 10% і більше статутного капіталу або прав голосу в юридичній особі, то тут вже мова може йти про істотну участь.
Чи зможе процес визначення економічної концентрації бізнесу стати автоматичним?
Як бачимо, економічну концентрацію можливо вирахувати арифметичним шляхом, якщо є відповідні дані. Сьогодні ми маємо можливість користуватися відкритими даними, які публікуються в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також на інтернет-порталі агентства SMIDA. Окрім того, про зв'язки державних службовців та суб'єктів декларування можна довідатися з декларацій.
Сьогодні такі системи як YouControl намагаються обробляти масиви інформації, автоматично визначаючи приналежність як юридичних, так і фізичних осіб до фінансово-промислових груп. Це перший крок до того, щоб автоматизувати процес визначення економічної концентрації бізнесу.