03 лютого 2022, 11:15

Гальмує чи все ж таки розганяється? Аналіз реформування Органу оскарження

Ольга Нечитайло
Ольга Нечитайло Державна уповноважена Антимонопольного комітету України

Понад 11 років Антимонопольний комітет України виконує функції Органу оскарження у сфері публічних закупівель. За цей час суттєво розвинулося законодавство і з’явилося Prozorro. Відтак стали значно меншими бар’єри доступу до інформації про закупівлі та у сферу державних замовлень загалом. Також було чимало викликів: зростала кількість скарг, розширювалося коло питань, що у них підіймаються, змінювався характер порушень.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про цінність скарг для екосфери публічних закупівель

Скарга – це не лише конфлікт між замовником та учасником закупівлі, вона ще й сигналізує про наявність певних питань до функціонування закупівельної системи. Чимало скарг стримують розвиток екосфери публічних закупівель, знижують її конкурентний потенціал або повідомляють про необхідність організаційних змін.

Антимонопольний комітет завжди підтримував запровадження системи електронних публічних закупівель (Prozorro), адже вона дала старт цифровізації закупівельного процесу. Стало можливим онлайн-оскарження дій замовників, ознайомлення з тендерними пропозиціями конкурентів та виявлення неправомірних дій замовників під час обрання переможців чи допуску до аукціонів учасників. Дійсно, завдяки спрощенню доступу до цієї інформації обсяг скарг значно зріс.

Графіка для статті Нечитайло О.

Водночас, на мою думку, таке зростання свідчить про високий рівень довіри бізнесу до АМКУ, а також говорить про наявність в учасників дієвих інструментів для захисту своїх прав, адже у рекордно короткі строки за зрозумілою процедурою Орган оскарження приймає рішення, яке є обов’язковим до виконання замовниками.

Сьогодні Комітет розглядає в середньому 60 скарг на день. Більше ніж 80% з них розглядаються за мінімальний передбачений законодавством строк – 10 робочих днів. До слова, це найкоротшим термін розгляду скарг у Європі.

Скарги як поштовх до оптимізації діяльності Антимонопольного комітету

Зважаючи на важливість аналізу скарг для розробки стратегії оптимізації закупівельної сфери, Комітет системно узагальнює досвід у цій сфері, а також є ініціатором каталізатором змін, що дозволяють суттєво поліпшити сферу закупівель.

Інколи для вирішення проблеми достатньо прийняти підзаконний акт з вузьким фокусом дії, але іноді з’являється об’єктивна потреба вдосконалення законодавства у сфері державних/публічних закупівель як загальних, так і безпосередніх положень, що регулюють роботу Комітету як Органу оскарження. Більшість запропонованих АМКУ оптимізаційних рішень знайшли відображення у законопроєктах та були враховувані під час прийняття відповідних законів.

Отже, легкість і доступність процедури оскарження, довіра до АМКУ, посилення закупівельних правил, зростання правової обізнаності бізнесу та його зацікавленість у співпраці з державою – це чинники, що суттєво впливають на зростання обсягу скарг. Ми передбачаємо, що й надалі зберігатиметься тренд щодо збільшення інтенсивності надходження скарг, тому Орган оскарження має бути готовим до цих викликів.

Всі ці роки розгляд скарг був виключним повноваженням Постійно діючої адміністративної колегії Комітету. Вона складається з державних уповноважених на чолі із заступником голови Комітету – державним уповноваженим. Однак від початку роботи Органу оскарження суттєво змінилися і посилилися виклики у сфері захисту економічної конкуренції, а до функцій Антимонопольного комітету додалися ще й повноваження у сфері державної допомоги. Зважаючи на постійне зростання кількості скарг, навантаження на державних уповноважених стало надмірним, що тягне за собою низку ризиків для усіх сфер роботи АМКУ.

Тож цілком логічним кроком є віднесення діяльності з розгляду скарг в окрему категорію та запровадження інституту уповноважених з розгляду скарг. Вони входитимуть до складу відповідної Комісії та сфокусуються виключно на публічних закупівлях, тоді як державні уповноважені – на виконанні решти функцій Комітету.

Втілення необхідних для цієї реформи законодавчих змін (які напрацьовувалися за активної участі Комітету) відбувалося поетапно. Спочатку в лютому 2021 р. був змінений Закон «Про Антимонопольний комітет України». Потім у червні 2021 р. були внесені зміни до Закону «Про публічні закупівлі». Також для проведення конкурсного відбору та призначення на посади уповноважених АМКУ прийняв та зареєстрував у Міністерстві юстиції відповідний порядок (розпорядження АМКУ від 01.04.2021 р. № 9-рп).

Також разом з Міністерством фінансів та Мін’юстом вирішувалося питання розширення штату та відповідного матеріального забезпечення. Спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції та Секретаріатом Кабінету міністрів формувалося підґрунтя для проходження уповноваженими спеціальної перевірки.

Наразі всі ці питання вже вирішені. Найближчим часом ми зможемо запустити процес відбору уповноважених з розгляду скарг та сформувати нові Комісії з розгляду скарг.

Про цифровізацію і доступність

Щоб гарантувати можливість доступу до оскарження публічних закупівель та дотримання принципу «всі бачать все», в межах реформування Органу оскарження ми запровадили три важливі новації.

По-перше, з власної ініціативи ми транслюємо засідання Колегії (окрім закритої частини) у мережі YouTube. Будь-хто з будь-якого куточку світу в режимі онлайн може спостерігати за перебігом розгляду скарг.

По-друге, у 2021 р. сторони оскарження отримали можливість брати участь у засіданнях Органу оскарження у віддаленому режимі. Новація дозволяє скоротити фінансові та часові витрати учасників і замовників, пов’язані з представленням власної позиції на засіданнях.

По-третє, Орган оскарження почав жорстко дотримуватися практики врахування у процесі прийняття рішення виключно інформації та документів, попередньо поданих з використанням системи Prozorro. Новація дозволяє сторонам оскарження оперативно реагувати на позицію опонента, подавати додаткові уточнення і пояснення. Тепер ми можемо заздалегідь опрацьовувати надані пояснення і документи, а всі інші сторони – ознайомлюватися з вичерпним обсягом доказової бази, що була підґрунтям для прийняття рішення.

Минулого року Комітет активно співпрацював з Transparency International Ukraine та ЄБРР для оптимізації модуля публічної аналітики bi.prozorro. Наразі це зручний сервіс, завдяки якому у кілька кліків можна проаналізувати функціонування системи оскарження, а також у цьому ж контексті – діяльність замовників та учасників.

Окрім того, Комітет за участю ЄБРР та ДП «Прозорро» розробив та запустив у дію функціонал формування за шаблонами рішень про прийняття скарг до розгляду та/або залишення скарг без розгляду. Це суттєво скорочує час співробітників АМКУ на підготовку проєктів рішень Органу оскарження.

Перспективи на 2022 рік

Найбільш актуальними на порядку денному реформи Органу оскарження є два питання.

Перше – набір уповноважених з розгляду скарг у сфері публічних закупівель. Найближчим часом буде оголошено конкурс. Проте всі зацікавлені особи вже можуть почати знайомитися з переліком вимог до компетентностей та документів, які потрібно подавати. Про це зазначено в Законі України «Про Антимонопольний комітет України» та в «Порядку конкурсного відбору та призначення на посади уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель» (розпорядження АМКУ від 01.04.2021р. №9-рп).

Друге – подальша цифровізація. Закон передбачає, що з 25.06.2022 р. суб’єкт оскарження та замовник повинні будуть подавати до Органу оскарження скарги, пояснення та документи виключно в електронному вигляді з накладанням кваліфікованого електронного підпису. Новація дозволить у майбутньому оптимізувати процес опрацювання скарги, а також сформувати додаткові цифрові рішення (зокрема, для публічної аналітики).

Також Комітет має сміливі плани щодо розробки шаблонів для формування рішень по суті розгляду скарг на основі інформації, поданої скаржниками та замовниками в електронному форматі.

Отже, можна стверджувати, що реформа Органу оскарження вже частково відбулась, а Комітет має амбітні цілі на майбутнє.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати