28 жовтня 2022, 18:32

Перезавантаження в публічних закупівлях

Частина друга

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Перебіг процедури відкритих торгів відповідно до Особливостей відтепер буде коротшим і простішим. Змінюються строки в порядку проведення закупівлі і сам порядок проведення зазнає змін.  Інакше кажучи, маємо дещо ускладнену спрощену закупівлю або спрощені відкриті торги.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Першу частину статті читайте за посиланням.

Отже, відтепер замовник оприлюднює оголошення про проведення відкритих торгів не пізніше ніж за 7 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій (а не 15,  як це визначено Законом).

Положення частини третьої статті 10 Закону до відкритих торгів, оголошених замовником відповідно до Особливостей, не застосовуються, тобто проведення євроторгів не передбачено.

Торги не відміняються, якщо подана лише одна тендерна пропозиція. Замовник розглядає таку пропозицію на відповідність встановленим умовам та приймає відповідне рішення.

Щодо встановлення замовником  вимог у тендерній документації, то замовник може не встановлювати жодного із кваліфікаційних критеріїв, що передбачені статтею 16 Закону. Такі кваліфікаційні критерії можуть застосовуватися замовником у разі потреби. Тобто, якщо замовник вважатиме, що в цьому немає потреби, наприклад, при постачанні товарів широкого вжитку, які не потребують особливих умов для зберігання, перевезення тощо, замовник може не встановлювати жодного кваліфікаційного критерію. І при цьому замовник не має обґрунтовувати, з яких підстав обраний  саме такий критерій, або не обрано жодного, або яка потреба застосувати всі чотири.

Крім того, у разі проведення відкритих торгів для закупівлі твердого палива, бензину, дизельного пального, природного газу, газу скрапленого для автомобільного транспорту, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії замовник не застосовує критерії щодо наявності обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, а також наявності працівників відповідної кваліфікації, що мають необхідні знання та досвід.

Зазнали зміни вимоги по статті 17 Закону, якими встановлюються межі доброчесності для учасників. Особливостями передбачено, що учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, визначених у статті 17 (за виключенням п. 13 част. 1), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.

У свою чергу, замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність згаданих  вище підстав, крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі.

Переможець процедури закупівлі оприлюднює в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір.

Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, якщо доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Тобто переможець має, зокрема, документально підтвердити, що службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією (пункт 3 частинии першої статті 17).

Оскільки доступ до відповідного реєстру на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції призупинено, замовник має передбачити відповідну вимогу в тендерній документації, а саме – зазначити, яким чином переможець має підтвердити відсутність підстави, вказаної в пункті 3 частини першої статті 17.

Підсумовуючи інформацію про основні зміни щодо підтвердження відсутності підстав, вказаних у статті 17, зазначаю: відсутність підстав згідно з пунктом 13 частини першої статті 17 жодним чином не підтверджує ні учасник, ні переможець; учасник підтверджує відсутність підстав, визначених у статті 17, шляхом самостійного декларування, будь-які підтвердні документи надавати не потрібно; переможець підтверджує відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, 12 частини першої та частиною другою статті 17; якщо доступ до інформації, що міститься у відкритих державних реєстрах, є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, замовник вимагає документальне підтвердження такої інформації.

Мінімальний строк для укладення договору (з метою забезпечити учасникам права на оскарження) згідно з Особливостями становить п’ять днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю.

Оскарження процедур закупівель

Оскарження відбувається відповідно до норм статті 18 Закону з урахуванням Особливостей.

Скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, встановленого до внесення змін до тендерної документації.

Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися протягом чотирьох днів з дня, коли суб’єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав унаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, але не пізніше ніж за три дні до встановленого на момент прийняття такого рішення, дії чи бездіяльності замовника кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки тендерних пропозицій учасників, подаються протягом п’яти днів з дня, коли суб’єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав унаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, але до дня укладення договору про закупівлю.

Скарги, що стосуються прийнятого замовником рішення щодо відміни відкритих торгів, подаються протягом десяти днів з дня оприлюднення замовником рішення про відміну відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом).

Строк розгляду скарги органом оскарження становить сім робочих днів з дати прийняття скарги до розгляду, який може бути аргументовано продовжено органом оскарження до дванадцяти робочих днів.

Так само скоротилися строки звернення до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або вимогою щодо усунення порушення. Згідно з положеннями Особливостей, фізична/юридична особа має право звернутися через електронну систему закупівель до замовника не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції. Так само замовник повинен протягом трьох  днів надати роз’яснення на звернення.

У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником таким чином, щоб з моменту внесення змін до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.

Отже, зміни досить зрозумілі, частину з них вже було апробовано замовниками під час воєнного стану, їх запровадження дасть змогу замовникам забезпечувати потреби в умовах воєнного стану не тільки оперативно, а й максимально ефективно.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати