09 грудня 2020, 12:40

Адвокатські свідоцтва: тренди видачі і перевірка

Опубліковано в №23 (729)

Полтавщина в лідерах


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За роки незалежності в Україні було видано понад 58 тис. свідоцтв адвокатів. Відповідно до статистики, побудованої фахівцями YouControl на даних Єдиного реєстру адвокатів України, зараз їх в обігу 49 617 (тих, які не мають статус припинених чи зупинених).

Адреса видачі свідоцтва та адреса ведення адвокатської діяльності може відрізнятись. Поглянемо, де історично працює найбільше адвокатів. Це, безперечно, Київ (понад 9 тис.), також у лідерах Донецька область (3767), а за нею вже Київська (3573). Всього на декілька десятків менше адвокатів у Дніпропетровській області (3552), і з невеликим відривом замикає п'ятірку Одеська (3444).

Чи зміниться картина у перерахунку кількості виданих свідоцтв адвокатської діяльності на душу населення? Так. Якщо підрахувати, скільки їх було видано на 100 тис. осіб, то в лідерах, окрім столиці та її області, опиниться Полтавщина, а за нею вже йтимуть Одещина та Запоріжжя.

Цікаво, що з 9 тис. київських адвокатів тільки 4607 отримали свідоцтва у столиці. Приблизно така ж ситуація спостерігається на Харківщині (30% отримали на місці). А от в інших регіонах тренд зворотній. Навіть у тій же Київській області свідоцтва отримали 6590 адвокатів, а діяльність у ній ведуть тільки 3573.

(натисніть на зображення для перегляду)

37-lawyer_YouControl-(1)-альт

2019‑й — рік адвоката

Очевидно, в 90‑і рр. професія адвоката не мала особливої популярності: зафіксована у реєстрі кількість виданих з 1995 по 2001 р. свідоцтв не перетинала межу 700, тоді як у 2019 р. їх вже налічувалось у 10 разів більше — за цей рік посвідчення адвоката отримали 7740 осіб, і це є піковою кількістю за роки незалежності. Протягом 2002–2016 рр. свідоцтв видавали близько 1000 на рік. Переломним став 2017 р., коли кількість виданих свідоцтв стрибнула вдвічі (з 2116 у 2016 р. до 4176). Та вже у 2020 р. станом на 27 листопада зафіксовано лише 3793 виданих документа.

37-lawyer_YouControl-(2)

Чому адвокати припиняють чи зупиняють дію свідоцтв

Крім реєстрації, адвокат також може зупинити на деякий час чи припинити зовсім дію свого свідоцтва. Наразі зі статусом «припинено» в реєстрі зафіксовано всього 596 свідоцтв і 8222 зупинених. Як свідчать дані реєстру, декілька тисяч осіб протягом року то зупиняють, то знову поновлюють дію свідоцтв. З яких причин це може відбуватись?

Для зупинки свідоцтва Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (ст. 31) визначено 4 причини:

1) на основі заяви адвоката, тобто за власним бажанням;

2) через вчинення адвокатом кримінального правопорушення, але без позбавлення волі;

3) як вид дисциплінарного стягнення;

4) визнання адвоката за рішенням суду недієздатним або обмежено дієздатним.

Деякі посади несумісні з адвокатською діяльністю, тому особа має написати заяву, і доки таку посаду займає, свідоцтво, умовно кажучи, стоїть «на паузі». Згідно статистики, декілька тисяч адвокатів протягом року то зупиняють, то знову відновлюють свої свідоцтва.

При припиненні свідоцтво анулюється. Таке може статися через такі причини (відповідно до ст. 32 того ж закону):

1) за власним бажанням (подання адвокатом відповідної заяви);

2) визнання адвоката безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

3) смерть адвоката;

4) встановлення факту надання недостовірних відомостей для отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та складення присяги адвоката України;

5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно адвоката за вчинення тяжкого, особливо тяжкого злочину, а також нетяжкого злочину, за який призначено покарання у вигляді позбавлення волі.

За останні 10 років кількість випадків зупинення та припинення не була вищою за кількість видачі свідоцтв, однак її динаміка повторює тренди видачі: чим більше було зареєстровано нових адвокатів, тим більше було зупинених чи припинених свідоцтв.

Як перевірити, чи свідоцтво не зупинене або припинене

Чи має особа посвідчення адвоката і в якому воно статусі, можна перевірити у Єдиному реєстрі адвокатів України. Публічні дані дають змогу довідатись про орган, який видав свідоцтво, стаж адвоката, контакти, форму діяльності та історію її ведення. Ця інформація також відображається в аналітичній системі YouControl, де побіжно можна дізнатись про інші аспекти адвоката як фізичної особи: участь у судових справах, борги, зв'язки з бізнесом тощо.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати