Не лише нові технології змінюють професію юриста, але й законодавство, зміна поколінь та шлях клієнта. За останні 5 років в Україні багато чого трансформувалося: від адвокатської монополії, розвитку медіаторів та учасників переговорів до legal-tech-стартапів, які беруть на себе рутинну роботу юриста.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Раніше вважалося, що для побудови успішної юридичної кар'єри необхідно мати досвід та особисті зв'язки, а роботодавців цікавив колір диплома і престижність університету під час відбору співробітників. Сьогодні правила гри змінилися: ні досвід, ні наявність диплома, ні навіть знайомства не замінять професійні навички, soft skills та особисті риси.
Як змінилися співробітники?
Ніл Хоув і Вільям Штраус у книзі «Покоління» виділили три типи поколінь: X-індивідуалісти (епоха інтернету), Y-мілленіали (епоха смартфонів), Z-цифрове покоління (епоха соцмереж).
Представники покоління Z вже готуються займати зручні крісла у ваших компаніях. Роботодавцям доведеться шукати спільну мову з носіями нових цінностей – вільними та не схильними до одноманітної роботи на одному місці чи в одній країні, які хочуть отримувати задоволення від роботи й робити те, у що вірять.
Як змінилися клієнти?
Раніше клієнти шукали юридичну компанію через знайомих, заходили у найближчі офіси, орієнтуючись на вивіску, звертали увагу на рекламу в ЗМІ. Після того як інтернет став для нас необхідністю і частиною життя, клієнти стали шукати вирішення своїх проблем через Google.
Нинішні клієнти активно використовують соцмережі, дослухаються до трендсеттерів і лідерів думок. Компанії отримують більше запитів через SMM та контекстну рекламу, де замовник і знаходить необхідну інформацію. Тепер, окрім особистих знайомств і репутації партнерів, з'явилася потреба у продуманій digital marketing strategy.
Важливим чинником залишається вміння спілкуватися з клієнтом
«Юрист до свого 30-річчя повинен навчитися професійно продавати свої послуги та залучати клієнтів – це найважливіше. Інакше він залишиться найманим співробітником на все життя. Наша компанія підтримує концепцію малого підприємництва, тому вміння продавати, залучати клієнта, обслуговувати його так, щоб він залишився задоволеним – найбільш важливі навички, якими юрист повинен володіти та які ми цінуємо», – коментує Денис Копій, керуючий партнер ТіСіЕм.
Як змінилася юридична система?
З 2017 р. винятково адвокати представляли інтереси у Верховному суді, з 2018 р. – у спеціалізованих та апеляційних судах, з 2019 р. практика пошириться на суди першої інстанції. Тепер юристи постають перед вибором: або втратити клієнта, або набути статусу адвоката і зберегти клієнта. Завдяки big-data, онлайн-правосуддю, договірним конструкторам і чат-ботам впродовж наступних 5 років збільшиться доступність правосуддя та скоротиться вартість юридичних послуг.
Сьогодні юриспруденція на етапі великих змін. Якщо успішні юридичні компанії хочуть залишитися затребуваними на ринку, вони повинні слідувати тенденціям та впроваджувати їх на практиці.
P.S. З нагоди Дня юриста, вітаємо Вас, шановні колеги, з професійним святом та бажаємо нових досягнень!