17 September 2013, 11:53

Юридичний ринок: ми обираємо, нас обирають…

Опубліковано в №38 (380)

Сьогодні на ринку юридичних послуг України, як ніколи, спостерігається неабияка конкуренція між гравцями ринку. Адвокатські об’єднання, агенції, альянси, юридичні компанії, правозахисні організації, що спеціалізуються на широкому спектрі послуг, – ось неповний перелік компаній, котрі надають «швидку юридичну допомогу» з різних напрямів. Різняться юридичні фірми також кардинально: починаючи від кількості співробітників та їхнього досвіду й закінчуючи складністю ведених справ і відомістю й пізнаваністю на міжнародному рівні. Утім, є одна риса, яка об’єднує всі юридичні фірми та кожного окремо взятого юриста без винятку, – самостійність визначення справ і проектів, які вони хочуть і будуть вести або ж за які не братимуться принципово, незважаючи на високі гонорари та відомі імена клієнтів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Клієнт передусім

Загалом, більшість фахівців, які себе поважають, одностайно стверджують, що насамперед звертають увагу на своїх клієнтів, а не на складність справи та фінансову винагороду за проведену роботу. За словами юристів, необхідність всебічного вивчення клієнта перед прийняттям рішення про його обслуговування, стоїть на першому місці. Таку неформальну апробацію клієнта при першій зустрічі проводять майже всі адвокатські фірми. Отже, питання добору справ перетворюється на питання добору клієнтів. Останні мають бути абсолютно чесними й порядними у своїй діяльності, адже зацікавлення в досягненні спільного результату має базуватися на взаємоповазі та прагненні співробітництва.

Надзвичайно важливим чинником для кожного юриста є конкретна особа, з якою потрібно співпрацювати. Фактор відносин і симпатій до конкретної людини має ключове значення і є також досить важливим при визначенні цінової пропозиції. Якщо ти розумієш людину, з якою треба працювати, це позначається на результаті справи. Сюди необхідно віднести також фактор комфортності відносин і довіри. На практиці це знижує витрати часу на ведення справи при вищому результаті.

Утім, при цьому очевидно, що поряд з емоційною складовою також не можна не зважати на складність завдання та потенційні ризики і невдачі під час його реалізації. Таким чином, вимагаючи від клієнта абсолютної правди, порядні юристи мають одразу відверто зізнатися, що справа, скажімо, завідомо програшна або ж потребує значних зусиль і ресурсів. Проте, звісно, левова частка юридичних фірм уникає такого розвитку подій, оскільки це загрожує зниженням гонорару або ж цілковитою втратою клієнта.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати