28 December 2018, 17:37

Юридичний бізнес: тенденції та перспективи розвитку

Опубліковано в №51-52 (653-654)

Андрій Колупаєв
Андрій Колупаєв «Lexwell & Partners» партнер

Тенденції та перспективи юридичного, як і будь-якого іншого консалтингового бізнесу, визначаються основними векторами розвитку країни загалом та залежать від низки чинників економічного й політичного характеру. В сьогоднішніх умовах перманентно складної політико-економічної ситуації найбільш затребуваними послуги юридичних компаній залишаються в тих галузях, де професій на юридична підтримка є найбільш актуальною, «ціна» помилки юриста — найвищою, а завдання, що стоять перед бізнесом, вимагають високого професіоналізму та спеціалізації, а також є достатньо складними для вирішення за допомогою виключно власних юридичних служб.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якщо говорити про нашу компанію, то протягом останніх років пріоритетними для нас напрямками є судова практика (як на рівні національних судів, так і міжнародних інвестиційних та комерційних арбітражів), M&A, забезпечення комплаєнсу з вимогами екологічного законодавства та нормативного регулювання у сфері надрокористування.

У сфері судової практики одними з найбільш актуальних є податкові спори, серед яких можна виділити такі, що вже стали традиційними для українського бізнесу (наприклад, стосовно визнання податковими органами операцій фіктивними/нереальними), а також спори, які почали з'являтися порівняно нещодавно, кількість яких, як показує практика, має тенденцію до зростання (наприклад, спори, пов'язані з трансфертним ціноутворенням).

Окрім того, останні роки для нашої компанії відзначилися успішною практикою юридичного супроводу таких «нетрадиційних» спорів як спори щодо оскарження незаконних рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та органів у сфері надрокористування. Також традиційною для нас залишається практика супроводження інвестиційних та комерційних спорів, що розглядаються в міжнародних арбітражах.

Особливу актуальність для наших клієнтів-компаній реального сектору економіки останнім часом має забезпечення дотримання вимог екологічного законодавства та нормативного регулювання у сфері надрокористування. Вагоме значення для оптимізації процесів видобутку та виробництва у компаніях важкої промисловості має забезпечення відповідності їх дозвільної документації та внутрішніх процедур вимогам величезної кількості регуляторних норм і специфічних правил діяльності компаній.

Для того щоб забезпечити відповідність компанії вимогам галузевого законодавства, юридичним радникам недостатньо просто володіти знаннями нормативно-правових актів у відповідних сферах законодавства (зокрема, знанням порядку отримання того чи іншого дозвільного документа). Для якісного вирішення завдань клієнта, враховуючи довгострокову перспективу його бізнеспроцесів, від юридичних консультантів вимагається наявність високої компетенції в суміжних та навіть «неюридичних» питаннях (технічних, геологічних тощо).

Як свідчить наш досвід, серед особливостей M&A-транзакцій, які спостерігаються протягом останніх років, варто відзначити їх «стресові» умови, пов'язані з тим, що окремі гравці на ринку (з огляду на політичні та економічні ризики в країні) приймають рішення вивести раніше зроблені інвестиції та реалізувати свої активи. Водночас інші компанії, навпаки, планують використати не найкращу економічну ситуацію для подальшого власного розвитку та зміцнити свої позиції шляхом вигідних придбань. За таких умов юридичним радникам важливо проявляти гнучкість, розуміти та враховувати потреби клієнта, а також всі можливі ризики, зважаючи на загальні фактори (нестабільність законодавства тощо) та виходячи з предмета кожної конкретної запланованої угоди.

Загальною практикою, яка очікувано збережеться в наступному році, незалежно від сфери юридичної практики, можна назвати скорочення витрат бізнесу на послуги зовнішніх юридичних консультантів. Сьогодні максимальне коло поточних питань, які вимагають юридичної підтримки, бізнес намагається вирішувати самостійно силами штатних юристів. Однак очевидним залишається те, що через достатньо складне нормативне регулювання, вагоме значення наявності відповідного досвіду та високопрофесійного підходу до вирішення ключових завдань, які постають перед бізнесом, без фахової юридичної підтримки зовнішніх консультантів неможливо обійтися.

Водночас зростають вимоги до юридичних радників. Зокрема, вимагається комплексний підхід до вирішення проблем клієнта, спеціалізація та глибоке розуміння його потреб, а також можливих наслідків, які може спричинити обраний клієнтом шлях вирішення того чи іншого питання. Отже, потребу бізнесу в так званій «універсальності» юридичного радника вже можна назвати загальною тенденцією, яка спостерігатиметься в майбутньому.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати