23 February 2021, 15:58

Студент шукає юрфірму, юрфірма шукає студента

Опубліковано в №4 (734)

Ліга студентів АПУ за підтримки програми USAID «Нове правосуддя» реалізує проєкт, спрямований на ознайомлення студентів­юристів з загальними та спеціальними компетенціями, затвердженими Міністерством освіти і науки у Стандарті вищої освіти. У рамках цього проєкту «ЮГ» спілкується зі студентами та роботодавцями про їх бачення необхідних навичок молодих юристів. Сьогодні ми дізнавались, якого молодого юриста хоче бачити роботодавець, та в якій компанії хоче працювати студент


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!



Мар'ян Мартинюк  Мар'ян Мартинюк, старший партнер адвокатського об'єднання MORIS

Декілька років тому ми в MORIS зробили ставку на молодих фахівців з невеликим досвідом роботи або взагалі без досвіду. Таке рішення здавалось тоді досить ризикованим і сміливим, та вже сьогодні можна впевнено сказати, що ризик був виправданий. Молоді колеги принесли багато драйву в команду, доповнили досвідчених юристів і партнерів та надзвичайно швидко професійно виросли. Цей темп набуття професійних навичок та досвіду — це, мабуть, моє основне спостереження за вчорашніми студентами. Динаміка вражає: декого з них ми бачимо партнерами вже найближчим часом, а їх фаховий рівень визнають як клієнти, так і юридичний ринок. Про це яскраво свідчать постійні спроби конкурентів переманити таких фахівців.

Нещодавно одна моя дуже досвідчена колега, яка практикує за кордоном, поділилась зі мною резюме двох студентів останніх курсів провідного ВНЗ України. Разом з резюме вона написала про них декілька слів: «Дуже толкові, мотивовані, з чудовою англійською, мають хороший досвід в moot court». Сподіваюсь, мені вдасться поспілкуватись з обома і, можливо, вони стануть частиною нашої динамічної команди.

Спробую виокремити декілька основних навичок, знань та рис, які, на мій погляд, об'єднують талановитих молодих фахівців, з якими мені вже довелось попрацювати та яких я хотів би бачити в команді MORIS. Спеціально не розділяю на категорії на кшталт «знання, soft skills, досвід», а пишу все, що, як правило, прослідковується у їх резюме та у відгуках тих, з ким вони вже перетинались на початку свого професійного шляху.

1. Активність: постійний пошук можливостей, нового досвіду, нових знайомств. Сюди ж віднесу участь у різних активностях на базі університету чи поза ним, стажування та практики, участь у різноманітних спільнотах та навіть політичну чи самоврядну активність.

2. Хороша теоретична база: не потребує доповнень. Нерозуміння ключових принципів та базової теорії закриває шлях у консалтинг.

3. Бажання та вміння вчитися: логічне продовження попереднього пункту. Старші колеги охоче діляться досвідом та знаннями з молодими, а командна робота значно пришвидшує навчання.

4. Вміння швидко орієнтуватись у великому масиві інформації: цікава навичка, яка часто недостатньо розвинута у студентів. Маю на увазі не лише якісний і швидкий пошук інформації в інтернеті, а й уміння «розібрати» справу чи ситуацію, сформувати хронологію подій чи так званий helicopter view або ж загальну картину справи тощо.

5. Інтерес: коли людина читає чи аналізує щось не тільки тому, що завтра іспит чи дедлайн, а тому, що «цікаво все ж остаточно розібратись у питанні», або «а як це питання вирішене в іншій юрисдикції?»

6. Іноземні мови та «іноземний досвід» — вже не тренд, а практично обов'язкова навичка. При цьому чим краще володіння іноземними мовами та чим значніший досвід навчання, стажування чи співпраці з міжнародними компаніями та в інших юрисдикціях, тим краще.

На мою думку, університет має розвивати зазначені навички, його роль у цьому дуже велика. Для прикладу, коли я поділився згаданими вище резюме зі своєю досить молодою колегою з BD, вона сказала, що вже давно відстежує публічну діяльність цих студентів у якості «наступного покоління на юридичному ринку».

 

Юрій Пукавський Юрій Пукавський, студент IV курсу НУ «Львівська політехніка», заступник голови Ліги студентів АПУ, керівник проєкту «Реформа юридичної освіти»

Кожен студент у певний момент стикається з пошуком першого місця роботи за своєю освітою. В ідеалі, якщо він розумний, має добре розвинені soft-skills та хорошу англійську, питання з вибором роботи може вирішитись саме собою. Десятки компаній будуть не проти взяти такого молодого юриста в свою команду. Проте буває так, що справді хороше перше місце роботи знайти складно.

Компанія, в якій цінуватимуть мене та мій особистий час

Перше, з чого хочеться почати — це відповідне ставлення до мене як молодого юриста. Зрозуміло, що ми можемо не мати досвіду, можемо чогось не знати чи часто робити помилки. Але ми прийшли для того, щоб розвивати компанію та себе, і на мою думку, це має цінуватись. Я хочу, щоб до мене ставились як до людини, яка має свою думку, і давали можливість її виражати. Хочу, щоб мені довіряли і могли покладатись, хочу відчувати підтримку від колективу та керівництва. Насправді такі очевидні речі формують відчуття комфорту та сприятливої для адаптації та розвитку атмосфери.

Не менш важливо те, що я хочу, щоб моя перша робота не перешкоджала усьому іншому життю. Інколи вже трохи заїжджене формулювання work-life balance від молодих людей сприймається, як бажання менше працювати і більше «жити». Проте без особистого розвитку, спілкування з друзями і, врешті-решт, здорового сну та відпочинку людина не може бути ефективною.

Компанія, в якій корпоративна культура, комплаєнс і етика — основа для роботи

Для мене важливим є те, як і з ким працює компанія, яка у неї репутація. Хороша юридична фірма має не просто відповідати загальній політиці комплаєнсу, а працювати чесно, не платити зарплати в конвертах, бути соціально відповідальною та ретельно підбирати клієнтів. Зрозуміло, що цей чинник може бути досить суб'єктивним, проте хоча б базові цінності, правила роботи та етичні стандарти формують певну політику компанії. І коли молодий юрист знаходить перше місце роботи, це важливо для формування його як свідомого юриста.

Компанія, в якій є місце для розвитку та навчання

Зрозуміло, що зазвичай перше місце роботи — це більше про «отримати», ніж «віддати». Молоді юристи приходять з теоретичними знаннями, проте без досвіду, і важливо, щоб компанія давала можливість розвиватись. Це може виявлятися в навчальних програмах, цікавих проєктах і можливості спробувати себе в роботі у різних практиках, якщо є така ініціатива. Не менш важливу роль грає і певна атмосфера на рівні «керівник-молодий юрист». Я як молодий правник хочу, щоб мені давали рецензію на виконані завдання, щоб мені пояснили, в чому полягають мої помилки, а з іншого боку — почули мою думку.

Такий комплексний підхід створить практично ідеальну модель першого місця роботи. І це не залежить від міста чи розміру компанії — важливо, щоб думку молодих юристів враховували.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати