Дослідження було проведено у період з 1 до 25 жовтня 2023 року.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У дослідженні взяли участь 415 молодих фахівців і студентів, серед яких:
- 68% жінок, 32% чоловіків;
- 47% — студенти, які тільки навчаються; 31% — молодь, яка суміщає роботу з навчанням; 22% — молоді дипломовані фахівці, які працюють на умовах повної зайнятості (дипломувалися не пізніше трьох років);
- 36% працюють чи стажуються у національній ЮФ у Києві, 9% — у національній ЮФ у регіоні; 5% — у міжнародній ЮФ; 19% — в державній установі; 12% — в юридичному відділі національної компанії; 9% — в юридичному відділі міжнародної компанії;
- 49% працюють чи стажуються у багатопрофільній ЮФ, 32% — у вузькопрофільних бутиках, 19% — у юрфірмі з однією-двома ключовими практиками.
Головні висновки:
1. Найбільш привабливою кар’єрною перспективою для юридичної молоді залишається кар’єра в юридичному бізнесі (53% респондентів). Суттєво підвищилася привабливість кар’єри у судовій гілці влади (18% порівняно з 12% у довоєнний час) та правоохоронних органах (12% порівняно з 1% у довоєнний час).
Як альтернатива молодих юристів приваблює кар’єрна перспектива внутрішнього юриста або власний бізнес неюридичного спрямування, третім за пріоритетом вибором є державна служба (юрист у державній установі).
2. Відкриттям дослідження 2023 року стало те, що суттєво різняться між собою потреби та вимоги до роботодавців трьох груп респондентів, а саме:
- студентів, які тільки навчаються;
- молоді, яка суміщає роботу з навчанням;
- молодих юристів, які дипломувалися не пізніше трьох років.
На цей факт не впливає приналежність до спільної вікової групи (18–25 років).
3. Загалом по вибірці респондентів головними вимогами до роботодавця є:
- високий рівень винагороди;
- офіційне працевлаштування, «біла» зарплата;
- цікава робота, складність і масштаб проєктів;
- можливість швидкого кар’єрного зростання;
- гнучкий графік роботи, work-life balance.
На відміну від досліджень довоєнного періоду, фактор оплати праці вийшов на перше місце (зріс до 45% із 34% у 2019 році).
На противагу цьому частка фактора цікавої та складної роботи впала до 31% із 44% у 2019 році.
Суттєво посилився фактор офіційного працевлаштування: з 25% та четвертого місця стрибнув до 36% та другого місця серед головних вимог до роботодавця.
4. Серед топфакторів, які утримують кадри та формують лояльність до роботодавця, респонденти зазначили:
- можливість швидкого кар’єрного зростання;
- цікава робота, складність і масштаб проєктів;
- офіційне працевлаштування, «біла» зарплата;
- високий рівень винагороди;
- наявність програм навчання та розвитку персоналу;
- комфортні та безпечні умови праці.
5. Дослідження 2023 року виявило цікавий тренд — респонденти віддають перевагу стажуванню на умовах повної зайнятості. Вони воліють витрачати на роботу більшу частину свого часу або не витрачати його взагалі (навчатися) — 40% та 34% відповідно. Лише 15% брали участь у тимчасовому стажуванні (тривалістю до трьох місяців). Ще менше респондентів працюють неповний робочий день — 11%. Навіть серед тих, хто суміщає роботу з навчанням, 60% працюють на умовах повної зайнятості.
6. Традиційно студенти позитивно ставляться до майже всіх брендів на ринку (65% зазначають, що немає фірми на ринку, в якій вони НЕ бажали б працювати). Картина суттєво змінюється з досвідом — серед тих, хто працює на умовах повної зайнятості, таких лише 20%.
Як показує аналіз ринку загалом, негативний індекс привабливості (кількість охочих працювати у фірмі мінус кількість неохочих працювати у цій самій фірмі) мають майже 50% брендів. До цього індексу зазвичай додають токсичність бренду через російський слід у діяльності фірми чи корупційні скандали навколо бренду.
7. Респонденти дослідження 2023 року виявили значно нижчу обізнаність щодо персональних брендів менторів на ринку порівняно з попередніми дослідженнями. Це наслідок того, що фактор безпосередньої роботи з ментором перестав бути одним із ключових.