Правову та урядову реформи, а також оглядовий звіт «Правова реформа в Україні: стратегічні пріоритети», підготований в рамках pro bono ініціатив провідними українськими та міжнародними юридичними фірмами «Астерс», «Авеллум Партнерс», Clifford Chance, CMS Cameron McKenna, Dentons, DLA Piper Ukraine, «КМ Партнери», RULG-Ukrainian Legal Group, Squire Patton Boggs, «Волков і Партнери», обговорили 15 жовтня ц. р. на конференції у Київській школі економіки.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Як відзначила у вступному слові до звіту президент RULG-Ukrainian Legal Group Ірина Паліашвілі, цей документ підготувала бізнес-рада США-Україна. Він є добровільним внеском членів комітету з питань права цієї бізнес-ради. Це лише узагальнена стратегічна схема, яка містить певні приклади і пропозиції, а не пропорція щодо всеохоплюючого проекту нової системи.
Відзначимо, що у звіті відображено напрацьовані пропозиції щодо докорінної правової реформи та правової реформи в основних галузях.
Як заявив заступник голови адміністрації президента України Дмитро ШИМКІВ, в Україні наразі планується проведення ряду реформ, серед яких передбачається дерегуляція бізнесу. На його думку, це дуже позитивний момент, однак необхідно розуміти, що всі реформи, які запроваджуються в державі, повинні відповідати «Стратегії 2020». До речі, остання, за словами заступника голови АПУ, на сьогодні активно дискутується публічно, і таким чином адміністрація Президента отримує зворотній зв’язок.
Д. Шимків заявив, що очікує пропозицій щодо проведення реформ в Україні в т.ч. від представників бізнес-ради США-Україна. На думку держчиновника, заслуговує поваги той факт, що юристи, які отримують величезні гонорари за свою роботу, готові безкоштовно витрачати свій час на такі pro bono ініціативи, як оглядовий звіт «Правова реформа в Україні: стратегічні пріоритети».
В той же час, І. Паліашвілі заявила, що дійсно на сьогодні юридичні фірми готові робити важливу роботу безкоштовно – лише б вона йшла на користь державі. За її словами, бізнесу наразі потрібне більш зрозуміле регулювання з боку держави в умовах, коли зменшилась навіть територія його роботи у зв’язку з анексією Криму та подіями у Луганській та Донецькій областях.
Радник ЮФ «Астерс» Ярослав Петров звернув увагу на те, що якщо подивитись на топ-10 реформ, запланованих у країні, то судова реформа знаходиться на другому місці. Ці реформи заявлено, але на сьогодні ще ніхто не знає, якими вони будуть. У цьому контексті оглядовий звіт «Правова реформа в Україні: стратегічні пріоритети» може бути використаний як корисний інструмент при підготовці реформ в Україні.
Пан Петров звернув увагу на те, що сьогодні вже є певні пропозиції щодо реформування. Зокрема, в рамках судової реформи комерційні спори хочуть передати під юрисдикцію загальних судів, а господарські суди в Україні ліквідувати. Радник «Астерс» вважає, що, наприклад, аргументи, що господарські суди є корумпованими, чи що вони розглядають лише 3% спорів, які розглядаються в українських судах взагалі, не доводять, що ситуація з довірою до судової системи зміниться після ліквідації господарських судів. Він відзначив, що ліквідація госпсудів призведе до додаткових витрат з бюджету, а судді загальних судів стануть ще більше завантаженими, тому цього робити не потрібно.