Юридичну практику я починала в далекому 1987 р. у якості адвоката Київської обласної колегії адвокатів. Дуже вдячна цьому досвіду і вважаю, що всі адвокати повинні пройти це випробування: годинні очікування суддів з нарадчої кімнати, нескінченні допити в СІЗО, «бійки» в судових засіданнях і багато іншого, чого позбавлена рафінована зараз бізнес-практика.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У 1993 р. я очолила юридичний департамент великий торгової компанії. На наших очах формувалося практично все законодавство, яке до недавнього часу регулювало валютні операції, банківський сектор, правила зовнішньоекономічної діяльності. Цей період був ознаменований бурхливою роботою в питаннях міжнародної торгівлі і приватизації. Компанії вкладали величезні капітали в нарощування присутності в Україні, скуповувалися виробничі і торгові приміщення, будувалися мережі. Відповідно, і моя практика розвивалася в цих площинах.
У 1994 р. прийшло розуміння, що хочеться виходити за межі корпоративної практики, розширювати коло клієнтів і приймати самостійні рішення, а не реалізувати плани дирекції. Так з'явилося адвокатське бюро Ольги Дмитрієвої. Спочатку це був невеликий офіс на Печерську, кілька людей, які прийшли зі мною з юридичного відділу комерційної компанії. Ті роки були дуже активними, бізнес розвивався шаленими темпами, ми не встигали реєструвати нові компанії, йшли мільйонні інвестиції. Пам'ятаю першу «п'ятирічку», як в тумані, тому що практично щодня йшла з роботи вночі.
До 1999 р. колектив збільшився, ми переїхали у новий офіс, де і зараз знаходимося, компанія трансформувалася у ТОВ «Дмитрієва та партнери». Після 2000 р. почався розвиток напряму, пов'язаного з нерухомістю. У компанії з'явилися департаменти нерухомості та оцінки. Обслуговування інвестицій було одним з пріоритетних напрямків до 2008–2009 рр., до світової кризи.
У 2003 р. почав розвиватися напрям бухгалтерського аутсорсингу. Мене завжди цікавили фінанси, я отримала другу вищу фінансову освіту для того, щоб глибше розуміти економічні та податкові процеси. Щиро вважаю, що юридична професія є дуже широкою, тож потрібно визначатися зі спеціалізацією і заглиблюватися саме в певні сфери права, здобувати додаткову освіту в суміжних сферах. Тільки за таких умов можна якісно володіти професією.
У цей же період у нас розвивається податкова практика — два десятиліття вона була лідером юридичного ринку поряд з кримінальною практикою. І звичайно, весь цей час визначальними в нашій компанії були практики корпоративного права, інвестицій, міжнародного арбітражу, супровід зовнішньоекономічної діяльності, господарське право. Іноді, розповідаючи клієнтам про нашу компанію, я жартую, що ми обслуговуємо бізнес від народження до смерті.
За кожним бізнесом стоїть конкретна людина, тому, звичайно, ми супроводжуємо своїх клієнтів і в питаннях сімейного права, структурування особистих активів. Багатьох клієнтів ми ведемо ще з тих далеких 90-х, тому зараз актуальними стали і питання спадкування.
На жаль, у наших реаліях завжди була затребувана і практика захисту активів: у 90-ті — від бандитів, пізніше — від держави. Це унікальна практика, якої майже немає ніде в Європі, і сподіваюся, що в Україні вона теж з часом помре. У різні часи вона виглядала по-різному. На початку 2000-х був абсолютно курйозний (хоча й сумний) приклад. Приїхав клієнт зі східних регіонів України і попросив узяти на зберігання документи своїх компаній, оскільки місцеві боси намагалися віджати у нього бізнес, і він навіть кілька днів провів у підвалах. На наступний день до нас приїхав мікроавтобус і привіз тонну документів агрохолдингу, які ми берегли майже рік. Зараз усе відбувається інакше — всього один запис у реєстрі, і бізнес вже не ваш.
Доводилося займатися і захистом у кримінальному аспекті. Не секрет, що багато українських політичних «мужів» зловживали своїм статусом, щоб розправитися з конкурентами, і використовували інструмент відправки в СІЗО досить часто. На жаль, це теж реалії саме нашого суспільства, які, сподіваюся, вдасться здолати.
Зараз юридичний ринок проходить «м'ясорубку» істотних змін. Перехід в онлайн, трансформація бізнесу, істотні зміни законодавства і судової системи — все змінюється стрімко. Впевнена, що виживуть тільки ті компанії, які зможуть адаптуватися, відсіяти зайві помпезні витрати, стати більш технологічними, мобільними, гнучкими з точки зору цін і ставлення до клієнтів і, головне, будуть працювати дійсно інтелектом, а не обхідними шляхами. Сподіваюся, що наша компанія здолає ці перешкоди, адже ми працюємо з командою, з підходами, з новими продуктами для клієнтів. Ми навчилися працювати дистанційно, і я бачу в цьому багато переваг, хоча в довгостроковій перспективі це несе багато і неприємних факторів — об'єктивно диригувати оркестром на дистанційці складно.
Сподіваюся, що і Україна гідно пройде всі випробування, які стоять на порядку денному, — фінанси, економіка, безпека, вдосконалення законодавства, політична незрілість, відсутність лідерства. Наші діти заслуговують гарної, багатої і комфортної, безпечної країни, і для цього їм потрібно жити тут, у цій країні, і намагатися зробити свій внесок у її розвиток.
З Днем Незалежності!