27 June 2017, 5:55

10 років незалежної юридичної практики в Україні,

або Чи є секрет успішного юридичного бізнесу?

Опубліковано в №26 (576)

Віталій Пацюк
Віталій Пацюк «КПД Консалтинг, ЮК» партнер, керівник практики корпоративного права і M&A

Останнім часом дуже часто чую від колег, співробітників і просто друзів запитання: «У чому секрет? Що необхідно для започаткування успішної, стабільної і незалежної юридичної фірми та/або практики?» З одного боку, це питання просте – просто треба любити свою професію, цінувати клієнтів і постійно змінюватися відповідно до вимог ринку. З іншого – часом і сам дивуєшся, як фірма, створена виключно завдяки ентузіазму п’ятьох друзів, змогла протягом 10 років зберегти відданість етичним нормам професії, не захопитися гонитвою за прибутком, не влізти у жодні корупційні, «сірі» або компрометуючі схеми.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З самого початку компанія створювалася не для того, щоб «вирішувати питання», а для того, щоб надавати клієнтам ефективні правові шляхи виходу із складних бізнес-ситуацій. KPD Consulting сьогодні залишається незалежною, прозорою, повносервісною українською компанією, що регулярно залучається українським і іноземним бізнесом до проектів як в Україні, так і за її межами.

«Одних нема, а ті далеко…»

Якщо озирнутися на 10 років назад, стає зрозуміло, як багато змінилося в Україні в цілому і в юридичній сфері зокрема. Сьогоднішній ландшафт юридичного бізнесу зовсім інший, ніж той, що був у 2007-му, як за послугами, так і за складом учасників. Багато міжнародних юридичних фірм просто закрили свої офіси в Україні. Серед українських фірм хтось постраждав від spin-off і втратив досить відчутну частину команди і ринку, хтось захопився колекторським бізнесом, а хтось – державною службою, і при цьому не зміг розділити інтереси держави і власні економічні інтереси, сконцентровані у фірмі, постраждав від корупційного скандалу і в результаті втратив і ім’я, і позиції на ринку.

Команда молодості нашої

Коли ми створювали KPD Consulting, за великим рахунком, ані в мене, ані в інших партнерів-засновників не було значного досвіду незалежної практики або ведення власного юридичного бізнесу, але був безмежний ентузіазм і деякий багаж знань і досвіду. В якості in-house юриста мені пощастило супроводжувати значні проекти щодо таких промислових гігантів України, як АТ «Турбоатом», АТ «Харківський тракторний завод», АТ «Черкаський азот», АТ «Росава», великих бізнес-центрів і девелоперських проектів. Довелося супроводжувати підготовку до IPO, продаж і купівлю підприємств, важкі судові процеси з міноритарними акціонерами, готувати акціонерні договори. Тож цілком природно, що моєю стала саме практика корпоративного права і M&A.

Як годиться для ентузіастів, на першому етапі будь-які питання вирішували спільними зусиллями. Тим більше, що перші досягнення надихали і спонукали до нових звершень. Перші успішні проекти, перші прибутки, перше потрапляння до міжнародних рейтингів Legal 500 і Chambers, перший успішно проведений семінар з due diligence, перші запрошення записати коментар для телебачення… Усе це чарівним способом давало потужну енергію працювати і робити ще більше.

Хоча 2007 і перша половина 2008 р. були досить легкими і щедрими для KPD Consulting (проекти сипалися самі, і навіть була можливість спокійно обирати найцікавіші), майже відразу стало зрозуміло, що лише експертності у своїй галузі для успішного ведення бізнесу мало. Треба налагоджувати управління фінансами, маркетингом, клієнтською роботою. Причому всі ці питання треба розглядати ще й через призму того, що фірма жодного разу не була залежна від «якірного» клієнта або головного офісу за кордоном і не могла розраховувати на фінансову або будь-яку іншу підтримку. Крім того, компанія була заснована на рівних усіма партнерами і не мала «керівного» впливу жодного з них. Прийняття будь-яких рішень вимагало досягнення консенсусу і врахування думки усіх. На перший погляд може здатися, що це заважає бізнесу, але сьогодні зрозуміло, що саме така побудова вберегла її від різких рухів і стала запорукою досить тривалого поступового розвитку.

«Хто не працює, той їсть. Вчись, студенте»

З часом різні питання життєдіяльності фірми відійшли до того чи іншого партнера. Один більше зайнявся маркетингом фірми, її просуванням, клієнтською роботою, інший сайтом. Мені серед іншого дісталися питання управлінського обліку, системи мотивації і розподілу прибутку. Фірма ставала більшою, практики росли нерівномірно, і солідарна система розподілу, що була прийнятна для ентузіастів, за якою все, що зароблено, ділилося порівну незалежно від вкладу, переставала відповідати вимогам фірми і її засновників. Більш гостро це питання постало наприкінці 2008 р., з початком першої економічної кризи в історії KPD Consulting.

Можна було кинутися у іншу крайність і перейти до системи «з’їж те, що вполював» (Eat What You Kill), але за відсутності будь-якої підтримки з боку материнської компанії або «якірного» клієнта така система стала б небезпечною для самого існування фірми. У компанії з самого початку було 5 практик: нерухомість, банки і фінанси, вирішення спорів, посадові злочини і моя – корпоративного права і M&A. В залежності від періоду, та чи інша практика не завжди могла «вполювати» достатньо для свого існування і розвитку. Залишення таких практик наодинці з їх проблемами неминуче призвело б до конкуренції між ними за клієнтів і проекти, внутрішніх конфліктів, виходу партнерів і кінця щонайменше повносервісності.

Незалежно від того, що було у моді в юридичному бізнесі у той чи інший час – спеціалізація і бутиковість, відкриття закордонних офісів, перехід у суміжні колекторські послуги, інформатизація послуг і створення ботів – ми ніколи не копіювали інших і завжди обирали свій власний шлях. Так і з системою мотивації і розподілу прибутку: компанія прийняла змішану систему, за якою виплачується заробітна плата усім практикам, дивіденди усім засновникам, але окрема частина прибутку розподіляється між практиками в залежності від їх результатів. Крім того, частина прибутку розподіляється в залежності від результатів клієнтської роботи. Така система і на сьогодні здається мені найбільш зваженою з точки зору роботи на результат у практиках, спонукання до залучення клієнтів, але надає необхідну підтримки і впевненість кожній практиці у часи турбулентності.

«Зліва дебіт, справа кредит»

Окремо під запропоновану систему розподілу прибутку довелося налагодити систему управлінського обліку. В цьому питанні ми також пішли своїм власним шляхом, і як показує практика застосування санкцій, цей шлях був цілком виправданий. Ми не стали використовувати популярну для цих цілей 1С, а вирішили створити незалежну програму. Мені довелося витратити чимало часу і зусиль з нашими друзями-програмістами, але в результаті ми отримали систему, що повністю відповідає нашим вимогам по консолідації результатів практик і клієнтської роботи, обліку фінансів, інформативності, прозорості і доступності для партнерів у будь-який час і у будь-якому місці світу.

Ми завжди раді новим членам команди

Не можна сказати, що KPD Consulting не змінювалася з моменту започаткування. На сьогодні вона виросла у 6 разів – з 5 до 30 осіб, збільшила кількість практик до 9, присутня за кордоном, і є, перш за все, ефективним майданчиком для ініціатив тих, хто хоче розпочати і розвивати свою практику як в Україні, так і за кордоном. На жаль, ніхто не зможе дати універсальну пораду, як започаткувати і привести до успіху власний юридичний бізнес – кожен має обрати свій шлях і наполегливо його долати. Для KPD Consulting головні орієнтири на цьому шляху – незалежніть, повносервісність, прозорість і внутрішня підтримка партнерів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати