У Києві проходить засідання Ради адвокатів України, до порядку денного якого було внесено питання про скликання та проведення з’їзду адвокатів у 2019 р., оперативні питання ведення ЄРАУ та діяльності НААУ. Також блок питань порядку денного був присвячений стану надання безоплатної правової допомоги у Харківській, Донецькій та Волинській областях.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, рішенням РАУ З'їзд адвокатів України відбудеться 15-16 лютого 2019 року. За словами Голови РАУ Лідії Ізовітової, за законами «Про Вищу раду правосуддя» та «Про судоустрій і статус суддів» повноваження призначених осіб до ВРП і ВККС вже завершуються у 2019 р. «Наприклад, у членів ВРП повноваження завершуються 30 квітня 2019 р., а члена ВККС - 3 червня 2019 р. Що стосується члена Вищої кваліфікаційної комісії прокурорів, то у нього повноваження ще не завершилися», - повідомила пані Ізовітова.
Початок роботи З'їзду визначено об 11:00 (реєстрація на захід - о 10:00). Водночас місце проведення З'їзду поки що не було визначено. «Як тільки ми укладемо договір оренди, то технічними засобами проголосуємо про місце проведення З'їзду - до 31 грудня 2018 р.», - розповіла Голова РАУ.
Також на засіданні РАУ було визначено квоту представництва делегатів на З'їзд адвокатів України. Так, квота становить: один делегат від 250 адвокатів, що внесені до ЄРАУ на сьогодні, але не менше п’яти делегатів від кожного регіону. Водночас квота на обрання резервних делегатів - не менше трьох від регіону.
Крім цього, Голова РАУ зазначила про те, що НААУ, РАУ своїми зверненнями вживають всіх можливих заходів для того, щоб законопроект №9055 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» був відхилений. «У даному законопроекті неможливо точково змінити окремі статті, оскільки концептуально у ньому закладені такі механізми, які не можуть змінити логіку самого законопроекту», - розповіла Лідія Ізовітова.
Також Голова РАУ висловилася щодо рішення ЄСПЛ назавжди позбавити українського адвоката Наталію Целовальніченко можливості представляти інтереси заявників у Страсбурзі. Суд прийняв таке рішення через те, що адвокат надавала неправдиву інформацію та зловживала правом на звернення до ЄСПЛ. «Якщо адвокат діяла саме так, у нас є дисциплінарні органи, які мають розглянути це питання стосовно саме адвоката. Щодо ж загрози викликів для адвокатури, то це ми маємо дати оцінку самі - до того, як ми отримаємо від урядового уповноваженого України у справах ЄСПЛ якогось листа», - зазначила пані Ізовітова.
У свою чергу заступник Голови РАУ Олексій Кухар звернув увагу на те, що існують адвокати, які ще не сплатили внески цього року. «Я думаю, що в наступному році ми маємо виробити певну політику, як це змінити. Наприклад, ми дійшли до того, що особливо від цього страждає НААУ, оскільки на сьогодні у нас нема достатніх коштів для фінансування нашої діяльності», - розповів він, зазначивши, що в Україні наразі працюють 45 300 адвокатів (у 2017 р. - 39 000).
Крім цього, пан Кухар розповів про результати роботи робочої групи з удосконалення процедури отримання ордеру на надання правової (правничої) допомоги і витягу з ЄРАУ через особистий кабінет адвоката на офіційному веб-сайті НААУ. «Робота в цьому напрямку триває - на сьогоднішній день команда програмістів приступила до реалізації технічного завдання. На жаль, це недешеве задоволення (близько 500 тис. грн; строк виконання - 3-4 місяці)», - вказав він.
За словами заступника Голови РАУ, суть полягає у тому, що кожен адвокат, який має особистий кабінет, зможе генерувати там стільки ордерів, скільки захоче: «Кожен генерований ордер буде мати унікальний штрих-код, номер тощо. Також передбачено, що не буде ніякого доступу в органів адвокатського самоврядування до конфіденційної інформації «адвокат-клієнт». Також йде відміна печатки, оскільки буде присутня повна ідентифікація ордеру - штрих-код, не можна буде його скопіювати багато разів тощо, тобто нічого підробити не можна. Наше завдання стоїть в тому, щоби спростити життя адвокатам, зробити більш зручною їх роботу. По суті адвокат зможе згенерувати ордер та одразу його змінити або знищити, а в самій системі будуть згереновані тільки «чисті» бланки. Що найголовніше - для адвоката все це буде безкоштовним».
Крім цього, пан Кухар зазначив, що, можливо, в подальшому розглядатиметься питання, чи повинен адвокат вести для себе реєстр використаних ордерів. На його думку, це є зайвим, проте у майбутньому це може бути обговорено.