07 листопада 2018, 17:33

За лаштунками V Всеукраїнської конференції з кримінального права та процесу

Про що розмірковують учасники

Опубліковано в №45 (647)

Ірина Басенко
Ірина Басенко PR-координатор Асоціації правників України

Недостовірне декларування, кіберзлочини, злочини у сфері інтелектуальної власності – це порівняно нові типи правопорушень для кримінальної юстиції. Тож у межах інформаційної підтримки V Всеукраїнської Конференції з кримінального права та процесу Асоціації правників України «ЮГ» поцікавилася думками учасників про їхні очікування від заходу, про практичні аспекти захисту в кримінальних провадженнях, а також про багато іншого.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Микита Нуралін «Конференція з кримінального права та процесу – це консолідація обговорення проблем, практики та подальшого вдосконалення кримінального права й процесу. На цьому заході ви маєте можливість поспілкуватися з колегами без офіціозу. Однак, як для мене, найкраще – це можливість почути та подискутувати щодо практичних нюансів, які допоможуть під час захисту обвинувачених чи потерпілих. Судячи із заявлених тем, таких можливостей буде достатньо», – вважає Микита Нуралін, представник генерального партнера заходу VB PARTNERS.

Нюанси розслідування ІР-злочинів, незаконного збагачення, підкупу службової особи обговорюватимуть за участю адвокатів, суддів та представників правоохоронних органів.

Резонансні справи, які зазнають розголосу, в яких фігурують відомі та часто одіозні особистості – це «порохова діжка» для учасників процесу. Зокрема, найчастіше у таких справах зазнає тиску саме сторона захисту, адже адвокатам дістається найбільш стресова роль – захищати тих, кого суспільство апріорі визнає винним.

Про шляхи протидії такому явищу розповість Віталій Сердюк – старший партнер, керівник практики кримінально-правового департаменту AO AVER LEX, яке є генеральним партнером конференції. Пан Сердюк закликає відвідати конференцію з цілком практичних міркувань.

Віталій Сердюк «Сучасному адвокату з кримінальних справ потрібно на декілька кроків уперед бути готовим до того, що очікується в найближчому майбутньому. Ми прогнозуємо збільшення обсягів антикорупційних проваджень, які будуть вигідні скоріше представникам влади для формування іміджу, а не для притягнення винних. Внаслідок цього збільшиться кількість складних кримінальних проваджень, які вимагатимуть комплексного та системного підходу. Посилиться міжнародна кримінальна практика, оскільки адвокати будуть інтенсивніше комунікувати з Інтерполом, посилати запити в міжнародні правоохоронні органи та залучати міжнародні правозахисні організації. Така активність може призвести до посилення тиску та спроб усунення адвокатів з активною позицією щодо вказаних процесів, що вимагатиме відповідної реакції від адвокатів. Саме на Конференції ми будемо обговорювати можливі сценарії дій адвокатів у подібних ситуаціях. Тому варто відвідати захід та одними з перших дізнатися всю актуальну інформацію!», – говорить Віталій Сердюк.

Стресові чинники в роботі адвокатів часто спричиняють професійне вигорання, тож психологічна реабілітація адвокатів – це дуже важливий момент, яким не можна нехтувати. Організатори Конференції не залишили це питання поза увагою і запланували майстер-клас з реабілітації від коуч-консультанта Анни Метельської.

Нові процесуальні можливості, експертизи, застосування запобіжних заходів будуть обговорювати за участю представників суду, адвокатів та судових експертів. Про правові позиції Великої Палати Верховного Суду в кримінальних провадженнях розповість суддя Великої палати Олександра Яновська. Вона звертає увагу на те, що не всі рішення Європейського суду з прав людини насправді можуть вилитися в реальний перегляд вже винесених судових рішень. Цьому передує низка умов.

Олександра Яновська «До Великої Палати Верховного Суду надійшло понад 50 справ, скарг та заяв. До розгляду було прийнято більше ніж 30 проваджень. У 78% прийнятих до розгляду проваджень було постановлено остаточне рішення. Одна з категорій справ, які надходять на розгляд ВП ВС – у зв'язку з прийняттям рішення Європейським судом з прав людини, який встановив певні порушення. Коли ЄСПЛ ухвалює таке рішення, заявник (часто це засуджена людина, яка відбуває тривалий термін ув'язнення) отримує його і думає, що це автоматично тягне за собою перегляд судових рішень, прийнятих щодо нього національними судами.

Як відомо, способом виконання рішення ЄСПЛ є система вжиття заходів загального та індивідуального характеру. Що стосується такого заходу індивідуального характеру як скасування судових рішень та їх перегляд, то його можна застосовувати лише за певних умов. Необхідно звернути увагу на рекомендацію Комітету Міністрів Ради Європи, яка була прийнята у 2000 р. Вона присвячена питанням виконання рішень ЄСПЛ, зокрема тому питанню, коли суд може застосовувати такий захід індивідуального характеру як перегляд судових рішень (наприклад, у разі порушення ст. 6 «Право на справедливий суд» Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Важливо зважати на ці рекомендації, адже часто захисники, звертаючись до ВП ВС про перегляд судового рішення, коли немає реальних підстав для перегляду, дають людям безпідставні надії.

Окрім того, ВП ВС були сформульовані такі важливі та актуальні для юридичної спільноти правові позиції, які стосуються застосування так званого «Закону Савченко», а також щодо можливості оскарження в апеляційному порядку тих ухвал слідчих суддів, право на оскарження яких не передбачається в Кримінальному процесуальному кодексі», – наголошує Олександра Яновська.

Останні тенденції у кримінальному процесі вказують на низку нюансів. Зокрема, партнер Ario Law Firm, адвокат Євген Грушовець навчить, що робити адвокату, коли сторони процесу відверто зловживають кваліфікацією.

Євген Грушовець «Дуже часто процес змагальності у кримінальних провадженнях перетворюється на гру в одні ворота. Тенденції останнього часу лише підтверджують тезу, що сторона обвинувачення, використовуючи адміністративний ресурс, дуже часто грубо зловживає своїми правами та у процесі розслідування злочину вчиняє чимало правопорушень. Найпоширенішим та ефективним інструментом для зловживання є кваліфікація злочину. В одних випадках така кваліфікація є занадто суворою і вже навіть на ранніх стадіях дає підстави говорити про її неправомірність, а в інших – занадто м’якою, що надає можливість звести нанівець всю процедуру розслідування.

Найгіршим у цьому випадку є те, що це дуже негативно впливає на інтереси сторони захисту та на долю людини. Тому знаючи про актуальність проблеми, будемо говорити про те, чому це відбувається, а також як з цим можна боротися», – розповів про тему своєї доповіді Євген Грушовець.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати