13 жовтня 2015, 15:15

Юридична синергія заради процвітання

Опубліковано в №41 (487)

12139930_881415051936804_8858631815968401568_o


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наймасштабніший захід року у сфері судочинства – IV Судовий форум Асоціації правників України відбувся 1-2 жовтня 2015 р. в Києві. «Той факт, що ми продовжуємо зустрічатись, обговорювати наявні проблеми, рухаємося в напрямку їх вирішення, говорить про те, що ми не зупинимось на своєму шляху, шляху до реформ», – підкреслив президент АПУ Денис Бугай на відкритті форуму. Також він зазначив: «Мене, як Президента АПУ, безумовно, тішить така висока активність учасників, високе представництво гостей, велика кількість сесій, що дає змогу говорити про результативність дискусій та їх напруження. Це свідчить про те, що ми взяли правильний вектор руху».

Програмний координатор форуму, голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер LCF Анна Огренчук озвучила ключову мету заходу: «Захід проходить під назвою «Юридична синергія заради процвітання», і це означає, що ми, насамперед, націлені на об’єднання, адже лише спільними зусиллями можна досягти мети у побудові ефективного правосуддя та системи судочинства».

Керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліюс Валанчюс також відмітив важливість прийняття Стратегії реформування судоустрою на 2015-2020 рр. та підтвердив готовність Європейського Союзу допомагати з її імплементацією. «Україна має візію щодо реформування системи. Але без спільної праці найвищих політичних кіл буде дуже важко зробити суттєві кроки у цьому напрямку», ‒ зазначив пан Валанчюс.

У той же час, Олексій Резніков, заступник міського голови, секретар Київської міськради, віце-президент АПУ підкреслив, що головною проблемою судової системи є недовіра людей: «Зневіра людей у владі, правоохоронних органах, митниці, судах вже досягла критичної межі. Добре, що завдяки волонтерам та певним діям влади ми поступово відновлюємо довіру до армії та маємо високу підтримку новоствореної поліції. І наша з вами головна мета – відновити довіру до суду».

Значне представництво суддів на форумі забезпечило надзвичайно фахову дискусію з питання реформи судової системи. У своєму виступі Олексій Філатов, заступник глави Адміністрації Президента України та Голови Ради з питань судової реформи при Президентові України, секретар Конституційної комісії, розповів про кроки, що вже зроблені, на шляху до реформування сфери правосуддя. «Реформа судочинства – одне з найважливіших питань, що привертають увагу суспільства через проблеми, присутні у цій сфері. Рада з питань судової реформи при Президентові України, за участі вітчизняних та міжнародних експертів, розробила Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 рр. Буде зроблено дуже суттєві кроки, спрямовані на якісні зміни у сфері правосуддя», ‒ зазначив О. Філатов.

У той же час голова Вищого господарського суду України Богдан Львов зазначив, що для якісного проведення судової реформи необхідно підвищувати загальний рівень юридичної освіти в країні, посилювати професійний відбір суддів та контроль сумлінності їхньої поведінки. У контексті підвищення довіри до судової влади очільник ВГСУ зауважив, що на жаль, основним критерієм низького рівня довіри є значна частина соціологічних опитувань, результати яких не відображають реального стану речей у судовій системі, оскільки переважна більшість респондентів ніколи не були учасниками судового процесу, їхню думку формують ЗМІ та заяви окремих політиків. Відтак, питання щодо об'єктивності подібних опитувань залишається відкритим. 

На переконання Б. Львова, у разі виявлення фактів щодо неправомірних дій судді слід звертатися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції. Голова ВГСУ також наголосив, що для проведення реформ,насамперед, має бути професійний підхід, належне фінансове забезпечення і відсутність політичного тиску на суди та суддів. На його думку, зміни до Конституції України в частині правосуддя, запропоновані Конституційною комісією, не вплинуть на якість відправлення правосуддя і на рівень прийнятих рішень. Натомість, популістські ініціативи представників окремих громадських організацій щодо звільнення всіх суддів можуть нанести непоправної шкоди економіці всієї країни. 

«Немає такої можливості, щоб усе наше життя зробити ідеальним, шляхом прийняття найкращого закону. У нас існує проблема в сумлінності його виконання», – підкреслив Б. Львов.

Окремо Голова ВГСУ зупинився на важливості налагодження взаємодії вищих спеціалізованих судів у забезпеченні єдності судової практики, зокрема, щодо вирішення спірних питань розмежування юрисдикцій. «Потрібно розробити такий механізм, який би не порушував принципу незалежності суддів у прийнятті рішень. Водночас, вищий суд має забезпечувати єдині правові позиції. Повинна існувати правова визначеність, і вона має бути забезпечена, в першу чергу, саме вищими судами, які очолюють відповідні юрисдикції», – резюмував Б. Львов.

Зі спеціальною доповіддю щодо впливу судової системи на суспільство, державу та інвестиційний клімат у країні виступив суддя Апеляційного суду Амстердаму у відставці Берт Маан (Нідерланди). За його словами, ефективна судова система повинна забезпечувати реальний захист права приватної власності, що є важливим для суспільства та держави.

Голова Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько зауважив, що відновлення довіри до суду – це спільна робота усіх правників – і суддів, і представників адвокатури, прокурорів, слідчих, яка потребує системних заходів та зваженого підходу. Водночас, за словами голови ВССУ, існують незалежні від судової системи чинники, які мають негативний вплив на рівень довіри громадян до судів. Насамперед, це пов’язано з недофінансуванням судової системи, що спричиняє неналежне забезпечення потреб людей, відсутність комфортних умов їх перебування у суді. Існує безпосередній зв’язок між рівнем задоволеності громадян умовами перебування в суді та оцінкою, яку вони дають незалежності, неупередженості суду та справедливості судового розгляду. Про це, зокрема, свідчать і результати опитування, проведеного у п’яти судах загальної юрисдикції незалежною громадською організацією за сприяння Проекту USAID «Справедливе правосуддя». Так, згідно з зазначеним опитуванням, проведеним в Апеляційному суді Чернігівської області, 69,3% користувачів судових послуг позитивно оцінили якість роботи цього суду. Серед проблемних моментів відвідувачі інших судів визначили некомфортні умови перебування, відсутність місць загального користування тощо. Вирішення цих питань, на жаль, залежить не лише від судів, – наголосив Борис Гулько.

Крім того, за його словами, одним із негативних чинників формування громадської довіри є низький рівень правової культури населення. Тому на цей аспект, переконаний Голова ВССУ, слід звернути особливу увагу.

У процесі роботи секції «Приватноправові спори: судові рефлексії при спадаючому ринку» виступила суддя, секретар пленуму ВГСУ Лариса Рогач. Вона зупинилася на актуальних питаннях вдосконалення господарського процесу, зокрема, щодо оновлення та необхідних змін до ГПК України. За словами секретаря пленуму ВГСУ, важливим є той факт, що в новому проекті ГПК України враховано зміни, запропоновані суддями господарських судів, а саме, закріплено необхідність існування господарських судів як окремої системи, що покликана забезпечити ефективність економіки, покращення бізнес-клімату, інвестиційну привабливість для вітчизняних та іноземних інвесторів. 

Крім того, на переконання Л. Рогач, запропоновані зміни заздалегідь мають унеможливити зловживання під час розгляду справи, саме через визначеність правового регулювання кожної процесуальної дії, уникаючи зайвої заформалізованості. Уцьому контексті важливим є усвідомлення усіма суб'єктами процесу необхідності добросовісної поведінки і того, що процесуальні норми слід використовувати саме для вирішення спору у розумний строк, з наданням сторонам можливостей для реалізації своїх законних прав.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати