05 травня 2015, 14:31

Як оцінити роботу судді?

Опубліковано в №18(464)

IMG_6677


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


24 квітня цього року в Києві проходи міжнародний семінар «Оцінювання професійної діяльності суддів», який проводила Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі – ВККС) за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» у співпраці з Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ й проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

Захід організовано у зв’язку з законодавчими змінами до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими запроваджується кваліфікаційне оцінювання суддів. ВККСУ уповноважена на проведення такого оцінювання за погодженою з Радою суддів України процедурою і визначеними законом критеріями.

Як зазначив під час відкриття семінару Голова Комісії Сергій Козьяков, представники донорських організацій допоможуть ВККСУ у розробленні критеріїв кваліфікаційного оцінювання відповідно до міжнародних стандартів. «Завдання комісії – здійснити оцінювання так, щоб не принизити суддів, щоб наші рішення були зрозумілі для всіх. Процедура оцінювання буде прозорою і відомою задовго до початку його проведення», – зазначив С. Козьяков.

На думку керівника Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девіда Вона, з прийняттям нової редакції Закону «Про судоустрій і статус суддів» перед Комісією постало завдання запровадження єдиної, прозорої та стандартизованої процедури оцінювання суддів. «У межах продовження плідної співпраці наш проект готовий надати всебічну допомогу у виконанні цього відповідального завдання. Семінар покликаний створити форум для презентації міжнародного досвіду, врахувати помилки інших країн, а також обговорити оптимальні шляхи запровадження системи оцінювання суддів в Україні», – зазначив Д. Вон.

Керівник групи експертів проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліус Валанчус наголосив, що корисно перейняти досвід інших країн, які вже проводили кваліфікаційне оцінювання. «Наше завдання запобігти можливим зловживанням під час процедури оцінювання, а також не дати підстав для майбутнього оскарження в Європейському суді з прав людини», – зазначив В. Валанчус. 

Про принципи кваліфікаційного оцінювання суддів та механізми запровадження оцінювання у контексті повноважень Комісії розповів секретар кваліфікаційної палати ВККСУ Станіслав Щотка. Він зазначив, що в Комісії триває робота над локальними нормативними актами. Вони розробляються з дотриманням усіх рекомендацій від експертів та з урахуванням Висновку КРЄС №17 від 2014 р.

Також С. Щотка повідомив про створення робочої групи з підготовки проекту положення про ведення суддівського досьє. Завдяки співпраці Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Ради суддів України, Національної школи суддів України, національних та міжнародних експертів цей документ уже розроблено та враховано усі зауваження. Саме під час семінару С. Щотка, який є головою робочої групи, підписав положення про порядок ведення суддівського досьє для направлення його на затвердження Радою суддів України.

Водночас Пім Алберс, міжнародний експерт в сфері правосуддя, адміністрування та верховенства права, зазначив, що оцінювання професійної діяльності суддів можна описати як процес оцінювання ефективності професійної діяльності та якості роботи окремого судді.

Часто оцінювання діяльності суддів здійснюють: Вища рада юстиції/Рада судочинства; Міністерство юстиції, Управління судової інспекції/Директорат.

Метою оцінювання професійної діяльності судів є:

  • заохочення самовдосконалення суддів;
  • підвищення якості судочинства;
  • ефективне призначення суддів.

До того ж П. Алберс вважає, що оцінювання професійної діяльності не повинно бути дисциплінарним інструментом покарання судді.

За словами експерта, керівними принципами оцінювання суддівської діяльності є:

  • Прозорість – система оцінювання повинна розроблятися так, щоб всі залучені сторони (судді, комісія з оцінки, респонденти опитувань, громадськість) повністю розуміли процес оцінювання та довіряли йому.  
  • Справедливість – оцінювання повинно бути справедливим за намірами та результатами.
  • Ретельність – оцінювання повинно враховувати всю відповідну інформацію та проводитися з такою частотою аби ці дані були значущими;
  • Спільні очікування –  оцінювання повинно інформувати суддів про їхні сильні та слабкі сторони з професійного погляду і сприяти вдосконаленню професійної діяльності . Одночасно оцінка повинна інформувати громадськість щодо правильного методу оцінювання суддівської діяльності на основі процесо-орієнтованих заходів, а не на основі індивідуальних результатів.  

Усі напрацювання міжнародних та національних експертів використовуватимуться у подальшій діяльності робочої групи Комісії щодо запровадження системи кваліфікаційного оцінювання суддів.       

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати