12 липня 2016, 11:52

Втратив документи в Криму? Назад дороги немає!

Опубліковано в №29-30 (527-528)

Українці, котрі втратили паспорт на території окупованого Криму, абсолютно позбавлені легальних можливостей відновити посвідчення особи. У свою чергу, щасливчики, яким в обхід законодавства все-таки вдається через Керченську протоку потрапити до Генерального консульства України в Ростові-на-Дону, зіштовхуються з поборами та принизливим ставленням. Про це йшла мова під час брифінгу «Проблеми українців, які втратили паспорт в Криму: як покинути окупований півострів?»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, за словами Сергія Антоненко, українця, який втратив паспорт у Криму, виїхати з території півострова у подібних ситуаціях виявляється достатньо важко. Поїздка, яка була запланована усього на 3 дні, розтягнулася майже на цілий місяць, оскільки на 16-й день подорожі у Сергія вкрали усі документи. Чоловік був змушений порушити законодавство України та виїхати через Керченську протоку до консульства України у Ростові-на-Дону. «Представники місцевих правоохоронних органів допомогли відкрити кримінальне провадження у цій справі та видали мені відповідну довідку про те, що я громадянин України, який втратив усі документи, а також довідку про відкриття кримінального провадження. Мені повідомили, що з цією довідкою я спокійно перетну кордон без документів. Однак, коли мене зустріли прикордонники та побачили мою довідку, одразу відвели в сторону та почали знімати відео. Відмову в перетині державного кордону РФ аргументували відповідними пунктами угоди між країнами 2007-2008 рр. про те, що громадянин України може перетнути кордон РФ за наявності закордонного паспорту та ще низки документів. Я отримав письмову відмову, а на словах пояснили, що якби я був хоча б громадянином Білорусі, то вони ще пішли б на зустріч, проте для громадян України вони цього робити не будуть. Таким чином, мені відмовили в перетині та сказали їхати в Ростов-на-Дону, саме там знаходиться найближче консульство України. Так, я виїхав на материкову частину Росії. Прикордонники сказали, добиратися, як можете», – ділиться своєю майже пригодницькою історією наш співвітчизник.

А консул вихідний!

Завдяки друзям Сергій добрався до консульства за кілька днів, але, як виявилося, допомогти там йому ніхто не міг, оскільки працівники святкували День Конституції України й у консула був вихідний день з цієї нагоди. При цьому варто відзначити, що без документів майже не можливо поселитися в жодному готелі чи хостелі, а надто в чужій країні. Під стінами консульства Сергій познайомився з українцем (у нього також були проблеми з документами), який і запропонував поселитися за його документами. «На наступний день, 29 червня, я прийшов до консульства на 7-му годину ранку і був вже 72-м у черзі. Я пояснив консулу ситуацію, надав довідку з міліції та розповів, що не маю грошей, ледь добрався сюди та ін. Консул надав мені квитанції до оплати, близько 5 тис. рублів (приблизно 2 тис. грн – Ред). За його словами, після оплати цих двох квитанцій консульство мало подати запит до України на встановлення особи для отримання документів на виїзд», – продовжує Сергій Антоненко.

За 2 години, ще й безкоштовно!

За його словами, не зважаючи на скрутну ситуацію та відсутність грошей для елементарного існування в чужій країні, консул не зміг сказати точно, коли саме будуть оформлені відповідні документи для повернення в Україну. Консул порадив звернутися за допомогою до друзів чи знайомих. Ситуацію, в прямому сенсі, врятувало втручання журналістів, після появи котрих консул видав необхідні документи через 2 години на абсолютно безоплатній основі. «Виявляється, це можливо. Якщо людина потрапила у критичну ситуацію, необхідно вказати в заяві про відсутність грошей. Але консул нікому в черзі цього не говорив. Оплатили квитанцію – в праву чергу, не оплатили – в ліву», – нарікає пан Антоненко.

За словами українця, під консульством утворювалися кількаденні черги, співробітники консульства демонстрували принизливе ставлення до громадян. Він також став свідком того, як співробітники консульства радили громадянину України з Криму задля вирішення його проблем відмовитися від українського громадянства та отримати російський паспорт.

На думку юриста Регіонального центру з прав людини Сергія Зайця, основна проблема тут у зневажливому ставленні держави до своїх громадян. «Це іронія та знущання, коли українське консульство вітає українських громадян з Днем Конституції повідомленням, що вони в цей день не працюють та нічим не допоможуть. Консул – це посадовець, який зобов’язаний надавати допомогу громадянам, які опинилися у скрутному становищі за кордоном. Це ситуація, яка час від часу повторюється, і не лише в контексті Криму. Ми бачимо, що для держави власні громадяни – це тягар. Є імідж США. Я не знаю, наскільки він виправданий, але це досить усталений імідж. Це держава, яка буде піклуватися про своїх громадян, де б вони не опинилися. І є імідж України. В цій ситуації ми бачимо зневажливе ставлення з боку консула та побори, які там існують. Коли людина опиняється у скрутному становищі за кордоном, коли на сайті офіційно написано, що сума оплати має бути 35 доларів, а квитанції оформляються на суму 65 доларів, то як це можна сприймати?», – справедливо зауважив юрист.

Обличчям до громадян…

«Головну роль тут зіграли журналісти. Лише притягнення уваги до цієї ситуації призвели до того, що виявилося, що існує особливий порядок, завдяки якому консул зміг швидко надати документи. Ця історія свідчить про численні зловживання з боку консула (особи, яка повинна захищати громадян, а не наживатися на них). Перш за все хотілося б закликати Міністерство закордонних справ України провести перевірку діяльності консульства, провести перевірку, наскільки правильно та законно збираються кошти, повернути консульську службу обличчям до громадян», – констатує фахівець.

Експерт також закликав уряд України розробити дієві механізми захисту прав громадян України в Криму. «Випадок Сергія – це перша ластівка. Можна прогнозувати, що проблема українських громадян у Криму буде набувати більшого розмаху. Це стосується тих, хто постійно проживає в Криму. Необхідно звільнити їх від плати за оформлення документів, надати можливість подавати заявки на оформлення документів в електронній формі тощо», – додав він.

За словами пана Зайця, у разі втрати документів у Криму, відновити їх на території окупованого півострова буде неможливо, а залишити Крим через Керченську протоку без документів також може бути складно. На жаль, покладатися на допомогу українського уряду тут також не доводиться. Тому експерт радить усім, хто подорожує до Криму, оформити декілька документів (наприклад, внутрішній та закордонний паспорт або навіть два), один з яких зберігати у надійному місці. За потреби такий документ можна передати зі знайомими. Тоді проблеми з тим, аби повернутися на материк, не буде. Те саме варто зробити й тим громадянам України, які проживають у Криму.

Справа Сергія Антоненка буде направлена до Європейського суду з прав людини щодо порушення свободи пересування як з боку Росії, так і з боку України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати