04 листопада 2015, 15:54

Висновки Венеціанської комісії: адмінсудам бути!

Опубліковано в №44(490)

IMG_2182


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Венеціанська комісія «За демократію через право» у своєму Висновку щодо запропонованих Конституційною Комісією змін до Конституції України у сфері правосуддя від 26.10.2015 №CDL-AD(2015)27 наголошує на необхідності відходити від «розмитих термінів» в українському законодавстві, які можна трактувати неоднозначно. Про це заявив заступник голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан під час спільного брифінгу з головою ВАСУ Олександром Нечитайлом. Мова йде про моральні якості суддів та переатестацію останніх, яка сьогодні активно обговорюється уколі правників, оскільки не чітко прописана в законодавстві. «Переатестація суддів, яка передбачена чинним українським законодавством і переатестація, про яку веде мову Венеціанська Комісія – це два різних поняття. Чинна переатестація передбачає оцінювання абсолютно всіх суддів в Україні, а Венеціанська комісія наголошує на можливості переатестації суддів тоді, коли змінюється система судів і йде набір кадрів, коли треба визначити кращого або коли в конкретного судді виникли проблеми, які потребують такої переатестації», – каже Михайло Цуркан.

У свою чергу,Олександр Нечитайло,очільник ВАСУ, наголошує на ретельному аналізі роботи суддів. «Треба проаналізувати, як суддя працював протягом певного періоду. Чи були обґрунтовані скарги щодо нього, скасування його рішень. Після вивчення суддівського досьє можна приймати відповідне рішення», –зазначивпан Нечитайло.

«Якщо суддя має 30-ти річний стаж роботи йза свою кар’єру не притягався до відповідальності, на нього не надійшло жодної обґрунтованої скарги, унього гарні показники роботи, – то чи є необхідність перевіряти його на знання права, якщо він своєю роботою довів свою відповідність?», – справедливо запитує пан Цуркан.

Як було зазначено, Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) у своємувисновку щодо запропонованих Конституційною Комісією змін до Конституції України у сфері Правосуддя від 26.10.2015 №CDL-AD(2015)27 посилила свою рекомендацію, вказавши на доцільність автономії системи адміністративних судів. За словами Олександра Нечитайла, таким чином Венеціанська комісія фактично схвалила виокремлення системи адміністративних судів та надала можливість для створення незалежної системи адміністративних судів на чолі з вищим спеціалізованим адмінсудом як судом касаційної інстанції. У висновку також зазначено, що ч.4 ст.125 Конституції України у редакції, запропонованій Конституційною Комісією України «Відповідно до закону можуть діяти вищі спеціалізовані суди» слід розуміти не в тому сенсі, що усі вищі спеціалізовані суди можуть продовжувати функціонувати, а таким чином, що деякі з цих судів можуть продовжувати працювати, якщо це передбачено законом.

«Попри загальну рекомендацію Венеціанської комісії ліквідувати вищі спеціалізовані суди в Україні, європейські експерти надають виняток адміністративним судам, для яких пропонується повна автономія», – зауважив Голова ВАСУ. «Це повністю збігаєтьсяз нашими пропозиціями утворити незалежну систему адміністративних судів, позбувшись подвійної касації та 4-х ланкової судової системи, до чого послідовно та наполегливо у своїх висновках та рекомендаціях закликає Венеціанська комісія», – додав Нечитайло.

Крім того, Венеціанська комісія схвалила остаточний Висновок щодо запропонованих змін до Основного Закону, наданих робочою групою з питань правосуддя та суміжних правових інститутів Конституційної Комісії у липні цього року, вякому підтвердила свою попередню позицію щодо підтримки функціонування системи спеціалізованих адміністративних судів в Україні. Так, у висновку Венеціанської комісії йдеться про конституційне закріплення системи адмінсудів (при цьому було зазначено, що на відміну від інших вищих спеціалізованих судів, які Венеціанська комісія пропонує ліквідувати, ВАСУ може бути виключенням) та їх ролі в українському суспільстві. Зокрема, Венеціанська комісія підтвердила свою позицію, викладену в опублікованому у липні попередньому висновку, про те, що конституційне посилення адміністративних судів, які вже існують в Україні, вітається. «З позиції захисту прав людини, адміністративна юстиція є важливим елементом у процесі контролю за діяльністю органів державної влади» – йдеться у п. 21 висновку №CDL-AD(2015)026 від 26.10.2015.

На думку пана Нечитайла, обидва документи є свідченням невідворотності якісних змін у статусі адміністративних судів та посиленні їхньої ролі при захисті прав людини у відносинах з державою. «Сьогодні ми маємо історичний шанс змінити систему судів, переорієнтувавши її на потреби суспільства, і автономні адмінсуди є ключової складовою цих змін», – переконаний Голова ВАСУ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати