7 грудня 2018 року в Головному навчальному корпусі Київського національного університету ім. Тараса Шевченка понад 50 слухачів Школи, польського права 2017-2018 - представники юридичного факультету й співробітники інших науково-академічних осередків України, отримали сертифікати про міжнародне стажування у Варшавському університеті.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Школа польського права (Szkoła Prawa Polskiego) 2017/2018 на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка розпочала свою роботу 21 вересня 2017 року. Школа польського права була створена у співпраці і за підтримки Факультету права і адміністрації Варшавського університету (Польща). Ініціатором і фундатором Школи є Центр дослідження польської правової доктрини (Centrum Promocji Polskich Nauk Prawnych) Факультету права та адміністрації Варшавського університету, представництво якого з початку 2017 року функціонує на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Основною метою Центру є: вивчення надбань польської юридичної науки, популяризація знань про польське право шляхом вивчення мови польських нормативних і правових документів та основ польської правової системи, а також сприяння інтеграції студентів і молодих вчених з України і Польщі, у т. ч. шляхом проведення лекційних і практичних занять, участі в міжнародних конференціях, мовних семінарах, наукових стажуваннях, присвячених вивченню польської правової доктрини і польського законодавства.
Презентація польського-українського всеукраїнського проекту «Школа польського права» пройшла з аншлагом. Підтвердити своє бажання пройти навчання та познайомитися з адміністрацією Школи прийшли майбутні слухачі, які перемогли в конкурсі і вибороли місце серед багатьох достойних конкурентів. До грона слухачів були зараховані не лише викладачі та студенти юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, але і представники багатьох інших вищих навчальних закладів України, практикуючі юристи, представники судової системи, органів публічної адміністрації та інші спраглі до отримання нових знань. Презентація підтвердила наміри перебувати в тісному зв’язку з польськими колегами на всіх етапах навчання в Школі польського права.
За підсумками конкурсного відбору (вища юридична освіта, володіння польською мовою на рівні не нижче В1) було відібрано 25 чоловік із 100 заявників. Рішенням адміністрації спільного проекту Школа польського права (Szkoła Prawa Polskiego) Факультету права та адміністрації Варшавського університету Центр досліджень польської правової доктрини (Centrum Promocji Polskich Nauk Prawnych) та юридичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка, (Центр польського права) юридичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка наш постійний автор-головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, канд. екон. наук, доцент Геннадій Андрощук був зарахований до групи слухачів Школи польського права в академічному році 2017/2018.
Серед зарахованих слухачів Школи польського права відомі правники: В.В. Костицький - доктор юрид. наук. професор, академік НАПрН України. А.І. Берлач - доктор юрид. наук. професор, В.Є. Макода - доктор юрид. наук, доцент, Л.Т. Комзюк - кандидат юрид. наук, доцент та інші науковці.
Заняття в Школі мали характер факультативного навчання (очна форма та за допомогою платформи Skype), тривали три семестри - 18 кредитів ЕСТS. Це практично магістерська програма. Усі теоретичні та практичні заняття проводились польською мовою виключно професорсько - викладацьким складом Факультету права та адміністрації Варшавського університету.
Програма Школи польського права включала інтенсивний курс з вивчення польської мови для юристів і складання іспиту, вивчення основ польського права (конституційне, адміністративне, адміністративно-господарське, цивільне, кримінальне, торгівельне, інтелектуальної власності, сімейне, спадкове, податкове, митне, екологічне, трудове, процесуальне (адміністративне, кримінальне, цивільне, торгівельне), спортивне, співвідносини між польським правом та законодавством Європейського Союзу від найкращих викладачів Варшавського університету. Після закінчення Школи польського права слухачі отримали Сертифікат, що є підтвердженням підвищення кваліфікації, необхідної для отримання звання доцента/професора (сертифікат міжнародного стажування). Для кращих випускників передбачені також наукові стажування в навчальних/наукових/юридичних-консалтингових організаціях Польщі та України.
7 грудня 2018 року в Головному навчальному корпусі Університету відбувся науково-експертний семінар «Європейської конвенція з прав людини як основа правової системи Польщі та України». Викладачі КНУ імені Тараса Шевченка, юристи-практики й експерти в галузі права обговорили національні аспекти застосування базових прав і свобод людини. Співорганізаторами українсько-польського заходу виступили Центр польського права юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, представництво Центру досліджень польської правової доктрини факультету права та адміністрації Варшавського університету на юридичному факультеті, Посольство Республіки Польща в Україні та Міністерство закордонних справ Республіки Польща. Окрім участі в роботі науково-експертного семінару, учасники заходу також долучилися до офіційного закриття Школи польського права 2017-2018.
Проректор Петро Бех привітав учасників науково-експертного семінару від імені адміністрації КНУ й усього колективу Шевченкового університету. Проректор наголосив на важливості проведення подібних фахових дискусій і побажав усім присутнім плідної роботи. Вітальні промови перед відвідувачами семінару виголосили також і почесні запрошені гості заходу, зокрема:
- Ян Пєкло (Jan Pieklo) – Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні, відомий польський журналіст, письменник, поет ;
- Томаш Гіаро (Tomasz Giaro) – професор, декан факультету права й адміністрування Варшавського університету;
- Іван Гриценко – професор, декан юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка.
Науково-експертне обговорення проблем застосування положень Європейської конвенції з прав людини та судової практики Європейського суду з прав людини в Польщі розпочав Ян Собчак – представник Міністерства закордонних справ Республіки Польща в Європейському суді з прав людини. Виступ доповідача було присвячено 25-тій річниці ратифікації Польщею Європейської конвенції. Микола Гнатовський, президент Європейського комітету з питань запобігання катуванням, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ, звернув увагу представників правових шкіл на проблемні аспекти реалізації Європейської конвенції з прав людини в Україні. Окрім того, доцент ІМВ проаналізував правову природу Конвенції, розглянув її вплив на прийняття Конституції України й загальне реформування національної судової системи.
Учасники семінару дискутували щодо різноманітних аспектів впливу положень Європейської конвенції з прав людини на формування правових систем Польщі та України, визначали перспективи й напрями подальшої розбудови цих галузей в обох країнах.
Офіційне завершення Школи польського права 2017-2018 відкрив публічною промовою директор проекту Центру досліджень польської правової доктрини Факультету права та адміністрації Варшавського університету, доктор права Кжиштоф Щуцкі. Науковець доповів про результати діяльності представництва Центру на юридичному факультеті КНУ.
Загальні підсумки реалізації цього проекту в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка презентувала директор Центру польського права юридичного факультету Університету, директор Школи польського права, кандидат юридичних наук, доцент Олеся Радишевська. Доповнив основний виступ заступник директора Школи польського права, директор Центру досліджень права Східної Європи та Центральної Азії факультету права та адміністрації Варшавського університету, доктор права Ярослав Турлуковскі.
Понад 50 слухачів Школи, польського права 2017-2018 - представники юридичного факультету й співробітники інших науково-академічних осередків України, отримали сертифікати про міжнародне стажування у Варшавському університеті.
Після короткого відпочинку Центр польського права розпочинає роботу другого семестру 2018/2019 навчального року.