25 вересня 2017, 10:46

VI Податковий форум: новели та зміни в податках

21686948_1455096817901955_2037789922130211740_o


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Постійні зміни в податковому законодавстві - це те єдине, що є сталим у цій галузі. На VI Податковому форумі, що відбувся 21.09.2017 р, організованому Асоціацією правників України, вчергове учасники спілкувалися про зміни і нововведення.

В.о. директора Департаменту податкової політики Міністерства фінансів України Віктор Овчаренко доповів про зміни, що відбулися в поточному році у податковому законодавстві. За його словами, податкові реформи, що проводилися протягом останніх років з метою побудови справедливої податкової системи, частково погіршили ситуацію відносно податкового навантаження на бізнес та адміністрування податків. Проте, важливо проводити подальші заходи щодо усунення вад у галузі адміністрування податків.

Наприкінці минулого року було ухвалено Закон №1798 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», що набрав чинності з 01.01.2017 р. Цей закон, на думку чиновника, також став важливою частиною формування Державної фіскальної служби. З 01.04.2017 р. було запроваджено Єдиний публічний реєстр відшкодування ПДВ.

«За перший місяць функціонування цього реєстру було відшкодовано 94% заявленого на відшкодування ПДВ. Для порівняння, за попередній період було відшкодовано 61%», - зазначив Віктор Овчаренко.

Також, за словами чиновника, цим законом було запроваджено Єдиний електронний кабінет платника податку, Єдину базу індивідуальних консультацій, і лише консультації, що містяться в Єдиному реєстрі індивідуальних консультацій, є чинними.

На думку пана Овчаренко, також важливою є реформа ДФС України, що має повноваження безпосередньо спілкуватися з платниками податків. На сьогодні юристи-практики фіксують факти неодноразового порушення прав платників податків працівниками ДФС через неналежне виконання ними службових обов’язків.

«Без відновлення довіри до органів ДФС надія на підвищення податкової дисципліни, що становить основу добровільної сплати та дотримання вимог податкового законодавства, залишається незначною», - зазначив пан Овчаренко. 

«Я з року в рік не сповнений оптимізму. Сьогодні буду так само вас не радувати. Тема про Службу фінансового розслідування набула жвавого обговорення після останньої зустрічі Президента та Прем’єр-Міністра з бізнес-асоціацією. На зустрічі було заявлено, що нарешті Президент дав доручення, Прем’єр підтримав і Голова Податкового комітету буде опрацьовувати законопроект про Службу фінансового розслідування», - розпочав свою доповідь Андрій Журжій, перший заступник голови Комітету у ВРУ з питань податкової та митної політики.

За словами політика, законопроекти про податкову поліцію, а також про службу фінансового розслідування, вже розроблені і затверджені КМУ, але чомусь в Парламент вони не потрапляють.

«Служба фінансового розслідування, забравши повноваження СБУ, прокуратури, ставши аналітичним, а не силовим органом, могла б показати, на мій погляд, фантастичну результативність. Реформа у галузі контролюючих органів важлива, але блокується певними політичними силами», - зазначив депутат.    

У Форумі також брали участь бізнес-омбудсмен України Альгірдас Шемета та інспектори Ради бізнес-омбудсмена в Україні. Рада бізнес-омбудсмена в Україні є консультативно-дорадчим органом при КМУ, але не залежить від нього.

«Ми не звітуємо ні Парламенту, ні Президенту, ні КМУ. Ми звітуємо лише Наглядовій раді, до якої входять представник від бізнесу, Уряду і міжнародної фінансової інституції», - підкреслив бізнес-омбудсмен.

Рада працює в Україні 2 роки і 4 місяці. За цей час, за словами омбудсмена, до них надійшло більше 2300 скарг від різних підприємств. По 83% із цих скарг було винесено рішення.

«10 млрд грн - це прямий фінансовий ефект від нашої діяльності, 7.5 млрд грн з них - саме в галузі податків. 87% наших рекомендацій було виконано органами державної влади України», - зазначив бізнес-омбудсмен.

Також Альгірдас Шемета висловив підтримку ідеї продовження роботи системи блокування податкових накладних.

Олександр Шемякін, партнер «КМ Партнери» представив ідею законопроекту про податок на виведений капітал, що вже запроваджений в Єстонії та Грузії.

Лариса Антощук, керівник практики вирішення податкових спорів КПМГ в Україні доповідала про тенденції податкових спорів з трансфертного ціноутворювання. Історії трансфертного ціноутворення більше 50 років.

Вперше таке спеціалізоване законодавство було ухвалено в США, а до Європи дійшло пізніше - в 90-х роках. В Україні стартували умови ТЦУ з 2013 року.

«Цих 4-х років вистачило для значного поповнення бюджету, а також порушення більше 400 судових справ. По 60% з них суди ухвалили рішення на користь платників податків», - зазначила Лариса Антощук.

Також на заході роглядали проблеми податкових спорів, пов’язаних з операціями з іноземним елементом. Андрій Реун, керівник податкової практики ЮФ Evris, коментуючи спори щодо податку на доходи нерезидентів, зазначив: «Платник податку не може обирати державу, в якій сплачуватиметься податок з доходів нерезидентів – це має бути аксіомою».

Учасники Форуму обговорювали проблеми імплементації в законодавство умов плану BEPS, до якого приєдналась Україна. Була висловлена думка, що, якщо наша держава не зможе виконати зазначений план (4 кроки), то вона змушена буде в односторонньому порядку надавати фінансову інформацію іншим державам. Але органи державної влади України чомусь не поспішають реалізовувати обіцяну імплементацію.

«Українська відповідь на агресивне податкове планування – агресивне валютне регулювання», - підкреслила Ольга Решетнік, радник АО Ario.

Родзинкою заходу став майстер-клас «Як виграти податковий спір за допомогою Ради бізнес-омбудсмена в Україні». Було проаналізовано реальні податкові спори та висвітлено успішні стратегії вирішення практичних питань. Як виявилося, мало із юристів-учасників Форуму знали про такий ефективний додатковий інструмент вирішення податкових спорів як Рада бізнес-омбудсмена в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати