31 березня 2015, 12:26

Українська люстрація очима європейських суддів

Опубліковано в №13(459)

IMG_0313


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, 24.03.2015 у стінах  Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ відбулась прес-конференція за участю представників делегації Європейської асоціації суддів з представниками ЗМІ. Участь у заході взяли віце-президент світової асоціації суддів, президент Європейської асоціації суддів Крістофер  Регнард, члени асоціації –  суддя Базельського апеляційного суду Швейцарії Штефан Гасса й суддя Талліннського адміністративного суду Мееліс Еерік.  З української сторони участь у заході взяла президент Асоціації суддів України, суддя ВССУ Олена Євтушенко.

Так, за словами пані Євтушенко, європейські експерти відвідали Україну на запрошення  української Асоціації суддів з метою ознайомлення із ситуацією щодо реформування судової системи, проведення люстраційних процесів, збереження балансу неупередженості суддів та їхньої незалежності під час здійснення судочинства. «У зв’язку з тим, що в Україні склалася досить складна ситуація щодо роботи суду, щодо нових законів, які приймає Верховна Рада України, що під сумнів ставлять ефективний розгляд справ суддями, на запрошення Асоціації суддів України до нас приїхали члени Європейської асоціації суддів, щоб обговорити всі ці складні питання з українськими колегами», зазначила під час вступного слова суддя.

Зазначені питання судді обговорили не лише із представниками судової влади під час зустрічі у Верховному Суді України, але й з головою Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Русланом Князевичем і заступником Міністра юстиції України Гія Гецадзе. Зазначимо, що останній наголосив на необхідності в обранні такої моделі судової гілки влади, за якої б судді не брали хабарів, були незалежними від політичної кон’юнктури в країні та стали б тим інститутом, якому б довіряло суспільство. На переконання заступника міністра це завдання надважливе, оскільки Україні вкрай потрібні інвестиції, створення нових робочих місць, поновлення економіки. А все це без становлення справедливої та незалежної судової гілки влади неможливо здійснити, – запевнив представників ЄАС пан Гецадзе. 

На прес-конференції у ВССУ члени делегації Європейської асоціації суддів дали свою оцінку окремим законодавчим нормам, про які йшлося під час зазначених зустрічей. Насамперед вони наголосили на окремих недоліках законів, що стосуються процедури люстрації суддів, та необхідності врахування висновків Венеціанської комісії в частині застережень щодо застосування Закону України «Про очищення влади».

«Україна висловила бажання бути демократичною і наблизитися до європейських стандартів та цінностей. Однак, якщо країна діятиме недемократичними засобами, навпаки, відбудеться віддалення від Європи», – зазначив пан Регнард. За його словами, порушення основних норм і правил демократичного суспільства під час процедури очищення влади призведе до відсутності очікуваного результату. Надзвичайно важливо, наголосив експерт, застосовувати виважений підхід з обов’язковим дотриманням принципу індивідуальної відповідальності та презумпції невинуватості, оскільки колективної відповідальності немає. Також на думку президент Європейської асоціації суддів, люстрація необхідна для України, втім її слід проводити демократичними методами. Механізми люстрації, передбачені новим законодавством України, повинні далі вдосконалюватись, оскільки в нинішньому вигляді вони можуть призвести до повної зупинки роботи українських судів.

«Мені складно уявити наслідки звільнення фактично половини суддівського корпусу України. На те, щоб набрати та підготувати заміну такій масі суддів, підуть роки. Протягом цього часу кількість судових справ, що чекатимуть розгляду, зростатиме, і це може призвести до катастрофи у судовій системі загалом», – зазначив європейський суддя.

Також під час зустрічі було зазначено, що одним із дієвих заходів щодо забезпечення незалежності суддів, є той факт, що у демократичних системах право має верховенство. Так, на переконання експертів,  в Україні є конституційні норми,  Україна є членом Ради Європи і має підкорятися нормам РЄ, Уряд і парламент повинні дотримуватися цього, судді у свої системі діяльності також повинні дотримуватися чинних законів. Власне, це також буде запорукою довіри і поваги з боку суспільства до судової гілки влади. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати